Lindows: mezi Linuxem a Windows?

Již nějaký čas se hovoří o novém operačním systému, který by měl v sobě integrovat to nejlepší z operačních systémů Windows a Linux. Systém nazvaný Lindows je v současné době ve stádiu beta-testů. Představy a plány jsou jedna věc, skutečnost je však trochu jiná...

Již koncem prvního čtvrtletí tohoto roku by se měla objevit finální verze nového operačního systému Lindows, který by v sobě měl spojovat ty nejlepší vlastnosti operačních systémů Windows a Linux. Současný stav „rozpracovanosti“ však nasvědčuje spíše tomu, že se komerční uvedení tohoto produktu na trh poněkud zpozdí.

Operační systém Lindows by měl uživatelům umožnit na své platformě provozování jak aplikací určených pro Windows, tak i aplikací vytvořených pro operační systém Linux. Základem Lindows je Xandros, což je poměrně neznámá distribuce vycházející z Debianu. Spouštění aplikací určených pro Windows by měla zajišťovat implementovaná verze WINE, která pro tento účel prošla několika úpravami. Na platformě operačního systému Lindows však v současné době pracuje jen velmi málo aplikací určených pro operační systémy Windows a zdá se, že systém sám o sobě není příliš stabilní. Sama společnost Lindows.com se navíc chová dosti tajemně a kromě proklamací o budoucích funkcích operačního systému prakticky nezveřejňuje žádné podrobnější technické informace. Ti, co se zajímají o tento operační systém, jsou tak odkázáni na zprávy, které pronikají od některých beta-testerů.

Lindows

Informace, které na veřejnost pronikají, však pro běžné uživatele neznějí zrovna nejlépe. Ale začněme opravdu od začátku – instalací. Ta je možná jak na počítač bez operačního systému, tak i na počítač s nainstalovaným operačním systémem Windows. Doporučená konfigurace pro provozování operačního systému Lindows je počítač s procesorem Pentium, 128 MB operační paměti a 1 GB volného místa na pevném disku. Instalace Lindows narozdíl od běžné instalace Linuxu nedává uživateli na výběr žádnou možnost ovlivnění jejího průběhu a netrvá ani deset minut. Pravděpodobně největším problémem je fakt, že uživatelé operačního systému Lindows musí vše provádět v tzv. administrátorském režimu; spouštění aplikací v rámci jiného uživatelského účtu může totiž působit problémy. Tato skutečnost sama o sobě představuje jisté bezpečnostní riziko – navíc, implicitní konfigurace též podle všech signálů není příliš zdařilá. Otázek, které zároveň s operačním systémem Lindows přicházejí na světlo, je více. Bude tato platforma skutečně kompatibilní s operačním systémem Windows? Bude společnost Microsoft poskytovat technickou podporu pro své aplikace, které poběží na platformě Lindows? Jaká bude podpora třetích stran?

Obchodní záměr managementu společnosti Lindows.com je celkem jasný – nabídnout uživateli za poměrně nízkou cenu operační systém kompatibilní s Windows. Zásadní otázkou však je, zda má tento operační systém vůbec šanci na masové rozšíření a pro koho je vlastně určen. Faktem je, že většina odborné veřejnosti zatím k Lindows zaujímá velmi rozpačité stanovisko.