Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé chodí do banky elektronicky; prodej PC v EMEA roste

aktualizováno 
V GB vedly o Vánocích digitální fotoaparáty; Sanyo vyrobí dvakrát více DVD rekordérů; Samsung se stěhuje na Slovensko; vláda bude rozhodovat o pokutách za spam; prodej PC v Evropě, Blízkém východě a Africe rostl; lidé přestávají chodit do banek.

LONDÝN - Britové se letos o Vánocích podle obchodního řetězce Jessops vrhli na nákupy digitálních fotoaparátů v míře, která překonala očekávání. Jessops, který se na fotoaparáty, kamery a příslušenství specializuje už skoro 70 let, oznámil zvýšení vánočních prodejů o 13,9 procenta. Toto oznámení je dalším v řadě, které prokazuje, že digitální fotoaparáty dosáhly už nezvratné převahy nad filmovými přístroji.
Společnost Eastman Kodak před několika dny uvedla, že ukončí prodej filmových fotoaparátů na trzích v Evropě a USA. Firma, která stála u přeměny fotografie v zábavu mas, tak dala jasně
najevo, že "boj" byl rozhodnut.

TOKIO - Třetí největší japonský výrobce spotřební elektroniky Sanyo Electric Co Ltd chce ve fiskálním roce, který začne letos v dubnu, více než zdvojnásobit výrobu DVD rekordérů. Jejich výrobní kapacitu Sanyo zvýší na 35 milionů z 15 milionů v roce do letošního března, uvedla společnost v dnešní zprávě.
Výrobní kapacitu všech optických zařízení, tedy přehrávačů a rekordérů CD a DVD, chce Sanyo ve fiskálním roce 2004/05 zvýšit na 250 milionů přístrojů. Společnost odhaduje, že v nynějším
fiskálním roce vyrobí těchto přístrojů okolo 200 milionů celkem. Akcie Sanya dnes během odpoledne na tokijské burze klesly o 0,17 procenta na 599 jenů. Hlavní akciový index Nikkei přitom v
tu dobu vzrostl o 1,42 procenta, napsala agentura Reuters.

BRATISLAVA - Jihokorejská společnost Samsung Electronics zavírá své závody v Španělsku a v Anglii a stěhuje se na Slovensko. Novou evropskou základnu bude mít firma v Galantě, kde již v současnosti vyrábí monitory. Vyplývá to z informací, které tento týden zveřejnila společnost.
Přestěhováním provozů chce Samsung Electronics zefektivnit výrobu a snížit náklady. O práci tak přijde kolem 400 zaměstnanců závodu u Barcelony  a zhruba stejný počet pracovníků v anglickém
Wynyardu.
Slovenský závod Samsungu v Galantě v současnosti vyrábí půl milionu monitorů měsíčně. Do závodu, který zaměstnává více než 700 pracovníků, firma investovala kolem 500 milionů korun.
Koncern Samsung plánuje v zemi i další investice. Na Slovensku chce postavit nový závod na zelené louce, nebo využít neprovozované kapacity a začít s výrobou bílé techniky. Celková
výše investice by měla dosáhnout 40 milionů eur.
Samsung Electronics patří mezi největší světové výrobce polovodičů, telekomunikačních zařízení, digitálních konvergentních technologií, paměťových čipů, mobilních telefonů, monitorů a videorekordérů. Koncern má přibližně 70.000 zaměstnanců ve 47 zemích.

PRAHA - Za rozesílání nevyžádané inzerce elektronickou poštou, tzv. spam, bude autorům hrozit pokuta od Úřadu na ochranu osobních údajů ve výši až deset milionů korun. Předpokládá to ministerstvo informatiky v návrhu zákona o regulovaných službách informační společnosti, který má ve středu projednat vláda. Návrh nevyžádanou inzerci zcela zakazuje, uvedla pro ČTK mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná.
Opatření má posílit ochranu soukromí občanů. Lidé by tak mohli dostávat elektronickou poštou reklamní sdělení pouze v případě, že s tím budou výslovně souhlasit.
Podle antivirové společnosti MessageLabs bylo na konci loňského roku 56 mailů ze 100 nevyžádanou reklamou. O rok dříve to bylo 34 procent zpráv. Odborníci odhadují škody způsobené v tuzemsku spamem na desítky milionů korun. Ztráty vznikají na straně uživatelů na poplatcích za stahování e-mailů i za čas věnovaný jejich čtení a mazání.
Návrh zákona dále mimo jiné upravuje odpovědnost poskytovatele internetových služeb za obsah informací na internetu. Provider nebude za obsah stránek odpovědný a nebude je tedy muset aktivně monitorovat, ale pokud se dozví o protiprávní povaze obsahu webu, bude mít povinnost stránky znepřístupnit. Zákon rovněž vymezí informační povinnost při nákupu zboží přes internet.

PRAHA - Výrobci počítačů loni podle předběžných údajů prodali v regionu zahrnujícím Evropu, Blízký východ a Afriku (EMEA) celkem 46,486 milionu osobních počítačů a serverů, což je téměř o 15 procent více než v roce 2002. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila analytická firma IDC. Odhad prodeje počítačů v samotné České republice dosud IDC nevydala.
Nejúspěšnější značkou v regionu byl Hewlett Packard, který zvýšil prodej o 13 procent na devět milionů počítačů. Firma si tak udržela zhruba 19procentní podíl na trhu. Konkurenční Dell loni rostl téměř o 27 procent, když prodal 5,1 milionu počítačů, a zvýšil tak tržní podíl o procentní bod na 11 procent. Na třetí pozici skončil výrobce Fujitsu Siemens, který na trh dodal 3,5 milionu počítačů, což je o 13 procent více než v roce 2002.
Na celoročním výsledku se pozitivně odrazil téměř 19procentní růst v posledním čtvrtletí, kdy prodej podpořil předvánoční pokles cen a agresivní kampaně výrobců. Firmy také po několika letech na konci fiskálního období přistoupily k obměně počítačového vybavení, uvedla IDC.

PRAHA - Bankám se daří přesvědčit stále více lidí, že "navštívit" banku přes internet či telefon je výhodnější než cesta na pobočku. U některých domácích bankovních domů již používá tzv. přímé bankovnictví téměř polovina všech klientů. I loni jejich počty rostly o desítky procent. Roste také počet transakcí a objem převedených peněz, vyplývá z ankety ČTK.
Větší zájem lidí o využití tzv. přímého bankovnictví dávají odborníci do souvislosti s rozšířením přístupu na internet. Téměř každý Čech také vlastní mobilní telefon. Banky navíc v minulosti zvýšily poplatky při operacích na přepážkách. Snižují také počty zaměstnanců na pobočkách, mnohdy tak musí klienti čekat ve frontě.
Údaje bank potvrzují, že lidé si přímé bankovnictví pouze nezřizují, ale čím dál více ho i využívají. "Elektronicky provedené transakce se podílí 75 procenty na všech transakcích uskutečněných klienty GE Capital Bank," uvedl Hainz. Klienti ČSOB například posílají přes internet či telefon více než polovinu platebních příkazů. Česká spořitelna podle mluvčí Kláry Gajduškové registrovala meziročně více než dvojnásobný nárůst objemu i počtu transakcí.
Bankéři předpokládají, že internet či telefon bude při správě svých peněz využívat stále více lidí. Tyto služby se budou nadále zjednodušovat. Budou také rychlejší a zřejmě i levnější než návštěva pobočky.

Počet klientů využívajících tzv. přímé bankovnictví (PB) ke konci roku 2003 (v tis.):
----------------------------------------------------------------
banka                klienti s PB       nárůst     celkem klientů  
                        konec r. 2003   (v %)
----------------------------------------------------------------
ČS                    862,5                90          4600
ČSOB                736                   55          3245
KB                    646,7                67          332
GE Capital Bank 471,9                 20,3       703,5
eBanka              93                     20          93
----------------------------------------------------------------

Zdroj: banky

Zdroje zpráv: ČTK, ČIA

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Kam míří vývoj dronů, skvěle ukazuje nový Mavic Air od DJI

DJI Mavic Air můžete pro snadnou přepravu složit, téměř se vejde do dlaně.

Složíte jej do úhledného uzlíčku, přitom dokáže pořídit záběry dříve dostupné jen filmařům s milionovým vybavením. Sám...

Nebe nad Evropou pokryje internet přes speciální LTE. Vysílá se i z Česka

European aviation network

Cestující v letadlech nad Evropou budou mít nově možnost se připojit k rychlému internetu přes LTE. Jako první jej...

Giganty na obloze. Největší vrtulníky světa Mil V-12 postavili v SSSR

Mil V-12

Mezi úzkou světovou špičku vrtulníkových konstruktérů se bezpochyby zapsal Michail Leonťjevič Mil z tehdejšího...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz