Lidová digitální zrcadlovka Nikon D50

aktualizováno 
Digitální zrcadlovka Nikon D50 je jedním z mála přístrojů této kategorie, který má ambice oslovit i fotografy, kteří mají poněkud hlouběji do kapsy. Jak se jí dařilo v našem testu? Má nějaké mouchy?
Design Nikonu D50 je velmi podobný staršímu a veleúspěšnému modelu D70: novinka je jen o něco menší a lehčí, což naznačuje, že tato zrcadlovka bude určena spíše pro náročnějšího amatérského fotografa, než pro profesionála.

To potvrzuje i větší LCD displej, který je už dvoupalcový (při relativně nízkém rozlišení 130 tisíc pixelů). Ovládání se mírně změnilo, několik tlačítek najdete někde jinde než u modelu D70 (a některá dokonce zcela zmizela). Novinku si můžete zakoupit ve dvou barevných provedeních (což se týká i objektivů), a to v černé a ve stříbrné barvě.

Výbava

Tato zrcadlovka je vybavena CCD snímačem (Nikon DX o velikosti APS s ořezovým faktorem 1.5x) obsahujícím 6,1 milionů efektivně využitelných obrazových buněk. Snímky se ukládají ve třech kompresních stupních v JPEGu, ale také pochopitelně i v RAWu (NEF).

Nikon D50

Zásadní novinkou ve srovnání se sedmdesátkou je ovšem to, že se snímky ukládají na paměťové karty typu Secure Digital. Citlivost snímače se pohybuje v naprosto dostatečném rozsahu, a to od 200 až do 1600 ISO.

Díky podpoře systému Total Imaging System společnosti Nikon je tato zrcadlovka kompatibilní se širokou řadou objektivů Nikkor (například nové AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6G ED nebo AF-S DX Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5,6G ED) a také s externími blesky SB-800 nebo SB-600. Synchronizace blesku přes X-sync umí časy až do 1/500 sekundy. Podrobná specifikace zde.

Vlastnosti

Při fotografování s modelem z této kategorie (digitální zrcadlovky) budete mít samozřejmě k dispozici jak plnou automatiku, tak režimy s prioritou clony nebo času a i možnost manuálně nastavit oba parametry expozice. To, že tato zrcadlovka má být dobře ovladatelná i pro méně zkušeného fotografa, potvrzuje i přítomnost šesti přednastavených scén (například Krajina, Sport nebo Noční portrét, ale také rodinná scéna – Děti).

Nově se objevil další způsob ostření AF-A, který automaticky vybere mezi režimy Single Servo a Continous Servo AF. Model D50 proto rozpozná, jestli zaostřujete na statický nebo pohybující se objekt. Pětibodový autofocus zaostřoval velmi rychle, a to i při zhoršených světelných podmínkách, především díky pomocnému AF reflektoru.

Expozici lze samozřejmě také jemně upravovat v rozsahu +- 5EV, a to po třetinách nebo polovinách. Rozsah závěrky bude uživatelům určitě bohatě stačit, protože nejkratší čas 1/4000 sekundy je výborným parametrem umožňujícím zachytit ostře skutečně dynamické sporty, nejdelší expozice je zase 30 sekund a v režimu Bulb dokonce až půl hodiny.

K dispozici je také expoziční bracketing. Teplotu bílé je možné nastavit manuálně, anebo pomocí šesti přednastavených hodnot, využít můžete i bracketing s vyvážením bílé. Novinkou je další barevný prostor – IIIa (sRGB s výraznější zelenou barvou), který využijete především při fotografování krajiny. K dispozici jsou i zbývající dva režimy Adobe RGB a sRGB.

Kvalita snímků

Fotografie produkované modelem D50 jsou prakticky bez jakýchkoliv obrazových problémů.

digitálního fotoaparát Nikon D50 - snimek
Odkaz je na originální snímek (1,58 MB)

digitálního fotoaparát Nikon D50 - zoom
Odkaz je na originální snímek (1,55 MB)

Kresba je téměř dokonalá, a to i v krajních částech jednotlivých snímků.

digitálního fotoaparát Nikon D50 - akce
Odkaz je na originální snímek (0,5 MB)

digitálního fotoaparát Nikon D50 - protisvětlo
Odkaz je na originální snímek (0,5 MB)

Vinětace i aberace byla minimální, při malých zvětšeninách prakticky neznatelná.

digitálního fotoaparát Nikon D50 - šum
Odkaz je na originální snímek (0,8 MB)

Při hodnotě 800 ISO je již šum nepatrně viditelný, přesto ještě nemá vliv na snížení kvality snímku. Maximální hodnota 1600 ISO již je zašuměná, ovšem tato hodnota je spíše doplňková a v praxi ji využijete pouze ve výjimečných světelných situacích.

Při testování jsme používali setový objektiv AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6G ED.

Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšleno rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání Zoom
0,7 s

1,5 s

3,5 fps

n/a

Model je velice rychlý, jak se na zrcadlovku sluší a patří, protože exponovat můžete prakticky ihned po zapnutí modelu, zpoždění spouště prakticky neexistuje a také ukládání snímků na kartu i v maximální kvalitě trvá pouze pár sekund. Další snímek po první expozici zvládnete už za 1,5 sekundy. V dávce jsme nasnímali deset snímků za sebou za tři a půl sekundy, takže jsme udávanou rychlost 2,5 fps dokonce lehce překročili.

Závěr

Proč ho koupit?
excelentní obrazový výkon, svižnost provozu, cena
Proč ho nekoupit?
nastavení citlivosti snímače po 1EV (hrubé krokování)
Kdy?
již v prodeji
Za kolik?
23 900 Kč s DPH (tělo)

Nikon D50 je dobře vybavenou jednookou digitální zrcadlovkou, která přiblížila kategorii „pravých“ (nikoliv tedy EVF) zrcadlovek širokým amatérským vodám. Má skutečně velmi rychlý provoz a také pětibodový autofocus je velmi svižný, navíc v interiéru nebo při horších světelných podmínkách si vypomáhá přisvětlovacím paprskem, který má dosah několik metrů.

Obrazový výkon modelu splňoval ty nejpřísnější kritéria. Pokud občas automatika netrefila expozici přesně (spíš měla sklon k podexponování), tak máte hned několik možností, jak tento nedostatek napravit (kromě plného manuálu nebo korekce expozice můžete zkusit třeba expoziční bracketing).

Autor:

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Neuvěřitelný článek? Skandál? Možná jste naletěli na satiru. Jako my

Na satirický článek může nalétnout kdokoli...

Co je pro jednoho očividný vtip a povedená satira, může být pro druhého věrohodný článek. Stačí, když zapadá do...

Další z rubriky

Starý ruský Zenit si mohl koupit každý. Nový vyjde na tisíce eur

Zenit M, první plnoformátová bezzrcadlovka z Ruska

Fotoaparátů Zenit se prodaly desítky milionů kusů. Nyní se značka pod novým majitele vrací na trh jako luxusní zboží za...

Větší nikdo nemá. Fujifilm vyrábí první 100Mpix bezzrcadlovku na světě

Fujifilm GFX 100

Bude stát téměř čtvrt milionu korun. Půjde o první komerčně prodávanou středoformátovou bezzrcadlovku s čipem o...

Podívejte se, jak fotí první Canon svého druhu, nový EOS R

Testovací snímek nové full frame bezzrcadlovky Canon EOS R

Minulý týden společnost Canon představila po třiceti letech první výraznou inovaci v plnoformátovém portfoliu systému...

Najdete na iDNES.cz