Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé se v Praze dočkají levného internetu

aktualizováno 
Výhodnější přístup na internet a bezplatné prohlížení stránek magistrátu a jednotlivých městských částí by mohli mít od příštího roku všichni lidé na území Prahy.

Praha - žižkovský vysílač | foto: Michal Sváček

Město totiž už na konci minulého roku požádalo o grant ministerstva informatiky, které vypsalo program na podporu projektů vysokorychlostního internetu. Jasno bude na konci ledna.

„Jedná se o částku sto milionů korun,“ uvedl ředitel odboru informatiky na pražském magistrátu Ivan Seyček. Nevyloučil, že pokud by stát dotaci odmítl, město bude o peníze usilovat v grantech Evropské unie. To by ale trvalo mnohem déle.

Ministerstvo informatiky vypsalo pro tento rok dotační program v celkové hodnotě osm set milionů korun. Z něj uvolní jednu čtvrtinu. Podle pravidel však mohou o dotaci žádat i další obce a kraje.

„Celkové náklady na tento celopražský projekt jsou odhadovány na 150 milionů korun. Od státu však budeme požadovat jen sto milionů korun,“ podotkl primátor Pavel Bém s tím, že žadatelé se musí podle pravidel podílet na financování ze třiceti procent.

Bezdrátové připojení by mohli využívat všichni obyvatelé Prahy. „Zatím ještě nemáme analýzy, s jakými technologiemi a na jakém principu by to fungovalo, ale připojení by rozhodně bylo levnější než u komerčních operátorů,“ tvrdí Seyček.

Zcela zadarmo by zřejmě bylo prohlížení internetových stránek magistrátu a městských částí. Za další využití internetu pro vlastní potřebu by však lidé platili.

„Lidé mají právo na informace a to bezplatně. Chceme, aby se také zjednodušila komunikace mezi občany a úřady. Vše si pak mohou vyřídit elektronicky,“ uvedl Seyček.

Bezplatný přístup k internetu však v Praze může být podle Asociace lokálních poskytovatelů internetu v rozporu s volnou hospodářskou soutěží. „Mohou být také porušena pravidla pro poskytování veřejné podpory,“ varoval předseda Zdeněk Švarc.

Město chce Pražanům usnadnit přístup k informacím. „Je to naší prioritou. Také chceme, aby se ulehčila prostřednictvím internetu komunikace s úřady,“ řekl ředitel odboru informatiky Ivan Seyček.

 • Inspirovali jste se bezplatným internetem, který téměř rok provozuje Praha 5. Celopražská síť bude také založená na technologii Wi-Fi?
 • To samozřejmě ne, protože tento princip je jen na základní listování stránkami, vysílače mají malý dosah a ne všude by to fungovalo. Navíc by síť s takovou rychlostí připojení jako je na Praze 5 byla velmi rychle přetížená. Na celém území Prahy by se jednalo pravděpodobně o vysokorychlostní internet, ale podrobné analýzy ještě nemáme. Ty se začnou dělat až potom, co seženeme peníze.

 • Pokud je však dostanete, první zkušební provoz by mohl začít už v červenci?
 • Ano, ale jen v některých městských částech. Do konce roku pak plánujeme napojení celé Prahy.

 • Které služby by byly na internetu pro lidi bezplatné?
 • Určitě prohlížení městských stránek a dalších organizací jako je například Dopravní podnik a podobně. Také se zjednoduší jednání s úřady. Pokud však lidé budou chtít stahování souborů pro vlastní potřebu, tak za to zaplatí. Ale to jsou zatím jen předběžné plány, projekt není hotový.

 • Bude to nejlevnější internet v Praze?
 • Ne, ale levnější než od některých komerčních operátorů.

 • Asociace provozovatelů internetu se brání, že by takový projekt mohl ohrozit volnou hospodářskou soutěž...
 • Pokud by byl masivně zcela zdarma tak ano, ale to nenastane.

   

  Magistrát by dotaci od MI neměl získat

  Cesta k bezdrátovému internetu pod patronací pražského magistrátu bude však složitější než se na první pohled zdá. Podle podmínek MI by totiž dotaci získat neměl a nezbude než se obrátit na EU.

  Důvodů je více. Jednak plánované 64kb/s připojení není vysokorychlostní, také se nejedná o rozšíření infrastruktury, ale o poskytování koncovým uživatelům. Dalším důvodem je skutečnost, že se nejedná o pokrytí oblasti bez dosavadního přístupu nebo s monopolním operátorem a cena by byla dumpingová.

  Průkopníkem je Praha 5

  Město se inspirovalo bezplatným internetem v páté městské části, který funguje už od března loňského roku.

  Vypadá to jako science fiction, ale je to opravdu možné,“ říkal ještě před rokem zástupce starosty Prahy 5 Martin Stránský o novém projektu bezplatného internetu pro každého. Nápad prohlížet si zdarma internetové stránky a posílat elektronickou poštu se však uplatnil.

  V současné době ho již skoro rok využívá v páté městské části už 5680 lidí, tedy při počtu 33 tisíc domácností každá šestá.

  Ojedinělý projekt má zatím pouze Praha 5

  „Je o to veliký zájem, tak jsme si mysleli, že by bylo dobré rozšířit bezdrátový internet po celé metropoli pro všechny domácnosti. V Evropě zatím takový projekt neexistuje,“ podotkl Stránský.

  Právě v páté městské části už komunikační síť funguje od března loňského roku. Smíchovská radnice za to získala minulý rok Křišťálový disk na evropském veletrhu informatiky Invex v Brně. Bezdrátové připojení financuje sama radnice Prahy 5.

  „Stále se nám hlásí noví uživatelé. Myslím si, že o to bude v celé Praze také velký zájem,“ řekl Stránský. Zadarmo vyhledávat informace na internetu zatím mohou domácnosti ze Smíchova a dalších přilehlých čtvrtí.

  „Oslovili jsme už i Prahu 2 a 13. I tam dosáhne potřebný signál,“ dodal Martin Stránský.

  Internetové připojení je pomalé (64 Kbps), ale na základní listování stránkami a odesílání pošty naprosto stačí. Není to vhodné pro stahování filmů či velkých souborů. „Chtěli jsme, aby lidé nemuseli za informace platit. Je to hlavně určené pro důchodce, studenty, ale i pro nezaměstnané, kteří si prostřednictvím internetu mohou práci najít,“ řekl Stránského asistent Jaroslav Neubauer z Prahy 5.

  Na území Smíchova je šestnáct vysílačů

  K systému se mohou najednou připojit až dva tisíce uživatelů, počet zájemců není omezen. Pokud by se však chtělo připojit najednou více lidí, bude internet pomalejší. „Když je někdo dlouho připojen a blokuje tím další zájemce, je po dvanácti hodinách spojení přerušeno a zájemce se musí znovu do internetové sítě přihlásit,“ upozornil asistent.

  Denně využívá bezdrátové připojení asi šest set lidí a komunikační síť pokrývá devadesát procent páté městské části. Okrajově zasahuje i do Prahy 2 a 6.

  Lidé, kteří chtějí mít spolehlivý příjem internetu, musí počítat s určitou investicí do vybavení svého počítače. Vybavení bezdrátovými Wi-Fi kartami se dá pořídit v řádech tisíců korun. Některé jsou ale již zabudované například přímo v některých noteboocích.

  Dosah vysílačů, kterých je na území Smíchova a v okolí celkem šestnáct, je zhruba pět set metrů.

  Bezplatné připojení bude i v centru

  Staré Město - Bezplatný internet pro občany plánuje nezávisle na městském projektu také Praha 1. Ten bude až padesátkrát rychlejší než bezdrátové WiFi připojení na Praze 5.

  „Nejprve spustíme do tří měsíců pilotní program. Rychlost připojení pro klienty bude tři megabity za sekundu, což je špičková rychlost,“ uvedl mluvčí Prahy 1 Jan Šlajs. Bezplatná služba bude přístupná pouze občanům, podnikatelům a neziskovým organizacím první městské části.

  „Myslím, že to velmi usnadní vzájemnou komunikaci mezi veřejnou správou a občany, neziskovými organizacemi a podnikateli,“ řekl starosta první městské části Vladimír Vihan. Vysokorychlostní bezdrátové připojení občanů, projekt GridNet, financuje z rozpočtu městská část a částečně přispívá z fondů i Evropská unie.

  „Pilotní projekt se vyšplhal až na dva miliony korun. Uvidíme, jak se v budoucnu osvědčí,“ dodal mluvčí.

  Autoři: ,  Nejčtenější

  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

  Majitel firmy Tesla Elon Musk.

  Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...  Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

  Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

  Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

  Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

  YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

  Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

  Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

  Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

  „Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

  Další z rubriky

  S blockchainem proti nucené práci. Nový projekt má pomoci milionům lidí

  Takových sekáčů třtiny jako Generoso už na Kubě mnoho není.

  Celosvětově pracuje dle odhadů v podmínkách nucené práce až 25 milionů lidí. Právě těm by mohl pomoci nový projekt,...

  Ruská obdoba WhatsAppu musí podle soudu spolupracovat s tajnou službou FSB

  Messenger Telegram

  Ruský nejvyšší soud v úterý rozhodl, že komunikační síť Telegram, která je obdobou oblíbené aplikace WhatsApp, musí...

  Jeho malovaná vejce pobavila i Shakiru, teď chystá velké setkání kutilů

  Adam Savage na Maker Faire (San Mateo 2016)

  Jiří Zemánek vyrobil stroj, který zdobí kraslice optickými klamy, a uchvátil jím i zpěvačku Shakiru. Vymyslel a...

  Najdete na iDNES.cz