Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čekáme na ni všichni. Lithiová anoda zdvojnásobí kapacitu akumulátorů

  1:11aktualizováno  1:11
V laboratořích Stanfordské univerzity slaví úspěch. Podařilo se jim sestavit akumulátor s lithiovou anodou. Má mít oproti dnešním Li-Ion článkům až dvojnásobnou kapacitu a delší životnost. Testy zatím vypadají úspěšně, na komerční nasazení si však ještě počkáme.

Krystaly lithia pod elektronovým mikroskopem. | foto: Profimedia.cz

Pokud dnes něco brzdí možnosti mobilní elektroniky či alternativních dopravních prostředků, jsou to akumulátory. Ačkoli se jejich výzkumem zabývá mnoho laboratoří, již několik let se poměr jejich kapacity k velikosti příliš nemění. Pokud má nový tablet či notebook delší provozní výdrž, výrobce toho zpravidla nedosáhl vylepšením akumulátoru, ale efektivnějším využitím nabízené energie.

Mohou být výměnné, nebo vestavěné. Kapacita akumulátorů je jedním z největších...

Mohou být výměnné, nebo vestavěné. Kapacita akumulátorů je jedním z největších limitů dnešní mobilní elektroniky.

V laboratořích Stanfordské univerzity se podařilo sestrojit a zatím úspěšně testovat přepracovanou konstrukci lithium-iontového akumulátoru, který by mohl nejméně zdvojnásobit dobu provozu dnešních zařízení na jedno nabití. A údajně i prodloužit celkovou životnost sekundárních článků.

Akumulátory pro svojí funkci využívají tři základní prvky: elektrolyt (zásobárna elektronů), anodu (uvolňuje elektrony do elektrického obvodu) a katodu (přijímá zpět elektrony z elektrického obvodu). V dnešních lithium-iontových akumulátorech je lithium přítomné pouze v elektrolytu. Anoda je uhlíková a katoda z oxidů kovů (různé podle typu a výrobce).

Vědci jsou již delší dobu přesvědčeni, že klíčem k vylepšení vlastností akumulátorů je anoda, respektive materiál, ze kterého je vyrobena. A že by bylo výhodnější, kdyby nebyla z uhlíku, ale právě z lithia, které má mnohem větší energetickou hustotu.

Akumulátor elektrokola dnes nabídne dojezd okolo 40 km. S lithiovou anodou...

Akumulátor elektrokola dnes nabídne dojezd okolo 40 km. S lithiovou anodou byste si mohli troufnout na mnohem delší výlety.

„Ze všech materiálů, které by šlo použít jako kladná elektroda, má lithium největší potenciál. Někdo jej označuje jako Svatý grál. Je velmi lehké a má vysokou energetickou hustotu - získáte více energie ze stejného objemu a hmotnosti,“ uvedl pro magazín Phys.org vedoucí výzkumného týmu profesor Yi Cui.

Tentokrát je to poprvé, co se lithiovou anodu podařilo vytvořit bez toho, aby článek při nabíjení explodoval. Testované vzorky zatím úspěšně zvládly sto padesát nabíjecích-vybíjecích cyklů. 

Problémy s lithiem vyřešil obal silný jako 1/5000 lidského vlasu

Lithium je totiž velmi nestálý chemický prvek, což se u dnešních článků projevuje tím, že se akumulátor poměrně ochotně nafoukne či exploduje při vyzkratování, výraznějším přebíjením, nebo vystavením vysoké teplotě.

Při použití lithiové anody ve standardně konstruovaném článku došlo při nabíjení k tak masivní expanzi objemu lithia (vědci dokonce použili výraz „virtually infinite“, tedy „prakticky nekonečné“), že článek doslova roztrhal zevnitř. Při vybíjení se lithium opět smrsklo na původní objem, což však zničený článek nezachrání. Problémem bylo i „požírání“ lithiového elektrolytu lithiovou elektrodou.

Zdvojnásobení kapacity akumulátorů by mohlo být požehnáním pro rozvoj...

Zdvojnásobení kapacity akumulátorů by bylo požehnáním pro rozvoj elektromobilů.

„Pro použití lithia jako anody bylo třeba překonat velké překážky. Mnoho výzkumníků již výzkum vzdalo, ale my jsme našli způsob, jak lithium ochránit od problémů, které jej tak dlouho provázely,“ uvedl jeden ze spoluautorů inovace Guangyun Zheng.

Úspěšným řešením se ukazuje ochranný film tvořený propojenými uhlíkovými komůrkami. Autoři jej nazývají „nanospheres“ (volně přeložitelné jako „nanokuličky“) a strukturálně připomíná medovou plástev. Je to pružná, homogenní a ne-reaktivní 20nm vrstvička, která lithiu brání v živelných reakcích. Podrobnější informace se můžete dočíst přímo v práci publikované v časopise Nature (placený přístup).

„Ideální ochranná vrstva pro lithiovou anodu musí být chemicky stálá, aby zabránila chemickým reakcím s elektrolytem, a dostatečně pevná, aby ustála expanzi lithia při nabíjení,“ shrnul vlastnosti Cui. Testy zatím naznačují, že „nanospheres“ Stanfordské univerzity takové vlastnosti má.

Zda je to však ona akumulátorová revoluce, na kterou čeká většina elektronického světa a za kterou ji její tvůrci považují, to se teprve ukáže.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Švábi v křídle. Jak si Rolls-Royce představuje budoucnost letecké údržby

Pohled na laboratorní „šváby“, na jejichž vývoji pro firmu Rolls Royce pracuje...

Letecká výstava ve Farnborough je největší přehlídkou novinek v oboru. Společnosti si na ni schovávají velké věci,...

Novinka od Nvidie vyčistí z fotek šum i zrno. Perfektně a bleskurychle

Nalevo původní zašuměný obrázek vstupující do systému, napravo umělou...

Společnost Nvidia vytrénovala umělou inteligenci tak, že dokáže vyčistit i silně zašuměný a zrnitý obrázek nebo z něj...

Dotykový displej místo klávesnice: Apple si patentoval hrbolaté řešení

Apple pracuje na notebooku, který má místo klávesnice dotykový displej s...

Klávesnice, která se mění podle toho, jakou aplikaci právě používáte. Nebo může úplně zmizet a dát prostor obsahu....

Najdete na iDNES.cz