Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lotus Notes 6: Na jaká vylepšení se můžeme těšit?

  5:00aktualizováno  5:00
IBM již nyní umožňuje bližší seznámení se s databázovým systémem fungujícím primárně jako e-mailový klient, aplikací Lotus Notes 6. Ta se sice objeví ve finální podobě až na podzim, my však první postřehy s aplikací přinášíme již teď. A vylepšení je opravdu mnoho.

IBM, výrobce aplikace Lotus Notes, Domino a dalších, v minulých dnech představil novou verzi svého softwaru. Zatím se jedná pouze o Pre-release verzi, finální se očekává v následujících měsících (třetí čtvrtletí letošního roku). Již nyní si však uživatel může zhruba 140 megabajtový instalační soubor stáhnout z internetu a o kvalitách Nových Notesů 6, byť ještě nikoli Lotus Notes - ikonyfinálních, se přesvědčit sám.

Redakce Technetu nahlédla pod pokličku aplikace Lotus Notes. V případě tohoto souboru programů jde o otevřený databázový systém umožňující vývoj a provoz aplikací zejména pro intranetové a internetové použití. Mezi nejdůležitější vývojové prostředky patří integrované funkce pro elektronickou poštu či web.
Prostředí Lotusů je vhodné pro databáze a jejich zpřístupnění z prostředí webu, kancelářské či workflow aplikace.Lotus Notes - menu

Ale nyní již k novinkám v “šestkové” verzi aplikace Lotus Notes.

První změna je patrná ihned při přihlašování do “noutsů”. Namísto hieroglifů, které se generovaly na základě psaní hesla při přihlašování, jsou nyní symboly jiné. Ovšem ta nejpodstatnější změna je možnost práce s více účty na jednom počítači.

Po nalogování se do programu uživatele uvítá přepracovaná obrazovka, z níž je možné okamžitě přistupovat k jednotlivým funkcím systému. Přímo vstupovat lze do pošty, kalendáře, webových stránek či úkolů.

Změn doznaly také záložky; přibyly dvě nové - startovací a historická. První z nich umožní nadefinovat si vlastní menu dle potřeby. Historie umožní kdykoli se vrátit k provedeným akcím v Notesech.
Nově záložky podporují funkci drag and drop.

Uživatel si v nové verzi může přizpůsobit stavovou řádku.

Konečně se lze z Notesů jednoduše odhlásit stiskem klávesy (F5), nebo nastavit dobu, po které bude uživatel od systému automaticky odhlášen.
Po stránce administrační nová verze Lotus Notes - přihlašováníprogramu vůbec doznala mnoha změn, jejichž podrobný výpis naleznete na stránce výrobce. Vylepšení se týkají především funkcí s přijímáním či odesíláním pošty spojenými.

Doposud se psalo pouze o změnách funkčních. Obměnu však doznala také grafická stránka programu. Tvůrci se nechali inspirovat operačním systémem Lotus Notes - poštaWindows XP, Linuxem i Macem, a výsledkem je interface sdružující podobu všech systémů. Pro přechodivší z verze Notes 5, kteří byli zvyklí spíše na konzervativnější vzhled, bude zřejmě “šestková” verze chvíli nezvykem, přechod z Windows 2000 do XP je však mnohem bolestivější. Nová verze systému Lotus by měla být multiplatformní; aplikace má fungovat pod Windows, Linuxem i Mac OS, stejně jako dalšími systémy IBM (OS/400, IBM AIX, Sun Solaris/SPARC).

Konkurentem systému Lotus je v současné době produkt Microsoftu, Exchange. Ten v posledních letech Lotus předstihl, avšak právě novou verzí, která přichází po dlouhé odmlce, by IBM mohlo rozvířit vody na poli databázových systémů integrujících e-mail a další funkce.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: Změna metadat u hudebních souborů

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme, jak měnit popisky u hudebních souborů, ale také, jak zakázat zobrazovat informační hlášení, jak zakázat...

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Stáhněte si zdarma: moderní spořič obrazovky i kontrolor SSD disku

Ilustrační foto - notebook

JPEG Saver je spořič monitoru pracující s uživatelovými fotografiemi i dalšími zdroji. Ochranu před malwarem...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz