Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé mimoděk naučí počítače číst. Pomůže to digitalizaci knih

  9:33aktualizováno  9:33
Studenti americké univerzity vyvíjí systém, který naučí počítače číst a umožní preciznější digitalizaci knih. Využívají k tomu obyčejný filtr proti nevyžádané poště.

Naučte počítač číst! Zabere vám to jen pár sekund denně... | foto: Profimedia.cz

Na Carnegie Mellon University pracují studenti na systému, který bude využívat webového antispamového filtru CAPTCHA k učení OCR (Optical Text Recognition - automatické rozpoznávání psaného textu) systému. Uživatelé diskuzních fór, e-mailových schránek apod. tak úplně mimochodem naučí počítače "číst". Celý systém následně umožní preciznější digitalizaci knih.

Systém CAPTCHA by se mohl v brzké době změnit na reCAPTCHA a kromě odfiltrování spamu a "obtěžování" uživatelů zadáváním nesmyslných údajů, by navíc ohl sloužit užitečné věci.

Řekni mi, co čteš, a já ti povím, jestli jsi stroj

S nástrojem CAPTCHA se pravděpodobně denně setkáváme. Jedná se o celkem účinný způsob, jak rozpoznat, zda u počítače sedí člověk, či zda se jedná o automatizovaný program ("bot"). Zkratka CAPTCHA zastupuje poněkud rozsáhlé spojení "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart", tedy zcela automatizovaný test na odlišení lišení lidí a počítačů. Jinak řečeno: je to program, který generuje takový test, jaký by sám vyřešit nedokázal ("Takže vidíte, že je vlastně jako někteří profesoři," vtipkuje Louse Von Ahn z Carnegie Mellon University).

Ukázka: CAPTCHA na seznam.cz

Samozřejmě, jak už to nejen ve světě technologií chodí, CAPTCHA se nestala řešením otázky spamerů, spíše výzvou pro spamery. A její první typy brzy podlehly botům (stačí úspěšnost v řádu procent a počítačový program zavalí web falešnými požadavky, narozdíl od člověka jich totiž zvládne tisíce za minutu). CAPTCHA se tak stávaly složitější a tím pádem i méně snesitelné. A také je to prý obrovské plýtvání.

Počítač: Tohle nemůžu přečíst

Denně je celosvětově vyplněno více než 60 milionů takovýchto testů. To znamená 150 tisíc člověkohodin zcela proplýtvaných. Právě to by se mělo změnit. Výsledky lidského vstupu do CAPTCHA se použijí při digitalizaci knih v rámci projektu Internet Archive. OCR má totiž při scanování starých knih často velké problémy.

reCAPTHCA - ukázka

Internet Archive chce zachovat co nejvíce informací a zpřístupnit je veřejnosti na internetu. Kromě knih a filmů také provozuje WayBack Machine, umožňující jakési cesty časem, více v našem článku "Jak se dostat ke stránkám...".

Člověk: Ukaž, já ti pomůžu

Nový systém reCAPTHCA bude vedle sebe dávat spolu s vygenerovanými slovy (tedy znaky, které systém bude schopen ověřit) také slova, která se nepovedlo přečíst při digitalizaci knih systémem OCR. Pokud budou ověřitelné znaky zadané správně, systém si do databáze uloží příslušné slovo, které se mu nepovedlo přečíst, a poučí se ze své chyby.

Každé slovo se objeví více uživatelům zcela nezávisle, aby se vyloučily omyly. Když si uvědomíme, jak obrovskou základnu (ne)dobrovolných učitelů tenle systém má, dá se předpokládat, že může být úspěšný.

Zatím není jasné, kde všude bude reCAPTCHA implementována. Vyzkoušet si ji můžete na oficiálních stránkách projektu.reCAPTHCA - ukázka

Takže až budete zase někdy vyplňovat CAPTCHA, může vás při luštění písmenek hřát vědomí, že nejenže zrovna děláte něco, co zatím počítač neumí, ale ještě tím pomáháte převádět knihy do digitální podoby.

Odkazy:

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Facebook koupil technologii, která změní podobu jeho živých videí

Facebook

Live videa jsou na Facebooku populární a největší sociální síť je chce vylepšit, aby srovnala krok s konkurencí....

Start-up televize pro přenosné přístroje získala podporu miliardu dolarů

Logo holdingu WndrCo.

Jmenuje se NewTV a v tomto začínajícím projektu streamovací televize se zhlédli velcí hráči Hollywoodu.

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz