Linux útočí

Linux útočí | foto: Profimedia.cz

Linux má v Česku stále více uživatelů

  • 142
Nové počítače s předinstalovaným operačním systémem Linux nejsou již ani v Česku žádnou zvláštností. Není to však prý jediný důvod, proč počet uživatelů Linuxových distribucí roste.

Uživatelů otevřeného operačního systému osobních počítačů Linux v Česku přibývá, růst je ale pomalejší než v minulosti.

Brzdí jej nedostatečná síť technické podpory a servisu, některé zájemce odrazuje skutečnost, že není ve všech směrech kompatibilní s většinově používaným systémem Windows. Firmám, které nasazení volně šířeného Linuxu zvažují, chybí kvalitní program pro účetnictví. ČTK to řekl odborník Jan Beránek, organizátor dvoudenní konference o Linuxu, která dnes začala na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického v Brně.

"Výhodou systému je cena, firmy nemusí platit drahé licence. Navíc umožňuje úpravu programů podle potřeb konkrétního uživatele," uvedl Beránek. Linux má na rozdíl od Windows, jejichž systém je uzavřený a autorská práva si pečlivě hájí společnost Microsoft, takzvaný otevřený zdrojový kód. Volný kód umožňuje programátorům studovat, upravovat a zlepšovat systém i další software a o své inovace se podělit s kýmkoliv.

Linux má v Česku už řadu let silnou komunitu příznivců. Nejčastěji jej využívají správci webových serverů, pro které je praktičtější a cenově výhodnější. Z běžných uživatelů osobních počítačů používá Linux podle odhadu odborníků jen několik procent.

Brněnská konference o systémech a programech s otevřeným kódem se letos koná podruhé. Loni přišlo asi 200 lidí, letos pořadatelé očekávají za oba dva dny stejnou účast. Sérii přednášek dnes dopoledne otevřel příspěvek na nejpopulárnější téma - Linux a hry. Řadu počítačových her již totiž lze hrát nejen pod systémem Windows, ale i v Linuxu.

Na vzrůstající zájem o Linux už reagovali i velcí výrobci počítačů. V květnu začal Dell, druhý největší hráč na trhu, prodávat americkým zákazníkům tři modely počítačů s nastavenou verzí Linuxu od neziskové skupiny Ubuntu. Třetí největší výrobce na světě, čínská skupina Lenovo, představila v srpnu laptopy s Linuxem od firmy Novell místo Windows od Microsoftu. O několik dní později přinesly agentury zprávu, že Dell vyvíjí osobní počítače schopné pracovat s Windows i Linuxem zároveň.