Nývlt Václav: Loewe

Nývlt Václav: Loewe | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Loewe představilo OLED televizory s fantastickým designem

  • 21
Pokud je pro vás design elektroniky stejně důležitý jako další funkce a vlastnosti, pak máme dobrou zprávu - Loewe na trh uvádí nové řady OLED televizorů. Nadšení ze vzhledu a technické úrovně trochu kazí aktuální firmware - chybí zatím například aplikace Netflix a Amazon Prime Video.

O společnosti Loewe nebylo delší dobu příliš slyšet. Potácela se v těžkých existenčních problémech, ze kterých ji nakonec vytáhl nový vlastník a nyní začínají na trh přicházet zcela nové produkty, které mají značce vrátit dřívější lesk. Trojice nových řad OLED televizorů naznačuje, že to „znovuzrozená“ značka myslí opravdu vážně.

Loewe bild 5 na dřevěném podstavci je krásným kusem nábytku.

Začněme nejnižší řadou bild 5, která je nabízena ve velikostech 55" a 65", přičemž v menší úhlopříčce bude v prodeji za 100 000 Kč, čímž bude o „fous“ levnější než například Sony Bravia OLED o stejné úhlopříčce. Jako jediná z nabídky má klasické VESA uchycení na nástěnný držák, mnohem více to ale televizoru sluší na dřevěném podstavci, který pomůže skrýt i volitelné reproduktory. Samozřejmostí je bezdrátové připojení externích reproduktorů, například firemních klang 1.

Televizor je osazen OLED panelem z produkce LG (nejnovější generace), na jehož vývoji se Loewe podílelo (dle zástupců firmy nejen finančně). Uvnitř přístroje je integrovaný pevný disk o velikosti 1 TB, na který můžete nahrávat pořady z TV vysílání - disk funguje i jako NAS, takže si pořady můžete přehrát i na dalším televizoru značky v jiné místnosti. Nahrávky jsou k přehrání dostupné i z chytrého telefonu či tabletu, na kapesní obrazovku lze streamovat i živé vysílání z tuneru televizoru - takže lze fotbal dokoukat třeba na balkoně. Příjemná je funkce „follow me“, při které pořad rozkoukaný na jednom televizoru můžete snadno začít (od místa přerušení) sledovat na televizoru druhém.

Loewe se rozhodlo nevyužít žádného rozšířeného operačního systému, a tak je televizor vybaven vlastním firemním systémem na bázi Linuxu. Výhodou je rychlost - reakce na povely ovladače byly při krátkém vyzkoušení po prezentaci bleskové, nevýhodou pak velmi omezená nabídka zajímavých aplikací - například Netflix či Amazon Prime Video zatím bohužel chybí, což je u televizorů se 4K rozlišením docela zásadní nedostatek. Během několika málo měsíců by však měly být prostřednictvím softwarové aktualizace doplněny.

Vyšší řada „bild 7" přichází jednak s úhlopříčkou až 77“ (195 centimetrů - větší OLED televizor na trhu nenajdete), jednak s možností jednoduchého stojanu s motorickým otáčením pomocí tlačítek na dálkovém ovladači - televizor tak můžete nasměrovat přímo na sebe například z křesla na pohovku. Obrazovka je navíc posuvná i vertikálně, po zapnutí se o několik centimetrů posune směrem vzhůru, čímž odkryje soundbar s celkovým hudebním výkonem 120 Wattů. Za největší úhlopříčku si ovšem Loewe nechá řádně zaplatit - 429 000 Kč.

Nývlt Václav: Loewe
Nývlt Václav: Loewe

Loewe bild 7 z obou stran

Novou vlajkovou lodí je pak bild 9 v úhlopříčkách 55" a 65", u kterého si při nákupu vyberete buď stojan na podlahu, podstavec na stůl, nebo závěs na stěnu - a televizor dorazí vhodně zkompletován. Nejzajímavější je rozhodně ručně vyráběný ocelový rám nabízený ve dvou barvách (amber gold a graphite grey), se kterým jsme přístroj i nafotili.

Nývlt Václav: Loewe
Nývlt Václav: Loewe
Nývlt Václav: Loewe

Loewe bild 9 v rámu v barvě amber gold

Všechny konektory jsou na zadní straně televizoru pod textilním krytem, všechnu kabeláž je tak třeba „dovést“ skrze rám, což ve větším množství nebude snadné - optické spojení s „one connect boxem“, jako má Samsung, by bylo v tomto případě praktičtější.

Výbava televizoru zahrnuje vše dříve uvedené, až na otáčení ve směru diváka. Posun je možný jen ve vertikálním směru, po vypnutí televizoru obrazovka sjede o několik centimetrů níže a schová tak soundbar. V nabídce bude za 225 000 Kč za 55" a 275 000 Kč za 65".

Všechny televizory jsou připravené na obsah s vysokým dynamickým rozsahem HDR, konkrétně na Dolby Vision, HDR10 i Hybrid Log Gamma (HLG).