Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Linux pro každého – I. Distribuce

aktualizováno 
Tento seriál by měl přiblížit svět operačního systému Linux a OpenSource běžným uživatelům PC. Doby, kdy byl OS Linux výhradou vysokoškolských studentů, programátorů a hackerů, už jsou nějaký ten pátek pryč a tak je nejvyšší čas seznámit se s tučňáky osobně. V prvním díle se podíváme na několik nejrozšířenějších distribucí.

Dnešní linuxový trh připomíná velký supermarket nabízející spoustu verzí tohoto systému, přičemž každá z nabízených je tou nejlepší. Linux jako takový je v podstatě pouze jádro operačního systému a některé další základní komponenty. To, co dělá Linux takovým, jakým je dnes, tedy operačním systémem s mnoha funkcemi, možnostmi a stovkami či tísíci aplikacemi, jsou linuxové distribuce. Jde o jakýsi obal pro Linux – výrobce nebo tým programátorů vytvoří instalátor své distribuce, poslepuje jádro systému, jeho moduly, programy a další pomůcky dohromady a uživateli představí kompletní operační systém se vším všudy. Protože existují tisíce různých distribucí vhodné pro různá nasazení od serverů, přes stanice až po kapesní počítače či mobilní telefony, nebudeme si zde představovat všechny, spíše si ukážeme ty dnes nejpoužívanější a nejoblíbenější v našich končinách.

Fedora Linux (RedHat Linux)

web: www.fedora.org

Fedora je nástupce kdysi proslaveného a všemi používaného RedHat Linuxu. Společnost RedHat dnes soustředí své síly na vývoj serverových a korporátních řešení, proto před nějakým časem „zrušila“ vývoj své desktopové distribuce, respektive založila čistě nekomerční projekt Fedora, který RedHat zastupuje na poli desktopových OS.

Fedora je vpodstatě „RedHat bez červeného klobouku“ a získává si postupně stále více uživatelů. Systém patří do rodiny těch vstřícnějších, nabízí pohodlný instalátor, dobré konfigurační nástroje, ale stále se jedná o systém hodně nový hledající své místo mezi ostatními distribucemi. Pokud nehledáte systém sršící novinkami, ale spíše fungující klasiku, Fedora bude pro vás...

Mandrake Linux

web: www.mandrake.cz

Tato distribuce je v současné době v naší zemi nejoblíbenější, získává jedno ocenění za druhým a hltá nové uživatele po skupinkách. Mandrake chce být jedničkou v domácnostech a menších kancelářích, jeho vývoj jde kupředu mílovými kroky, v každé verzi je spousta novinek a je to většinou Mandrake, který přichází s novinkami nejdříve. Daní za nové aplikace a funkce je sem tam nějaká ta chybička v systému, která je ale zase rychle opravena.

Po SUSE má asi nejlepší konfigurační nástroje pro správu, nabízí program URPMI pro snadnou instalaci nového softwaru a řešení závislostí mezi balíky a obsahuje spoustu užitečného softwaru v základní instalaci. MDK, jak je také Mandrake Linux nazýván, je tedy vhodný pro všechny, kteří chtějí svým OS oslňovat ostatní nebo si užívat nových funkcí jako první za cenu občasných problémů. V ČR také vyrostla poměrně veliká komunita uživatelů MDK, takže si můžete být jisti, že se budete se svými problémy mít na koho obrátit.

SUSE Linux

web: www.novell.cz

SUSE Linux je distribuce založená ve svých začátcích na RedHatu, v dnešní době již dosti odlišná a stala se jednou z nejoblíbenějších v Evropě a v ČR. U nás se tomu stalo díky dobrému zázemí SUSE ČR. Až do nedávna šlo o jedinou distribuci, kterou bylo možné zakoupit spolu s kvalitní tištěnou českou dokumentací a technickou podporou. SUSE si vybudoval silné zázemí především ve firemní sféře, kde je přeci jen manažerům i IT odborníkům příjemnější mít za zády firmu než „bandu programátorů“, i když někdy je druhá možnost lepší.

SUSE nabízí několik verzí své distribuce. SUSE Linux Professional je určený pro domácí použití, obsahuje pohodlný a jednoduchý instalátor, skvělou podporu hardwaru a perfektní konfigurační nástroje pro správu systému. SUSE tak snadno nainstalujete a nastavíte, jedná se o distribuci, která je vhodná pro ty z vás, kteří nepotřebují příliš experimentovat a chtějí fungující systém s dobrou technickou podporou. SUSE Professional je vhodný pro začátečníky i profesionály. Jedná se o komerční distribuci, SUSE si můžete buď zakoupit spolu s médii, dokumentací a technickou podporou, nebo stáhnout z internetu zdarma (bez některých komerčních doplňků).

Debian/GNU Linux

web: www.debian.cz

Debian/GNU Linux je čistě nekomerční distribuce. Za Debianem nestojí žádná společnost, ale mezinárodní tým programátorů a IT specialistů, kteří vytváří systém pro své kolegy – tedy také pro odborníky. V Debianu je nejvíce dbáno na bezpečnost a stabilitu. Jedná se tak trochu o „jiný linux“, který také není vhodný pro úplné začátečníky.

I když se každou novou verzí Debian přibližuje i méně zkušeným uživatelům, pro jeho používání je nutná znalost linuxových principů a zvyklostí. Za to ale nabídne uživateli bezpečnost, stabilitu a širokou přizpůsobitelnost. Nenabídne vám ale nejnovější software, pokud nebudete ochotni si ho dodatečně instalovat z balíčků či kompilovat. Debian také používá jiný balíčkovací systém, než ostatní distribuce – ten umí instalovat software přímo z internetu nebo z médií a automaticky řeší různé nezávislosti atp. Jde o skvělou distribuci vhodnou pro zkušenější uživatele Linuxu, kterým za jejich znalosti má co nabídnout.

Slackware Linux

web: www.slackware.cz

Slackware je další „specialitkou“ v našem světě tučňáků – za jeho vývojem nestojí žádná společnost ani mezinárodní tým vývojářů, ale jeden jediný člověk. Slackware je jednou z nejstarších distribucí a i když se mohlo před nějakým časem zdát, že pravděpodobně skončí v propadlišti linuxových dějin, poslední dobou celý projekt neuvěřitelně ožil a získává si stále více zastánců. Slackware chce být distribucí pro zkušenější uživatele a jeho hlavní výhodou je široká konfigurovatelnost.

LindowsOS (Linspire)

web: www.lindows.com

Jak sám název napovídá, jedná se o snahu nabídnout uživatelům Windows jednoduchou a levnější variantu operačního systému. LindowsOS získávají na popularitě v zámoří a v Japonsku, v Evropě se tento systém zatím příliš neprosazuje. Jde o komerční distribuci, ke které získáte množství zajímavých aplikací (v poslední době např. kopie aplikací iTunes, iPhoto ze světa jablíček), jednoduché ovládání a instalaci během pár minut. Systém to není špatný pro domácí použití, nicméně trpí jedním velkým nedostatkem – není dostupný v lokalizované verzi, čímž má u nás dveře zamčené na několik západů.

Gentoo

web: www.gentoo.cz

Tak trochu jiný linux – Gentoo si určitě nezkoušejte jako první seznámení s Linuxem – jedná se o zcela odlišnou distribuci od těch ostatních. Nainstalujete a zkompilujete si ho totiž „na míru“, přímo na váš hardware. Instalátor vám stáhne zdrojové kódy jádra i všech dalších aplikací a začnete konfigurovat a kompilovat. výsledkem je pak systém dle vašich přání, který sice není nejlehči nainstalovat (a také nejrychlejší, kompilace celého systému trvá několik dní), ale získáte na dobrém výkonu a budete mít nad svým systémem opravdovou kontrolu.

Danix

web: www.danix.cz

Na závěr jsme vybrali jednoho z mnoha zástupců tzv. live-distribucí, tedy distribucí, které nemusíte instalovat na pevný disk, ale celý systém spustíte a provozujete přímo z CD! To je samozřejmě ideální možnost pro vyzkoušení Linuxu aniž byste ohrozili svá data na pevném disku. Danix je navíc distribuce ryze česká, takže, pokud se chcete seznámit se světem tučňáků, jen do toho...

Rozdělení distribucí:

Na vyzkoušení: Danix

Pro všechny: Mandrake, SUSE, Fedora

Pro zkušenější: Debian, Slackware

Pro profíky: Gentoo

Chtěl bych upozornit na to, že linuxových distribucí je nepřeberné množství, takže se váš výběr nemusí zúžit na tuto malou skupinku a také na to, že ve finále jde stejně o to, „jak komu jaká distribuce sedne“, takže zkoušejte a uvidíte, některá se vám určitě zalíbí...

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz