Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


LinuxExpo, distribuce hudby přes net, P2P v Kanadě legální

aktualizováno 
Pro váš lepší přehled přinášíme týdenní souhrn aktualit na Technet.cz. Věříme, že vám pomůže lépe se zorientovat v událostech, které se v posledním týdnu ve světě počítačů, spotřební elektroniky, internetu a PDA zařízení staly.

Týdenní souhrn aktualit technet.cz

Open source má centrální databázi bezpečnostních nedostatků
pátek, 2. dubna 2004 11:00 
Projekt, který si dal za cíl shromažďovat a kategorizovat bezpečnostní problémy open source software, byl spuštěn na konci března. Na světě již existuje mnoho jiných databází, kde jsou shromažďovány podobné informace, ale ty jsou buď privátní, nebo nemají takový záběr. Příprava databáze trvala týmu přibližně dva roky, neboť bylo potřeba vytvořit technickou infrastruktutru, která zajistí sběr a kontrolu dat. Stránky The Open Source Vulnerability Database (OSVDB) naleznete zde.

Zdroj: The Register

Rozesílateli spamu hrozí vězení za krádež identity
pátek, 2. dubna 2004 10:49 

Prvním použitím zákona o rádeži identity se chce dostat newyorský státní zástupce na kobylku Howardu Carmackovi, který rozeslal kolem miliardy nevyžádaných e-mailů, tzv. spamů. První rozsudek svého druhu padne 27. května, ale státní zástupce Eliot Spitzer prohlásil, že už nyní lze hovořit o trestu ve výši tří až sedmi let vězení.
Rozesílání spamu nebylo v době, kdy byl Carmack chycen, trestné. K tomu, aby mohl nevyžádané e-maily posílat, se však zmocnil totožnosti dvou občanů z Buffala a zneužil jejich elektronické pošty k rozeslání 825 milionů spamů. Carmack bude navíc souzen za falšování, protože měnil hlavičky e- mailové pošty s cílem zakrýt, kdo spam rozesílá.
Carmack posílal e-mailem reklamu na stimulující rostlinné prostředky, na způsoby rychlého zbohatnutí a na dekódování kabelové televize. Americký soud v Atlantě loni rozhodl, že musí zaplatit společnosti EarthLink 16,4 milionu dolarů (480 milionů korun) za způsobenou škodu, ale tento trest byl bezzubý, protože Carmack nemá žádný majetek.
Tehdy šlo o jeden z prvních rozsudků proti rozesílatelům spamu, který zahlcuje internetovou síť a otravuje život uživatelům e-mailu. Velcí američtí poskytovatelé internetu jako EarthLink, AOL a MSN se stále častěji obracejí na soudy, aby zastavily spamery, jejichž technická zařízení generují miliardy, většinou reklamních e-mailů.

Zdroj: ČTK

Office zamíří do více než 35 tisíců čínských škol
pátek, 2. dubna 2004 10:02 
Společnost Microsoft získala v Číně významnou zakázku. Balík Office si vybral největší tamní softwarový vývojář Tengtu International k tomu, aby byl nasazen na školní počítače v zemi. Zakázka je o to cennější, že Čína čím dál více pokukuje po open-source řešeních a Microsoftu se příliš velké šance v této zemi nedávaly.

Školy budou vybaveny speciální verzí balíku MS Office. Ten by se měl dostat do 35 tísíců ústavů v zemi s celkem 17,5 milióny školáků.

Pro Microsoft zakázka kromě toho, že byla této společnosti dána přednost před konkurenčními Open/StarOffice či jinými dalšími balíky znamená také to, že do důsledku v zemi poklesne jinak vysoká míra softwarového pirátství.

Zdroj: News.com

Nová verze XP-AntiSpy je připravena na Service Pack 2
pátek, 2. dubna 2004 08:56 
Ačkoliv Windows XP obsahují mnoho užitečných programů, některé vám všechny z nich vyhovovat zkrátka nemusí. Microsoft jejich odstranění příliš neusnadňuje a proto si uživatelé musí vypomáhat jinak.

Naštěstí je tu program XP-AntiSpy, který umožňuje z Windows XP odebrání mnoha aplikací či ovlivnit chování některých programů (namátkou odinstalování MSN Messengeru, zákaz odesílání chybových hlášek, přikázat MediaPlayeru, jak se má chovat, jak se systém a Explorer má chovat k updatům atd.).

XPAntiSpy

Aktuální verze 3.8 je již připravena na příchod Service Packu 2, který je intenzivně testován a jeho uvolnění je očekáváno v první polovině tohoto roku. Pokud jste si již betaverzi SP2 nainstalovali, můžete deaktivovat Bezpečnostní centrum, zapnout podporu funkce blokování Pop-up oken či poštelovat firewall. Nově je také možné zakázat JavaScript či ActiveX komponenty.

Kromě těchto novinek doznal změn i interface programu.

Zdroj: www.xp-antispy.org

Distribuce hudby přes internet nabírá v GB i USA na obrátkách
čtvrtek, 1. dubna 2004 16:18 

Trh distribuce hudebních souborů přes síť internet je nyní na vzestupu. Dokládají to nejnovější čísla o prodeji přes službu OD2, která za první čtvrtletí prodala milion skladeb. Stále více se tak začíná uplatňovat placený model, aniž by bylo nutné porušovat autorská práva.
Podnik OD2 je z Británie a počet stažených souborů za první čtvrtletí představuje proti čtvrtému čtvrtletí loni nárůst zhruba o 100 procent. Proti loňskému prvnímu čtvrtletí už se ale prodej zvýšil na desetinásobek, což je růst o 900 procent. Tak rychle v současné době žádné jiné odvětví nikde na světě neroste.
OD2 svou službu pro stahování hudebních souborů poskytuje na základě licence internetovým partnerům, včetně například on-line obchodu HMV či poskytovali internetových služeb Tiscali. OD2 je v Evropě považována za nejspolehlivější indikátor trhu ke stahování digitálních souborů, píše agentura Reuters.
Přestože růst za poslední rok je impozantní, neznamená to, že je také absolutně nejvyšší. Rychleji tento segment trhu roste ve Spojených státech, které jsou v této oblasti považovány za mnohem vyspělejší. Služba iTunes za necelý rok od zahájení činnosti prodala uživatelům v Americe kolem 50 milionů písní z internetu. iTunes patří firmě Apple Computer.
Do prodeje hudby přes internet vkládají naděje hlavně velké nahrávací firmy, kterým klesá prodej hudebních nosičů v kamenných obchodech. Firmy to zdůvodňují stahováním hudby načerno, a proto v řadě zemí rozesílají obsílky a snaží se o trestní stíhání osob, které si tímto způsobem hudbu obstarávají.
Hudební průmysl je "na lovu" pirátů už od loňska, v poslední době ale své tažení zintenzivňuje. Po dalších žalobách v USA byl tento týden oznámen stejný krok i v Evropě a Kanadě. Soudy žádost nahrávacích firem o spolupráci ale většinou zamítají a firmám tak nezbývá, než si piráty pochytat jinak.
K nelegálnímu stahování hudebních souborů se většinou užívají servery Kazaa nebo WinMX, existuje jich ale více. V minulosti byl mezi nimi i Napster, který toto odvětví proslavil. Ten ale tlaku nahrávacích firem podlehl a musel ukončit činnost. Jeho majitelem je dnes americká společnost Roxio, která přes něj nabízí hudbu už za peníze.
Majitelé služby OD2 měli za první letošní čtvrtletí z prodeje hudby asi jeden milion liber (zhruba 50 milionů Kč). Tyto peníze získali z části za prodej, z části za poskytování licence.

Zdroj: ČTK

AKTUÁLNĚ: Tisková oprava: Hardware zadarmo nebude, bude free-Gates
čtvrtek, 1. dubna 2004 15:50 
V rubrice TechEkonom jsme ve středu 31. března psali o vizi šéfa Microsoftu Billa Gatese, že počítačový hardware bude do deseti let zdarma. Tato informace se však nezakládá na pravdě. Chyba vznikla mylným překladem anglického titulku "Hardware will be free - Gates". Multimiliardář tímto prohlášením reagoval na obří pokutu od Evropské komise a prohlásil, že na starém kontinentě již svůj operační systém prodávat nebude. Hardware tedy nebude v roce 2014 zdarma, ale bez Windows.

Rakouské internetové stránky mohou v názvu obsahovat přehlásku
čtvrtek, 1. dubna 2004 15:10 

Správce rakouské internetové domény nejvyšší úrovně nic.at čelí návalu žádostí o registraci nových doménových jmen. V alpské republice si totiž zájemci mohou nyní zaregistrovat také adresy internetových stránek, které v názvu obsahují přehlásku.
"Ve středu jsme dostali celkem 115.914 emailů se žádostí o registraci domény," řekl ČTK operátor nic.at. To je mnohem více než za předchozí měsíce dohromady. V únoru přišlo 5989 žádostí.
Nic.at totiž začal v poslední březnový den v poledne přijímat návrhy na registraci doménových jmen s přehláskou v názvu. "Zatím jsme zpracovali asi čtvrtinu přihlášek," poznamenal operátor.
V České republice začala domény s českou diakritikou, tedy s háčky a čárkami, nabízet na konci loňského roku firma AliaWeb. Očekává se, že nic.at zaregistruje 15.000 až 25.000 nových
domén. Řada zájemců se totiž ucházela o stejnou adresu; v takovém případě rozhoduje čas podání přihlášky. Celkem lze v adresách internetových stránek domény .at, co.at a or.at použít 34 nových znaků, včetně písmen jako "š" nebo "ž", které německá abeceda nezná.
Doménová jména v Rakousku dosud nemohla obsahovat přehlásky. Například místo adresy bücher.at musel dosud majitel této internetové stránky využít opisu a stránku lze najít pod buecher.at.
Majitelé vlastních doménových jmen, jež obsahují přehlásku, nemají v registraci přednost. Zájemce o konkrétní doménové jméno nesmí porušit práva jiných osob anebo firem vyplývající z registrované značky. Registrátor tím chce předejít sporům ohledně vlastnictví internetové adresy, jež je pojmenovaná například po známém výrobku anebo společnosti.

Zdroj: ČTK

P2P v Kanadě legální, soud je přirovnal ke kopírce v knihovně
čtvrtek, 1. dubna 2004 11:03 
Kanadský soud v případě podaných žalob na 29 uživatelů P2P sítí, kteří sdíleli a stahovali hudební skladby rozhodl, že nebyl porušen autorský zákon. Toto rozhodnutí značně pobouřilo nahrávací společnosti.

Podle jurisdikce umístění kopií skladeb na pevný disk počítače, který byl následně sdílen na internetu, není nelegální. Alespoň podle autorského zákona platícího v Kanadě.

Soudce přirovnal sdílení hudby ke kopírce v knihovně. Ta podle něj umožňuje to samé, když dovolí pořizování kopií knih, na které vlastní někdo právo.

Nad rozhodnutím kroutí hlavou nejen zástupci fonografického průmyslu, ale i mnoho odborníků.

Zdroj: News.com

Sony žaluje Kodak. Důvodem jsou patenty na digitální fotoaparáty
čtvrtek, 1. dubna 2004 10:33 

Japonský výrobce elektroniky Sony Corp. podal v USA žalobu na konkurenční firmu Eastman Kodak kvůli zásahu do patentového práva u technologií pro digitální fotoaparáty. Sony přistoupila k akci tři týdny poté, co Kodak
podal podobnou žalobu proti Sony. Žaloba se týká celkem deseti patentů, oznámila Sony v dnešním prohlášení.
Sony upřesnila, že žalobu podala u federálního soudu v New Jersey ve středu večer. Podle Sony Kodak porušil její patenty týkající se vlastností digitálních fotoaparátů a jde tak o žalobu na jiné patenty, než kvůli kterým si Kodak stěžuje na Sony.
Mluvčí Kodaku Gerard Meuchner se zatím odmítl k žalobě vyjádřit s tím, že ji nemá prostudovanou. Kodak má licenční dohody s konkurenčními výrobci fotoaparátů Olympus a Sanyo Electric.
Kodak podal stížnost na Sony 9. března kvůli tomu, že Sony poškodila deset patentů na digitální fotoaparáty Kodaku z období let 1987 až 2003. Žaloba se týká japonské Sony a dvou jejích amerických dceřiných společností Sony Corp. of America a Sony Electronics Inc.
V loňském roce překročil v USA prodej digitálních fotoaparátů poprvé v historii prodej běžných fotoaparátů, oznámila výzkumná společnost IDC. Sony je největším světovým výrobcem digitálních fotoaparátů na světě s tržním podílem 20 procent. Kodak jí těsně šlape na paty s podílem na trhu 18 procent. Ve snaze sesadit Sony z prvního místa Kodak nedávno představil šest nových modelů fotoaparátů.
Sony zažila se svými digitálními fotoaparáty na trhu značný úspěch. Zisková marže společnosti se však stejně jako u jejích konkurentů snižuje kvůli tvrdé cenové konkurenci, napsaly agentury AP a Reuters.

Zdroj: ČTK

 

AKTUALIZOVÁNO: Google bude mít freemail s 1GB kapacitou
čtvrtek, 1. dubna 2004 09:27 
Nejpopulárnější internetový vyhledávač v brzké době zřejmě rozšíří nabídku svých služeb. Kromě již dříve oznámého spuštění nákupní služby Froogle či dalších osobních služeb hodlá Google již brzy zahájit provoz e-mailu zdarma.

Testy freemailu, který zatím nese označení Gmail již intenzivně probíhají. Prověřování se však účastní pouze vybraní testeři. Freemail by měl podle Googlu nabídnout doposud nevídanou kapacitu - 1 gigabajt volného prostoru. Google zřídil i stránky www.gmail.com, kde jsou k nalezení detailnější informace.

"Lidé zkrátka odesílají a přijímají tisíce e-mailů," komentuje plánovanou velikost schránky spoluzakladatel Googlu Sergey Brin.

Gmail

Konkurenční freemaily od Microsoftu či Yahoo mají řádově menší kapacitu - nabídka prostoru je zdarma pouze v megabajtech.

Ačkoliv zpočátku mohla zpráva uveřejněná právě v dnešní aprílový den působit, že by mohlo jít jen aprílový žert, vypadá to, že tomu tak není. A to i přesto, že stránky například neobsahují žádný přihlašovací formulář, který při testech Google obyčejně používá.

Google o freemailu uvažuje již delší dobu. Žádné bližší informace však již poměrně dlouhou dobu nezveřejňoval. Podle některých informací si představitelé Googlu vybrali dnešní den právě z tohoto důvodu.

Objevují se také další informace o freemailu. Měl by být ryze webový, což znamená, že nemá podporovat POP3 či IMAP protokoly umožňující stahování pošty do e-mailového klienta. Gmail má umožnit třídění e-mailů podle témat a bude obsahovat propracovanou vyhledávací službu.

Zdroj: Google

Winamp umožňuje neomezené sledování porna
čtvrtek, 1. dubna 2004 08:14 
Nová verze populárního multimediálního přehrávače Winamp 5.0.3 stále nabízí kromě mnoha jiných funkcí také možnost neomezeného sledování porna. Program, který zvládá vedle interpretace mnoha hudebních souborů také přehrávání videa umožňuje díky integrované Media knihovně vyhledání libovolných multimediálních souborů. Slouží k tomu filtry, pomocí nichž je možné jednoduše zadat, co hledáte - podobně jako na P2P sítích.

Kamenem úrazu je však ověřování věku uživatelů programu - zkrátka žádné není. Porno filmy tak může v klidu sledovat desetileté dítě a kromě rodičů mu v tom nikdo nezabrání.

Zdroj: www.chip.de


Novela zákona o o elektronickém podpisu prošla ve Sněmovně
středa, 31. března 2004 19:53 
Návrh novely zákona o elektronickém podpisu dnes ve třetím čtení schválila Poslanecká sněmovna. Zákon nově umožňuje používání takzvaných elektronických značek, kterými mohou být označovány datové zprávy, a kvalifikovaných časových razítek. Zákon ještě musí schválit Senát a podepsat prezident republiky.

Elektronické značky nebude na rozdíl od elektronického podpisu nutné vytvářet pro každou datovou zprávu. Jejich používání se tedy dotkne především situací, kdy je nutné posílat velké objemy dat v krátkém časovém sledu a vytváření elektronického podpisu pro každou datovou zprávu by bylo příliš náročné.

Ministr informatiky Vladimír Mlynář se domnívá, že elektronické značky budou používány ze strany státu například v agendách celního řízení či při vydávání elektronických výpisů z úředních databází. Podle zpravodaje zákona poslance Mariana Bielecze zlepší úprava zákona podmínky pro vyměňování citlivých dat e-mailem, a zvýší tím objem obchodů přes internet.

Zákon také počítá se zavedením časových razítek, které budou přikládány k datové zprávě a v souvislosti s elektronickým podpisem budou pomáhat k dohledání platnosti elektronického podpisu v době podepsání.

Novela upravuje i podmínky pro akreditované poskytovatele certifikačních služeb a zavádí pro ně přechodné období, ve kterém mají přizpůsobit poskytování služeb nové zákonné úpravě.

Zdroj: ČIA

Vznikne kvůli Microsoftu obchodní válka mezi USA a EU?
středa, 31. března 2004 15:02 

Nedávné rozhodnutí orgánů Evropské unie o udělení pokuty společnosti Microsoft se nelíbí některým americkým senátorům. Během tří dnů minulého týdne bylo na půdě amerického senátu či Sněmovně reprezentantů předneseno šest proslovů, které odsuzovaly rozhodnuté Evropské unie.

Nesilnější z nich přednesl senátor Bill Frist, který řekl: „Obávám se, že se Spojené státy a Evropská unie řítí do nové obchodní války a rozhodnutí komise proti Microsoftu byl jejím prvním výstřelem.“ Deset senátorů navíc napsalo „antimonopolnímu“ evropskému komisaři Mario Montimu dopis, v němž protestují proti sankcím, které byly uvaleny na Microsoft.

Zdroj: ZDNet


SPIR a TNS Factum se rozešly s iAuditem
středa, 31. března 2004 13:20 
Proběhlo poslední dějství v kontroverzi, která nastala na základě změny metodiky internetového výzkumu NetMonitor. Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR) a výzkumná agentura TNS Factum (TNSF) ukončily platnost smluv o spolupráci na projektu NetMonitor se společností iAudit International (iAI).

K odstoupení od smluv došlo po několikatýdenním jednání se společností iAI, které ale nevedlo k žádnému posunu směrem k dohodě. iAI prý nepředložilo žádné důkazy, že by nedodržení metodiky NetMonitoru ze strany TNSF vedlo k poškození dat. Naopak podle stanoviska Metodologické komise SPIRu k poškození validity dat nedošlo.

Zdroj: SPIR

Německý hudební trh zažil rekordní propad, britská EMI propouští
středa, 31. března 2004 12:45 
Loňský rok byl pro trh s audionosiči v sousedním Německu historicky nejslabší. Prodej hudebních nahrávek klesl o 18,2 % z 223,9 na 183,2 milionu kusů. Obchodníci za prodané zboží utržili 1,648 miliardy euro, což je o téměř 20 % méně než v roce 2002, kdy tržby činily více než dvě miliardy.

Na vině je jako obvykle sdílení souborů na internetu a také domácí vypalování. Podle studie institutu GFK bylo pro záznam hudby použito 325 milionů prázdných CD, což v porovnání se situací před dvěma lety činí nárůst o 26 %. Současně však prudce vzrostla poptávka po hudebních DVD, která se zdvojnásobila ze čtyř na osm milionů kusů.

K razantnímu kroku sáhla britská společnost EMI, patřící do skupiny pěti největších světových labelů. Ta se v důsledku stále horší situace na trhu rozhodla propustit 20 % pracovníků hlavní hudební divize, dalších 900 zaměstnanců přijde o práci kvůli utlumení výroby ve dvou největších lisovnách CD a DVD v Nizozemí a USA. Celkem EMI uspoří náklady na 1500 pracovních míst, čímž ušetří ročně 50 milionů liber (92 milionů USD). Současně rozváže smlouvy s okrajovými a ztrátovými interprety.

Zdroj: IFPI Deutschland, Reuters 


ICQ 4.0 přináší mnoho nového
středa, 31. března 2004 09:20 
ICQ 4.0Společnost AOL uvolnila ke stažení novou verzi populárního messengeru ICQ. Program ve verzi beta 4.0 build 1613 doznal četných změn. Messenger ještě více zprůhledněl, kontakt list byl lehce přeorganizován a přibyly nové funkce (např. Xtraz, která umožňuje přes ICQ hraní her či odesílání přání).

Při komunikaci je možné vidět fotografii uživatele "na druhé straně", pokud ji samozřejmě do systému nahrál. Příchozí zpráva se objeví v oznamovací oblasti podobně, jako je tomu u Outlooku 2003. Přibylo počítání napsaných znaků, jako je tomu při psaní SMS zpráv u některých telefonů. 

ICQ 4.0 - okno

ICQ Lite 4.0 Beta si můžete stáhnout přímo ze stránek www.icq.com. Verze je určena pro operační systémy Windows Millennium, 2000 a XP.

Zdroj: ICQ  

Rozesílání nevyžádané pošty stálo spammera Porsche
středa, 31. března 2004 07:48 
Americký internetový provider AOL přitvrdil v boji proti nevyžádané poště. Doposud byly v soudních přích se spammery udělovány maximálně peněžité pokuty; nyní začalo docházet i k zabavování movitých věcí. Jeden ze spammerů, který odeslal miliardu nevyžádaných e-mailů tak přišel o své Porsche Boxter S v hodnotě 47 tisíc USD. Randall Boe z AOL se nechal slyšet, že odteď bude zabavováno vše, co může vzniklou škodu kompenzovat, kromě aut také lodě či domy.

Zabavení Porsche je podle AOL spíše symbolickým činem. Sportovní vůz vyhraje za několik dní v loterii společnosti uživatel, který u ní má zřízen účet. Zúčastnit se však může jen ten, jehož smlouva nebyla uzavřena po oznámení konání loterie.

Zdroj: BBC


Internetové viry loni zkomplikovaly provoz až u pětiny malých firem
úterý, 30. března 2004 15:40 

Internetové viry stále více ohrožují malé společnosti v Evropě. Až 22 procent těchto společností muselo loni kvůli útoku virů dočasně zastavit provoz. Mezi nejvíce postižené země patřily Francie a Itálie. Každý útok internetového viru stojí firmu kvůli zastavení provozu a vyčištění počítače až 5000 eur. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnil významný dodavatel antivirových produktů McAfee Security.
Studie řadí mezi malé podniky firmy s méně než 20 zaměstnanci. V západní Evropě je téměř 14 milionů takových firem. Ve Francii poškodil útok virů až 50 procent malých firem a v Itálii 30 procent. Průzkum McAfee se dotkl 500 malých firem v šesti zemích, a to v Británii, Francii, Německu, Nizozemsku, Španělsku a Itálii. Roční škody způsobené počítačovou kriminalitou malým podnikům v západní Evropě se pohybují kolem 22 miliard eur, odhaduje McAfee. "A zdá se, že vše se zhorší. V letošním roce jsme viděli v prvních třech měsících mnohem více virových poplachů než za celý rok 2003," dodal technologický konzultant McAfee Jack Clark.
Výsledky studie jsou téměř shodné s výzkumem britské National Hi-Tech Crime Unit. Ta odhaduje, že počítačová kriminalita stála loni britské společnosti stovky milionů, možná až miliardy liber.
Nejvíce se útoky virů podepisují na finančním sektoru. Bankovní sektor ohrožuje relativně nová kriminalita nazývaná phishing. Podvodníci zasílají nejasné e-maily nebo vytvářejí zkreslující internetové stránky ve snaze přilákat uživatele a zjistit jejich bankovní kontakty a hesla. Problémy mají také internetové herny.
Podle policie stojí za útoky virů jak jednotlivci, tak organizované gangy. Viry se také stále více zdokonalují. Na počátku byly pouze nepříjemným e-mailem, dnes jsou to však již zlověstnější programy schopné převzít vládu nad počítačem. Přestože se útoky virů zvyšují, většina malých evropských firem neaktualizuje své antivirové programy. Nejlépe jsou na tom firmy v Británii, kde podporuje svoje sítě až 39 procent malých firem, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Za nahlížení do katastru nemovitostí Český zavináč
úterý, 30. března 2004 14:46 
Ocenění Český zavináč získal pro rok 2004 projekt nahlížení do katastru nemovitostí Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Výsledky soutěže byly vyhlášeny v předvečer zahájení 7. ročníku konference Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS). ČIA to sdělil ředitel konference ISSS a člen poroty sdružení Český zavináč Tomáš Renčín.

Aplikace dostupná na adrese http://nahlizenidokn.cuzk.cz umožňuje nejen bezplatně získat vybrané údaje o parcelách a budovách evidovaných v katastru nemovitostí, ale také informace o stavu jednotlivých řízení založených na příslušném katastrálním pracovišti, a to jak pro účely zápisu vlastnických a jiných práv, tak pro účely potvrzování geometrických plánů. Za necelé tři měsíce provozu (od ledna do března) bylo vyhotoveno přibližně devět milionů sestav.

V předchozích letech získali ocenění Český zavináč ministr spravedlnosti Otakar Motejl za zpřístupnění obchodního rejstříku na internetu, Kancelář Poslanecké sněmovny za projekt Digitální knihovna Český parlament, ministerstvo vnitra za projekty Pátrání po vozidlech, Neplatné doklady a Úřad není labyrint, ministerstvo financí především za internetový registr plátců DPH a registr plátců spotřební daně a v loňském roce Projekt společné česko-slovenské digitální parlamentní knihovny.

Zdroj: ČIA

Google: nákupní služba Froogle a test osobních služeb
úterý, 30. března 2004 13:57 
Největší světový internetový vyhledavač Google spustil na svých webových stránkách nákupní službu Froogle a zahájil testování nové služby zaměřené na vyhledávání informací podle preferencí jednotlivého uživatele. Oznámil to prezident a spoluzakladatel společnosti Larry Page.
Google a jeho hlavní konkurenti Yahoo a Microsoft, kteří se Google snaží sesadit z první pozice mezi vyhledávači, přicházejí v poslední době na trh se službami, jež mají zajistit věrnost uživatelů. Yahoo a Microsoft prostřednictvím své internetové divize MSN v současnosti nabízejí pro zájemce o nákupy přes internet srovnání cen.
Froogle pomáhá klientům vyhledat různé položky, které chtějí nakoupit, a seřadí je podle ceny. To znamená, že uživatel si může zadat požadavek na vyhledání určitého mobilního telefonu a
Froogle mu představí internetové obchody, ve kterých je tento telefon k dispozici, a seřadí jejich seznam podle ceny. Služba, která byla několik měsíců testování na internetových stránkách
Google Labs, má od svého oficiálního spuštění nově navrženou domovskou stránku i stránky oznamující výsledky hledání.
Firma Yahoo v pátek oznámila, že hodlá za 575 milionů USD koupit firmu Kelkoo, která provozuje přední evropské internetové stránky nabízející srovnání nákupních možností. Podle analytika firmy PiperJaffray by se tak firma Yahoo ocitla o krok před Googlem. Nákup Kelkoo by posílil pozici Yahoo v oblasti elektronických obchodů v Evropě i spojení se zadavateli reklamy.
Google současně oznámil, že začal testovat nové služby Web Alerts a Personalized Search. Služba Web Allerts automaticky zašle uživatelům e-mailu zprávu o nových informacích na internetu na téma, které si vybrali. Personalized Search umožňuje uživatelům vytvořit si svůj profil, který lze měnit a podle kterého získají informace, jež je zrovna zajímají, napsala
agentura Reuters.

Zdroj: ČTK


Stahování z P2P prodejnost hudby neovlivňuje, tvrdí studie
úterý, 30. března 2004 13:47 
Ačkoliv se na P2P sítích "protočí" milióny skladeb, na prodejnost hudebních alb to nemá zásadnější vliv. Tento výsledek shrnuje studie, kterou publikovaly Harvard Business School a University of North Carolina. Její tvůrci sledovali po dobu 17 týdnů dění na P2P sítích. Zjistili, že během ní bylo staženo 1,7 miliónu skladeb. Toto číslo následně porovnali s prodejností CD, která byla na P2P vyhledávána a dospěli k tomu, že stahování prodej daných skladeb (či CD) příliš neovlivnilo.

Výsledek se dá interpretovat dvěma možnými způsoby - buď si skladby, které jsou staženy přes P2P sítě jejich uživatelé koupí, nebo by si je nepořídili stejně a zákazníci kamenných obchodů jsou zcela jiná cílová skupina.

Zdroj: The InquirerObce budou mít elektronický podpis
úterý, 30. března 2004 12:22 
Na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové (ISSS) představilo Ministerstva informatiky záměr poskytnout zdarma všem obcím zaručené elektronické podpisy. Cílem je prosadit využívání elektronického podpisu ve veřejné správě a umožnit obcím plnit povinnosti, které jim ukládá nová legislativa. Objemem nákupu dojde k úspoře v řádech několika milionů korun.

Nový správní řád ukládá obcím přijímat elektronická podání, doručovat písemnosti na elektronické adresy, v elektronické podobě vydávat správní akty a provozovat elektronické podatelny. Pro mnohé obce je však pořízení elektronického podpisu finančně náročné. Ministerstvo informatiky proto na vydání kvalifikovaných certifikátů všem 6253 obcím uvolnilo 3 000 000 Kč z vlastního rozpočtu. Zatímco běžná cena elektronického podpisu činí 770 Kč, objemem nákupu dosáhlo ministerstvo u První certifikační autority mimořádně výhodných cenových podmínek. Jeden kvalifikovaný certifikát nakoupí za 370 Kč. První elektronické podpisy obcím budou vydány v polovině tohoto roku.

Zdroj: ISSS


Sony přidává muziku k hamburgerům
úterý, 30. března 2004 11:20 
Společnost Sony je údajně blízko dosažení dohody s řetězcem rychlého občerstvení McDonald's, která by prostřednictvím nezdravé výživy popularizovala stahování hudby z placené služby Sony Connect.

V rámci reklamní akce získají zákazníci k určitým položkám na jídelníčku zdarma nespecifikovaný počet skladeb. McDonald's vynaloží na kampaň přibližně 30 milionů dolarů, Sony zase poskytne levnější licence na reprodukci hudby v restauracích.

Spojení online knihovny s občerstvením není žádnou novinkou. Návštěvníci kaváren Starbucks si zase díky HP mohou vypálit vlastní mixované CD, Pepsi nabízí hudbu z Apple iTunes Store pomocí kódů z lahví. Právě s iTunes koketoval v minulosti i McDonald's, k dohodě ale nedošlo.

Zdroj: Afterdawn.com


Pilotní verze Windows Longhorn již letos
úterý, 30. března 2004 09:22 
Takzvaná pilotní verze nového operačního systému Windows Longhorn by měla být obchodním partnerům Microsoftu a dalším vývojářům představena ještě letos. Oznámil to Bill Gates na konferenci v San Diegu.

Ačkoliv se tak očekávalo, Gates neupřesnil, kdy plánuje Microsoft uvolnění nového operačního systému do prodeje. Termín vydání byl již několikrát posunut, podle posledních prohlášení společnosti by měl Windows Longhorn spatřit světlo světa koncem roku 2006.

Před nedávnem médii proběhla informace, že Microsoft chystá v mezidobí vydat ještě jeden systém, a to Windows Reloaded. Jak později Microsoft upřesnil, bude se jednat pouze o celosvětovou kampaň, nikoliv o operační systém. Windows Longhorn tak bude vydán nejdříve pět let po započetí prodeje Windows XP v roce 2001.

Zdroj: Wall Street Journal

Symbol Prince startuje hudební download
pondělí, 29. března 2004 14:13 
Zpěvák Prince dnes otevřel na svých stránkách http://www.npgmusicclub.com hudební obchod. Na něm si mohou fanoušci kdysi populární hvězdy zakoupit její aktuální album Musicology. To stojí 9,99 USD, jedna skladba přijde na 99 centů. Předchozí alba je možné zakoupit pouze přes hudební knihovny Napster, iTunes či Rhapsody.

Prince je znám ostrou kritikou na adresu hudebního průmyslu. V minulých letech, kdy byl Napster ještě P2P systémem pustila hudební hvězda svůj singl nejprve do této sítě a až poté se skladba objevila v běžném prodeji.

Zdroj: NPG Musicclub


50 GB na Blu-ray disku od Sony
pondělí, 29. března 2004 13:01 
Společnost Sony stále zdokonaluje možného nástupce současných DVD. Na Blu-ray disk je díky novému rekordéru možné uložit až 50 GB dat. Zařízení, které je následovníkem modelu BDZ-S77 představeného v loňském roce, by mělo na trh přijít ještě letos. Rekordér pracuje, podobně jako přicházející DVD vypalovačky, se dvěma vrstvami disku a proto je schopen na jeden Blu-ray uložit až 50 GB.

50 GB na Blu-ray disku od Sony

Sony podle některých informací uvede na trh hned dvě zařízení, z nichž jedno bude vybaveno kromě zapisovací mechaniky také pevným diskem.

Cena rekordérů nebyla oznámena, předchozí modely se prodávají za cenu kolem 4 tisíc USD.

Zdroj: The Register


Intel s partnery vypustí WiMAX již v druhé polovině roku 2005
pondělí, 29. března 2004 12:12 
Firmy Intel a Alcatel oznámily, že vytvořili strategickou alianci, která má napomoci co nejrychlejšímu vypuštění produktů s podporou bezdrátové technologie WiMAX (IEEE 802.16). Obě firmy budou spolupracovat na definici standardu, vývoji, integraci a v neposlední řadě na propagaci koncových systémů WiMAX.

Intel tak svou pozornost stále více zaměřuje na metropolitní bezdrátové sítě, jejichž vznik je právě s touto technologií spojován a které mají řešit problém tzv. poslední míle. Společnost již dříve za tímto účelem navázala spolupráci s německým Siemensem. Ta má dopomoci k vývoji základových stanic, které budou zajišťovat páteřní síť.

Zdroj: Computer World

Údaje o průměrné známce, počtu známek a příspěvků v diskusi jsou platné k okamžiku vydání přehledu.
Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz