Digitální měna Liberty Reserve končí. Její provozovatelé jsou stíháni

  9:51aktualizováno  9:51
Jedna z nejstarších digitálních měn končí. Vaz jí srazilo masivní využívání pro nelegální obchody, pochybní provozovatelé a centralizovaná správa.

Logo digitální měny Liberty Reserve

Po celém světě bylo zatčeno několik osob a byla uzavřena firma, která poskytovala virtuální měnu Liberty Reserve, určenou především pro státními organizacemi nekontrolované převody mezi jejími uživateli.

Podle deníku The Guardian konkurovala globálnímu bankovnímu systému, když často zprostředkovávala vazbu mezi zločinci a hlavním finančním světem. Umožnila transakce, které umožnily ilegálně získané peníze převést do zdánlivě legitimní hotovosti. Firma, která měnu provozovala, sídlila v Kostarice a údajně se podílela na praní špinavých peněz v řádu miliard dolarů.

Měna Liberty Reserve byla masivně využívána počítačovými zločinci z celého světa a provozovatelé proti tomu nic nepodnikli. Hrála například roli v legalizaci výnosů z nedávné krádeže 45 milionů dolarů (zhruba 900 milionů korun) ze dvou blízkovýchodních bank.

Úřady ve Španělsku, v Kostarice a ve Spojených státech zatkly v pátek pět lidí, mezi nimiž je zakladatel firmy Arthur Budovsky a jeho nejbližší spolupracovníci Vladimir Kats a Azzedine El Amine. Policie hledá další dva zaměstnance firmy, kteří jsou v Kostarice stále na útěku. Budovsky měl přitom problémy s úřady již v roce 2007, kdy byl podmíněně odsouzen na pět let za obdobný prohřešek jako nyní.

Zablokovaná doména digitální měny Liberty Reserve

Zablokovaná doména digitální měny Liberty Reserve

Bezpečnostní služby zároveň zablokovaly bankovní účty a internetové servery spojené se společností Liberty Reserve. Nyní se tak k účtům, které zde má zhruba milion uživatelů, nikdo nedostane a na oficiální stránce pouze nalezne oznámení o jejich zablokování.

"Z Liberty Reserve se stal jeden z hlavních prostředků, kterými počítačoví zločinci po celém světě distribuují, skladují a perou tržby ze svých nelegálních činností," citovala agentura Reuters z obvinění, které připravily americké úřady. Firma měla prý nejméně 200 tisíc uživatelů v USA a dalších více než 800 tisíc v dalších částech světa. Naprostá většina jejich aktivit byla podle amerických úřadů zločinecká.

Podle amerických vyšetřovatelů pomohla firma svou činností od vzniku v roce 2006 "vyprat" více než šest miliard dolarů, které pocházely z řady nelegálních aktivit, od dětské pornografie po počítačové útoky na bankovní systémy. Firma prý prováděla kolem 12 milionů finančních transakcí ročně a spolupracovala s nejméně 35 směnárenskými firmami.

Ale využívali ji i seriózní uživatelé, kteří si podle BBC pochvalovali její rychlost, efektivitu a zabezpečení. K založení účtu Liberty Reserve v podstatě stačilo jen zadat platnou e-mailovou adresu. Liberty Reserve pak přiřadila uživatelské jméno a číslo účtu a uživatel mohl ihned začít s převodem peněz po celém světě. Služba vydělávala na malých platbách za převody.

Takto rychlý a efektivní zásah přitom mohl být proveden i díky tomu, že měna měla centrální správu.

Dá se předpokládat, že zločinci, kteří tím přišli o svou nejoblíbenější virtuální měnu, se poohlédnou po jiných. Nyní populární měna Bitcoin, je sice nezávislá na centrální správě, ale je jí jen omezené množství, a nehodí se tak k rychlým převodům opravdu vysokých částek. I tak je už nyní měna hojně využívána při nelegální činnosti. Bitcoiny totiž nelze zabavit, protože jejich majitelé nemusí prozradit žádná osobní data.

Autoři: ,


Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Google odstoupil ze soutěže pro Pentagon, jak si přáli zaměstnanci

Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek)

Google se odhlásil ze soutěže o poskytování cloudových služeb pro americkou armádu. Vyhověl tak přání zaměstnanců,...

Rodinné předplatné není pro kamarády. Spotify testuje kontrolu přes GPS

Aplikace Spotify.

Zvýhodněné rodinné předplatné on-line služeb je velmi populární, protože lze ušetřit i velkou část nákladů. Někteří...

Tipy na zajímavé weby: zábavné procvičování znalostí i info o výplatě

Umímefakta.cz

Potrápit svůj mozek a poměřit síly s roboty či kamarády nabízí netradiční testy z několika oborů na Umímefakta.cz....Najdete na iDNES.cz