Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čekáme na ni všichni. Lithiová anoda zdvojnásobí kapacitu akumulátorů

  1:11aktualizováno  1:11
V laboratořích Stanfordské univerzity slaví úspěch. Podařilo se jim sestavit akumulátor s lithiovou anodou. Má mít oproti dnešním Li-Ion článkům až dvojnásobnou kapacitu a delší životnost. Testy zatím vypadají úspěšně, na komerční nasazení si však ještě počkáme.

Krystaly lithia pod elektronovým mikroskopem. | foto: Profimedia.cz

Pokud dnes něco brzdí možnosti mobilní elektroniky či alternativních dopravních prostředků, jsou to akumulátory. Ačkoli se jejich výzkumem zabývá mnoho laboratoří, již několik let se poměr jejich kapacity k velikosti příliš nemění. Pokud má nový tablet či notebook delší provozní výdrž, výrobce toho zpravidla nedosáhl vylepšením akumulátoru, ale efektivnějším využitím nabízené energie.

Mohou být výměnné, nebo vestavěné. Kapacita akumulátorů je jedním z největších...

Mohou být výměnné, nebo vestavěné. Kapacita akumulátorů je jedním z největších limitů dnešní mobilní elektroniky.

V laboratořích Stanfordské univerzity se podařilo sestrojit a zatím úspěšně testovat přepracovanou konstrukci lithium-iontového akumulátoru, který by mohl nejméně zdvojnásobit dobu provozu dnešních zařízení na jedno nabití. A údajně i prodloužit celkovou životnost sekundárních článků.

Akumulátory pro svojí funkci využívají tři základní prvky: elektrolyt (zásobárna elektronů), anodu (uvolňuje elektrony do elektrického obvodu) a katodu (přijímá zpět elektrony z elektrického obvodu). V dnešních lithium-iontových akumulátorech je lithium přítomné pouze v elektrolytu. Anoda je uhlíková a katoda z oxidů kovů (různé podle typu a výrobce).

Vědci jsou již delší dobu přesvědčeni, že klíčem k vylepšení vlastností akumulátorů je anoda, respektive materiál, ze kterého je vyrobena. A že by bylo výhodnější, kdyby nebyla z uhlíku, ale právě z lithia, které má mnohem větší energetickou hustotu.

Akumulátor elektrokola dnes nabídne dojezd okolo 40 km. S lithiovou anodou...

Akumulátor elektrokola dnes nabídne dojezd okolo 40 km. S lithiovou anodou byste si mohli troufnout na mnohem delší výlety.

„Ze všech materiálů, které by šlo použít jako kladná elektroda, má lithium největší potenciál. Někdo jej označuje jako Svatý grál. Je velmi lehké a má vysokou energetickou hustotu - získáte více energie ze stejného objemu a hmotnosti,“ uvedl pro magazín Phys.org vedoucí výzkumného týmu profesor Yi Cui.

Tentokrát je to poprvé, co se lithiovou anodu podařilo vytvořit bez toho, aby článek při nabíjení explodoval. Testované vzorky zatím úspěšně zvládly sto padesát nabíjecích-vybíjecích cyklů. 

Problémy s lithiem vyřešil obal silný jako 1/5000 lidského vlasu

Lithium je totiž velmi nestálý chemický prvek, což se u dnešních článků projevuje tím, že se akumulátor poměrně ochotně nafoukne či exploduje při vyzkratování, výraznějším přebíjením, nebo vystavením vysoké teplotě.

Při použití lithiové anody ve standardně konstruovaném článku došlo při nabíjení k tak masivní expanzi objemu lithia (vědci dokonce použili výraz „virtually infinite“, tedy „prakticky nekonečné“), že článek doslova roztrhal zevnitř. Při vybíjení se lithium opět smrsklo na původní objem, což však zničený článek nezachrání. Problémem bylo i „požírání“ lithiového elektrolytu lithiovou elektrodou.

Zdvojnásobení kapacity akumulátorů by mohlo být požehnáním pro rozvoj...

Zdvojnásobení kapacity akumulátorů by bylo požehnáním pro rozvoj elektromobilů.

„Pro použití lithia jako anody bylo třeba překonat velké překážky. Mnoho výzkumníků již výzkum vzdalo, ale my jsme našli způsob, jak lithium ochránit od problémů, které jej tak dlouho provázely,“ uvedl jeden ze spoluautorů inovace Guangyun Zheng.

Úspěšným řešením se ukazuje ochranný film tvořený propojenými uhlíkovými komůrkami. Autoři jej nazývají „nanospheres“ (volně přeložitelné jako „nanokuličky“) a strukturálně připomíná medovou plástev. Je to pružná, homogenní a ne-reaktivní 20nm vrstvička, která lithiu brání v živelných reakcích. Podrobnější informace se můžete dočíst přímo v práci publikované v časopise Nature (placený přístup).

„Ideální ochranná vrstva pro lithiovou anodu musí být chemicky stálá, aby zabránila chemickým reakcím s elektrolytem, a dostatečně pevná, aby ustála expanzi lithia při nabíjení,“ shrnul vlastnosti Cui. Testy zatím naznačují, že „nanospheres“ Stanfordské univerzity takové vlastnosti má.

Zda je to však ona akumulátorová revoluce, na kterou čeká většina elektronického světa a za kterou ji její tvůrci považují, to se teprve ukáže.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Hazardér ohrozil dronem dopravní letadlo, lze očekávat další omezení

Záběr z dronu, který ohrozil přistávající dopravní letadlo.

Na internetu se objevil záznam z dronu, kterým pilot blízko letiště vystoupal do sestupové dráhy a z těsné blízkosti...

Soukromý tryskáč s Depeche Mode přistál se zpožděním v Praze

Letadlo Bombardier Canadair Regional Jet 200 přistává 30.1.2018 na Letišti...

Na zítřejší koncert k nám z Milána míří skupina Depeche Mode. Přiletí letounem Canadair Regional Jet 200. Přistání jste...

Najdete na iDNES.cz