Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lotus Notes 6: Na jaká vylepšení se můžeme těšit?

  5:00aktualizováno  5:00
IBM již nyní umožňuje bližší seznámení se s databázovým systémem fungujícím primárně jako e-mailový klient, aplikací Lotus Notes 6. Ta se sice objeví ve finální podobě až na podzim, my však první postřehy s aplikací přinášíme již teď. A vylepšení je opravdu mnoho.

IBM, výrobce aplikace Lotus Notes, Domino a dalších, v minulých dnech představil novou verzi svého softwaru. Zatím se jedná pouze o Pre-release verzi, finální se očekává v následujících měsících (třetí čtvrtletí letošního roku). Již nyní si však uživatel může zhruba 140 megabajtový instalační soubor stáhnout z internetu a o kvalitách Nových Notesů 6, byť ještě nikoli Lotus Notes - ikonyfinálních, se přesvědčit sám.

Redakce Technetu nahlédla pod pokličku aplikace Lotus Notes. V případě tohoto souboru programů jde o otevřený databázový systém umožňující vývoj a provoz aplikací zejména pro intranetové a internetové použití. Mezi nejdůležitější vývojové prostředky patří integrované funkce pro elektronickou poštu či web.
Prostředí Lotusů je vhodné pro databáze a jejich zpřístupnění z prostředí webu, kancelářské či workflow aplikace.Lotus Notes - menu

Ale nyní již k novinkám v “šestkové” verzi aplikace Lotus Notes.

První změna je patrná ihned při přihlašování do “noutsů”. Namísto hieroglifů, které se generovaly na základě psaní hesla při přihlašování, jsou nyní symboly jiné. Ovšem ta nejpodstatnější změna je možnost práce s více účty na jednom počítači.

Po nalogování se do programu uživatele uvítá přepracovaná obrazovka, z níž je možné okamžitě přistupovat k jednotlivým funkcím systému. Přímo vstupovat lze do pošty, kalendáře, webových stránek či úkolů.

Změn doznaly také záložky; přibyly dvě nové - startovací a historická. První z nich umožní nadefinovat si vlastní menu dle potřeby. Historie umožní kdykoli se vrátit k provedeným akcím v Notesech.
Nově záložky podporují funkci drag and drop.

Uživatel si v nové verzi může přizpůsobit stavovou řádku.

Konečně se lze z Notesů jednoduše odhlásit stiskem klávesy (F5), nebo nastavit dobu, po které bude uživatel od systému automaticky odhlášen.
Po stránce administrační nová verze Lotus Notes - přihlašováníprogramu vůbec doznala mnoha změn, jejichž podrobný výpis naleznete na stránce výrobce. Vylepšení se týkají především funkcí s přijímáním či odesíláním pošty spojenými.

Doposud se psalo pouze o změnách funkčních. Obměnu však doznala také grafická stránka programu. Tvůrci se nechali inspirovat operačním systémem Lotus Notes - poštaWindows XP, Linuxem i Macem, a výsledkem je interface sdružující podobu všech systémů. Pro přechodivší z verze Notes 5, kteří byli zvyklí spíše na konzervativnější vzhled, bude zřejmě “šestková” verze chvíli nezvykem, přechod z Windows 2000 do XP je však mnohem bolestivější. Nová verze systému Lotus by měla být multiplatformní; aplikace má fungovat pod Windows, Linuxem i Mac OS, stejně jako dalšími systémy IBM (OS/400, IBM AIX, Sun Solaris/SPARC).

Konkurentem systému Lotus je v současné době produkt Microsoftu, Exchange. Ten v posledních letech Lotus předstihl, avšak právě novou verzí, která přichází po dlouhé odmlce, by IBM mohlo rozvířit vody na poli databázových systémů integrujících e-mail a další funkce.Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Hrátky s kamerou. Webkamera jako hlídač majetku a osob

Ilustrační foto - kamera

Pro základní potřebu ochrany majetku a osob nemusíte vlastnit důmyslný kamerový systém. Máte-li webkameru, potom ji...

Fotomontáže jako nikdy dřív: Adobe se chlubí novou automatickou retuší

Adobe se pochlubil novými možnostmi filtru content-aware fill (automatické...

Adobe se pochlubil novými možnostmi automatického doplnění s ohledem na obsah. Do Adobe Photoshop CC by mělo dorazit v...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Najdete na iDNES.cz