Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé, že mají špatný čich? Nesmysl, poznají bilion vůní

aktualizováno 
Představa, že lidský čich je chabý smysl, který si poradí jen s omezenou škálou pachů a vůní, je zcela mylná, tvrdí nová vědecká studie. Podle jejích autorů by náš nos měl být schopen rozeznat bilion rozdílných vůní.

Co všechno můžeme ucítit ve sklenici? Zdá se, že víc, než jsme zatím tušili. | foto: Profimedia.cz

Tým z Rockefellerovy univerzity v New Yorku zřejmě definitivně vyvrátil téměř století starý a ve vědecké literatuře hojně uváděný odhad, že lidé dokážou rozeznat 10 tisíc pachů. Toto číslo nahradil jiným, o osm řádů vyšším.

Skupině Leslie Vosshallové se původní odhad založený na studii z roku 1927 hodně zdál hodně nepřesný. Aby s tím něco udělali, pozvali do laboratoře 26 mužů a žen různých ras a etnik ve věku od 20 do 48 let. Vybráni byli samí "amatéři", tedy žádní znalci například vín či voňavek.

Vědci pro ně připravili zkoušku z katalogu 128 vonných molekul. Míchali je do vzorků obsahujících 10, 20, nebo 30 z nich. I běžné pachy jsou totiž složité směsi jednotlivých vonných molekul. Vědci chtěli hlavně zjistit, jak malé rozdíly mezi jednotlivými vůněmi nos odhalí. Účastníci pokusu dostali vždy po třech lahvičkách. Dvě měly stejný obsah a jedna podobný, ale trochu odlišný. Rozdíly byly někdy větší, jindy menší, čímž se autoři pokusu snažili určit hranici citlivosti našeho nosu.

Ten není zrovna nejcitlivější. Dobrovolníci v průměru třetí vůni spolehlivě odlišovali, pouze když se složením lišily zhruba z poloviny; tedy pokud polovina ingrediencí byla jiná. Může se to zdát jako hodně, ale při možných počtech kombinací vůní to stejně dohromady dává impozantní výsledek.

Z použitého katalogu 128 vonných molekul lze (vždy po třiceti ingrediencích) vytvořit celkem 1,54 × 1029 různých vonných sloučenin. Lidskému nosu většina z nich přijde podobná, ale pořád zbývá 1,7 až 56 bilionů vůní, které rozlišit lze, píší vědci v práci v časopise Science (placený přístup zde). V tomto rozmezí by se měly pohybovat čichové schopnosti většiny lidí, pokud lze účastníky pokusu považovat za reprezentativní vzorek.

Najdou se i určitě i výjimky. Jeden z dobrovolníků měl tak citlivý čich, že by podle výsledků v pokusu teoreticky měl být schopen rozeznat 1,03 × 1028 vůní vytvářených podle této "receptury" (to je tak neuvěřitelné číslo, že to bude patrně statistická náhoda). Naopak ten nejhorší "čichač" si vedl tak špatně, že by měl skutečně rozeznat jen zhruba několik desítek tisíc z těchto vůní.

Byť se zdá, že lidský čich si hodně polepšil, je asi nepochybné, že mezera mezi námi a zvířaty se skutečně výkonnými čenihcy bude stále značná. Pokud bychom například psy dokázali přesvědčit ke stejnému pokusu, zřejmě bychom zjistili, že dokážou rozlišovat i většinu vůní, které nám připadají stejné. Jestli by nakonec dokázali v průměru rozeznávat biliardy, triliony, či triliardy vůní, to ovšem můžeme zatím jen odhadovat.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Pomůžete člověku v nouzi? Sami ano, před ostatními lidmi se zdráháte

Efekt přihlížejících (ilustrační foto)

Člověk je tvor empatický a když vidí neštěstí, má snahu pomoci. Bohužel se ukazuje, že tato snaha klesá, pokud jsou v...

Můžeme oživit Mars? Inventura skleníkových plynů nevyznívá dobře

Model obydlí pro MARS od týmu Team Kahn-Yates

Zatím navrhované plány na přeměnu Marsu nejsou jen „odvážné“, ale přímo neschůdné, říká nová studie, která se snažila...

Najdete na iDNES.cz