LinuxExpo 2003: Linux dospěl a nic už jej nezastaví

  • 10
Navštívili jsme první, odborný den pražského linuxového veletrhu, který je ode dneška otevřen i pro veřejnost. Najdeme zde mnoho zajímavostí... Linuxový superpočítač pro náročné výpočty, Wi-Fi hotspot czfree.net na stánku Arachne Labs, plnohodnotnou náhradu MS Exchange, emulátor Windows, nebo videotelefony.

Navštívili jsme první den pražského linuxového veletrhu. Ode dneška bude až do soboty 22. března otevřen i pro veřejnost - co na něm můžeme čekat?

Hračky pro velké kluky
Asi nejimpozantnějším vystaveným kusem hardware je server Altix 3000 na stánku firmy SGI (dříve Silicon Graphics). Tento počítač, určený výhradně pro operační systém Linux, může obsahovat až několik stovek 64bitových procesorů Intel Itanium 2. Rodina Altix 3000 by tedy měla nabídnout velký výpočetní výkon; procesory spolu sdílí paměť a dokáží spolu velmi rychle komunikovat po speciální sběrnici.

Multiprocesorová stanice SGI

Na stánku společnosti Mironet jsou vystavovány nejen servery optimalizované pro vzdálenou správu, ale také horká novinka - notebook s čipsetem Intel Centrino, který jako první svého druhu na světě zvládá Linux.

Linux na Centrinu

Pánové z Arachne Labs prezentují optické pojítko Ronja, které na rozdíl od mikrovlnných spojů na bázi Wi-Fi funguje i v zarušeném éteru velkých měst.

Optické pojítko Ronja

Produkty pro ISDN a internetovou telefonii nabízel Swissvoice. Některé umí velmi dobře spolupracovat s Linuxem pomocí rozhraní CAPI 2.0. Sympaticky vyhlížel videotelefon i komfortní telefon s velkým displejem a alfanumerickou klávesnicí, který zvládá po ISDN odesílat a přijímat SMS.

Kromě hardware existují i fascinující hračky ve formě software. Firma Intac inzerovala FlagShip. Tento program ze zdrojového kódu vaší obstarožní DOSové databázové aplikace napsané v CA/Clipper 5.x, FoxBase 2.x či dBase III vyrobí linuxový program, který můžete volně šířit bez nutnosti platit za runtime. Databázové aplikace přeložené ve FlagShipu by navíc měly běžet rychleji než běžné SQL databáze.

Pohoda a náhrada Windows
Firma Lethes na svém stánku předváděla novou linuxovou distribuci Lycoris, která má ambice nahradit díky své uživatelské přítulnosti Windows u stolních počítačů. Pokud by to někomu nestačilo, firma Intac již poněkolikáté předváděla prostředí Win4Lin umožňující v Linuxu spouštět běžné windowsovské aplikace.

Win4Lin

Revolučním se může zdát produkt Bynari TradeSuite, který firma Intac také prezentovala. Díky dodávanému plug-inu může Microsoft Outlook používat linuxový nebo unixový poštovní server, jako kdyby se jednalo o Microsoft Exchange, tedy včetně kalendářů a seznamů kontaktů. Po Linux či UNIX je pak k dispozici nativní klient Bynari TradeSuite s obdobnými schopnostmi.

Linuxový poštovní server může windowsí klienty i úspěšně chránit před počítačovými viry a červy, PCS Software prezentovalo k tomuto účelu vybavený evergreen Kaspersky antivirus, mělnický NetSystem zase RAV AntiVirus se zajímavými licenčními podmínkami. Nepřehládnutelný nebyl ani český OpenOffice.org na stánku SuSE, která lokalizaci jeho verze pro Linux, Windows a Solaris sponzoruje. Pro Linux jsou nyní k dispozici i slovníky Lingea Lexicon.

Podnikové radovánky
Podniky se chtějí připojovat k Internetu i propojovat své pobočky mezi sebou pokud možno pohodlně a bezpečně, proto firma Spika prezentuje AROUTER, firewall kombinovaný s internetovým serverem vyladěný pro spolehlivost a bezpečnost. Mezi stálice se již zařadily různé systémy pro účetnictví, řízení vztahů se zákazníky a dodavateli, či pro business intelligence, na výstavě jsme jich potkávali mnoho.

Kudy kam?
Pokud se na LinuxExpo vypravíte, na pražském Výstavišti byste veletrh hledali marně. Nechte se tramvají zavézt hned vedle na zastávku Veletržní a tam už nemůžete zabloudit. Informace o dopravě na místo konání včetně mapky a fotografie naleznete na této adrese.