Loď třídy Mistral

Loď třídy Mistral | foto: Wikipedie/ CeCILL

Když se ochladí, francouzské vojenské lodě přestanou Rusům fungovat

  • 79
Ruský vicepremiér Rogozin kritizuje nákup francouzských vrtulníkových výsadkových lodí třídy Mistral. Podle něj totiž fungují pouze do sedmi stupňů pod nulou. S nižší teplotou mají problém. Rusko je koupilo za více než miliardu eur.

Ruská armáda prochází mohutnou modernizací. Přezbrojuje na nové generace zbraní, přechází k moderní, "západní" výstroji. Zbraně a vybavení, které není schopen vyrobit ruský průmysl, nově nakupuje v zahraničí.

Třída Mistral

Jedna vybavená loď Mistral stojí necelých 500 milionů eur (zhruba 13 miliard korun).

Obsluhuje ji 160 členů posádky a může vézt až  900 vojáků. Maximální rychlost je 19 uzlů (přes 35 km/h) .

Loď Mistral je dlouhá 199 metrů, široká 32 metrů a má ponor 6,2 metru. Ruská verze je přizpůsobena pro přistávání dvourotorových vrtulníků Kamov Ka-27 a  Ka-52. Má být vybavena ochranou proti namrzání letové paluby. Podle ruských norem budou na lodi elektrické systémy.

Pro vrtulníky bude k dispozici vrtulníková paluba, ze které běžně operuje 16 vrtulníků. Na ruské variantě lodi Mistral jsou však uskutečňovány konstrukční změny, které umožní nést až  30 vrtulníků. Z paluby nebudou operovat najednou, ale budou se střídat a doplňovat podle potřeby.

Francie tento typ lodí vyvíjí od roku 1997. První kýl byl položen v roce 2003.

Jedním z takových nákupů jsou víceúčelové výsadkové vrtulníkové lodě třídy Mistral, které vyrábí Francie. Nákup těchto lodí však budí v Rusku od začátku negativní emoce. Nově přibyla kritika vicepremiéra Dmitrije Rogozina, který je za zbrojní průmysl odpovědný.

"Je velmi zvláštní, že s ohledem na naše zeměpisné šířky kupujeme výsadkové vrtulníkové lodě, které nefungují, když teplota klesne pod mínus sedm stupňů Celsia," stěžoval si podle agentury Interfax v sobotu Rogozin při shromáždění Akademie vojenských věd v Moskvě.

Přitom Mistraly rusové hodlají zařadit do Severní i Tichomořské flotily, kde po velkou část roku panují mnohem drsnější klimatické podmínky.

Vedle čistě výsadkové role chtějí Rusové plavidla využívat i jako velitelská stanoviště.

Ruské námořnictvo celkem nakoupilo čtyři lodě třídy Mistral. První dvě mají být vyrobeny ve Francii, zbývající v ruských loděnicích.

Na výrobě ve Francii se subdodávkami podílí ruský průmysl. V Baltských loděnicích v Petrohradě bude postaveno 24 bloků trupu záďové části plavidel.

Vrtulníky pro ruské Mistraly

První typem je dvourotorový útočný vrtulník Kamov Ka-52K se skládacími listy rotorů. Kokpit bude upraven pro kombinézy pilotů pro letecké operace nad mořskou hladinou. Stroj bude mít zvýšenou antikorozní ochranu. Pochopitelně bude vybaven zbraňovými systémy pro operování na moři proti námořním cílům.

Transportní vrtulník Ka-29 je také dvourotorový. Bude zajišťovat výsadky včetně jejich krytí. Jeho posádku tvoří dva piloti. Výsadek tvoří šestnáct vojáků.