Tučňáci symbolizují Linux. A pro Microsoft byl Linux v minulosti symbolem

Tučňáci symbolizují Linux. A pro Microsoft byl Linux v minulosti symbolem různých věcí...

Na některé počítače nejde nahrát Linux místo Windows. Kdo za to může?

  • 123
U některých notebooků společnosti Lenovo si uživatelé stěžují na nemožnost instalace jiného operačního systému. Nejprve podezření rozlobených uživatelů padlo na Microsoft, pak na Lenovo. Ale připsání „viny“ v tomto případě není tak jednoduché.

Když se na diskuzním fóru Reddit objevila (od té doby již opravená) zpráva o tom, že na některé ultrabooky od Lenova, které mají nainstalovaný systém Windows 10, není možné nainstalovat Linux.

Problém se objevil u BIOSu a pevných disků (SSD) ultrabooků Yoga 900s a Yoga 710s, které patří mezi zařízení s označením „Signature Edition PC“, což je „nálepka“ od Microsoftu značící, že na nich není žádný od výrobce nahraný přebytečný software.

Může za to Microsoft? Určitě, nejspíš, asi... nemůže

První podezření komunity, jak je vidět z některých komentářů i článků, padlo právě na firmu Microsoft. Teoretizovali, že Microsoft se pokusil zamknout počítače tak, aby na ně nešel nainstalovat Linux. Takové nařčení se zdálo být logické, protože Microsoft skutečně v minulosti moc lásky vůči open-source GNU/Linuxu neukazoval a prodejce třeba ještě v roce 2009 učil „pomlouvat“ Linux a chválit Windows.

Ale časy se změnily a Microsoft si v poslední době s open-source komunitou výjimečně rozumí. Nabízí nástroje pro Linux, stal se početně největším aktivním přispěvatelem do open-source projektů (podle statistik GitHub) a nový šéf Satya Nadella prý chce podporovat programátory i na Linuxu.

Neobjevil se však žádný důkaz, který by aspoň naznačoval, že za nemožností (respektive obtížností) instalace Linuxu na výše uvedené přístroje může Microsoft. „Použít nějaký zvláštní RAID mód, který bez updatu nefunguje ani ve Windows 10, by byl dost divný způsob, jak znemožnit instalaci Linuxu,“ domnívá se Adrian Kingsley-Hughes z magazínu ZDNet.

Může za to Lenovo? Jak se to vezme, spíše ne

Jiní komentátoři vinili z celého problému (záměrně nepoužíváme slovo incident) firmu Lenovo. Mimo jiné i kvůli odpovědi „odborníka na produkty Lenovo“ pod negativní recenzí na stránkách amerického obchodu s elektronikou (screenshot). Ten uvedl, že „tento počítač (Yoga 900) má nainstalována Signature Edition Windows 10, a v souladu s dohodou Microsoftu je proto zamčený“.

Mluvčí Lenova však popřel, že by firma úmyslně znemožnila nainstalování Linuxu. Vysvětlil, že problém je ve způsobu, jakým počítač přistupuje na disk SSD: „Pro zvýšení výkonu se výrobci v této oblasti přiklánějí k použití technologie RAID na SSD discích a Lenovo je v této oblasti průkopník,“ uvedl mluvčí. „Lenovo nebrání uživatelům, aby na zařízení používali jiný systém, ale spoléhá na dodavatele tohoto alternativního systému, aby dodal odpovídající ovladače.“

Lenovo by určitě mohlo udělat více pro to, aby o problému (který se na fóru Lenova probírá už několik měsíců) zákazníky lépe informovalo, případně jim umožnilo stáhnout alternativní ovladače. Ale vinit Lenovo z toho, že nevydalo ovladače pro Linux, by bylo utopické.

Bouře ve sklenici vody

Z kontroverzního příběhu o „zlých velkých firmách, které utiskují svobodný otevřený operační systém“ se tak nakonec stal celkem banální problém, na který jsou dlouhodobí uživatelé Linuxu zvyklí už od samého začátku: chybějící ovladače.

Jen kvůli slovům, na která je komunita uživatelů citlivá (blokuje, znemožňuje instalaci, proprietární řešení a samozřejmě Microsoft) se z tohoto vlákna stala zpráva, o které psala skoro všechna velká média zabývající se IT. A všechna tato média pak dodatečně aktualizovala články tak, aby doplnila, že původní zpráva nevyjadřovala zcela přesně, v čem je problém.

Celý „incident“ ukazuje, že uživatelé Linuxu jsou na tom vlastně dobře. Ještě před osmi lety si museli vybírat notebook z celkem krátkého seznamu těch, které jsou jejich distribucí beze zbytku podporované. Nyní si díky většímu rozšíření Linuxu, o trochu přívětivějším výrobcům a pilné vývojářské komunitě mohou vybrat skoro jakýkoli běžně dostupný notebook. A lze předpokládat, že se brzy objeví záplata či ovladač, který umožní nainstalovat linuxovou distribuci i na výše uvedené notebooky.