Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lindows se přejmenoval a hraje s Microsoftem šibenici

aktualizováno 
Na základě soudního rozhodnutí musel systém Lindows změnit v některých zemích své jméno. Tento týden tak bylo konečně učiněno a na výsledku je vidět, že tvůrci systému nejsou žádní suchaři.
Operační systém Lindows, který se musel na popud Microsoftu (vadila mu podobnost s názvem Windows) v některých zemích přejmenovat, tak konečně učinil. A jeho tvůrci to vyřešili opravdu kulantně. Z Lindows je nyní Lin---s.

Pokud jste již někdy slyšeli o systému, který kombinuje výhody Linuxu a Windows (z open-source vychází a zároveň umožňuje spouštět windowsí aplikace), pak Lindows asi znáte. Tento projekt se zrodil zčistajasna před několika málo lety a prakticky od počátku je trnem v oku Microsoftu. Tomu vadí, že se Lindows nápadně podobá jménu Windows a celou dobu se snaží o to, aby systém změnil své jméno. V prosinci minulého roku, kdy soudy ve Švédsku a Finsku vydaly předběžné opatření o tom, že se má Lindows přejmenovat, to bylo společnosti Lindows.com nařízeno. Odůvodnění - systém parazituje na pověsti a jménu OS Windows. Ke dvěma severským zemím se následně přidalo Nizozemsko.

V úterý server The Register informoval, že společnost Lindows.com, která patří Michaelu Robertsonovi (známý například jako původní zakladatel serveru MP3.com), systém ve jmenovaných zemích konečně přejmenovala. Trvalo to delší dobu od rozhodnutí soudů v jednotlivých zemích, avšak mělo to své odůvodnění. 

Lindash

Samotný název Lin---s (vyslovuj Lindaš) možná na první pohled tolik neřekne. Pointa je samozřejmě v chybějících písmenech, která dávají tušit, že si Lindows.com s názvem pouze pohrál a tři z nich vypustil. To lze ostatně zjistit i po návštěvě nově zřízených stránek Lin---s.com či Lindash.nl. Těm prvním dominuje obrázek známý ze hry šibenice a vedle něj vyškrtaná písmena dávají jasně tušit, která že je potřeba do názvu Lin---s.com doplnit, aby byl kompletní. Pro náhodné návštěvníky je připravena také zpráva "Pokud žijete kdekoli jinde než v Nizozemsku, Belgii či Švédsku, navštivte stránku Lindows.com".

Druhý web návštěvníka přesměruje pouze na stránky http://shop.mensys.nl/lindows a je kompletně v holandštině.

Michael Robertson k přejmenování prohlásil, že pokud se Microsoft bude snažit bojovat i proti novému názvu Lin---s, je zřejmé, že mu nejde o porušování ochranné známky, ale o odstranění konkurence a udržení si monopolu na trhu s operačními systémy. Společnost Microsoft se ke změně názvu svého konkurenta zatím nevyjádřila, lze však očekávat, že bude usilovat o stejný krok také v dalších zemích, zejména ve Spojených státech.

Společnosti Lindows.com se podařila změna jména na jedničku. Nejen, že z klání i přes prohru vychází jako vítěz, ale je o ní hlavně slyšet, a o to tu jde především.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Najdete na iDNES.cz