Malý, nebo velký? Vyzkoušeli jsme dva úplně odlišné LTE routery

Vložíte do nich SIM kartu operátora, spustíte je a ony vytvoří wi-fi síť, která zprostředkuje mobilní datové spojení i těm notebookům, tabletům a dalším zařízením, které LTE/4G modem do výbavy nedostaly. Vyzkoušeli jsme dva LTE routery - jeden kapesní, druhý stolní.
Stolní versus kapesní. Dva LTE wi-fi routery v testu.

Stolní versus kapesní. Dva LTE wi-fi routery v testu. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Jsou místa, kde internet potřebujete jen občas, a tak tam nechcete platit pevné připojení k internetu po celý rok. Nejen na takových místech může být využití vysokorychlostních mobilních datových sítí rozumnou alternativou. Ve spojení s LTE routery mohou nabídnout podobný komfort jako pevné připojení. Pozor si musíte dát jen na objem stažených dat, abyste předčasně nevyčerpali celý limit a nezůstali bez připojení. Většina operátorů nabízí datové balíčky do 30 GB, což stačí na práci, běžné surfování i uvážené streamování multimédií, ale kupříkladu při stahování filmů či her mohou zbývající data mizet jako pára nad hrncem. Náročnější mohou sáhnout pro speciální balíčky od T-Mobile s limitem 40 GB nebo 100 GB na měsíc.

Pozor na datový limit

Jak se nespálit

U počítačů s Windows je tak dobré ve vlastnostech zvolené wi-fi sítě „Nastavit jako připojení účtované podle objemu dat“ a pro jistotu vypnout automatické synchronizace cloudových služeb, které ne vždy zmíněné hlavní nastavení ve Windows respektují. Reálnou spotřebu (bohužel vždy za posledních 30 dnů) snadno zjistíte přímo v systému, případně lze za tímto účelem instalovat speciální aplikaci.

U chytrých zařízení s Androidem nebo iOS je vhodné vypnout automatickou synchronizaci a jednotlivé služby synchronizovat ručně podle potřeby a uvážení. Aplikací pro měření dat je v aplikačních obchodech bohatý výběr.

Routery jsme zkoušeli jak v Praze, tak na vesnici v Českém ráji. V obou případech nám nabídly rychlosti, které nejenže umožňovaly pohodlnou práci a surfování internetu, bezproblémové využívání on-line služeb, úložišť či hudebního streamování ve Spotify a Tidalu, ale také bezproblémové sledování pořadů v HD kvalitě na Netflixu.

Oba routery jsme zkoušeli s LTE kartou od O2. Rychlosti jsme měřili ve wi-fi pásmech 2,4 i 5 GHz. To první jmenované vždy nabídne nižší rychlosti, ale vyšší dosah přes pevné překážky a naopak, v pásmu 5 GHz jsou rychlosti vyšší a dosah nižší. A tím se také dostáváme k prvním konkrétnostem testovaných routerů - oba zvládají obě pásma. A zde je také první odlišnost: zatímco stolní ZyXEL LTE4506-M606 zvládne vysílat obě sítě najednou, kapesní TP-Link M7350 vždy jen jednu, nebo druhou.

Různé rychlosti, různá výbava

Nejprve dobrá zpráva na začátek: oba routery si poradí se všemi v České republice používanými LTE pásmy a oba zvládnou jak LTE, tak pomalejší datové standardy 3G a 2G. Zatímco kapesní TP-Link nabídne LTE Category 4 s maximálními přenosovými rychlostmi 150/50 Mbit/s, stolní ZyXEL pak LTE Category 6 s rychlostmi 300/50 Mbit/s.

TP-Link M7350 je router přenosný. Jednak je maličký, jednak v sobě ukrývá vyměnitelný akumulátor, takže jej lze snadno použít i při pohybu. Pro snadné nastavení slouží monochromatický displej, při provozu i zobrazuje vše podstatné - sílu signálu, stav baterie, aktuální přenosové rychlosti a také objem přenesených dat. Ovládat jej můžete přes webové rozhraní i mobilní aplikací tpMiFi.

Router od TP-Linku můžete ovládat aplikací i prostřednictvím webového rozhraní. Sdílení souborů na SD kartě funguje velmi dobře.

V routeru najdete i slot pro instalaci až 32GB microSD karty, kterou můžete použít pro přenos a sdílení dat mezi připojenými zařízeními. Těch může být najednou připojeno až deset. K datům na microSD kartě se dostanete z aplikace tpMiFi, zde nám však (na Sony Xperia Z5) fungovalo jen stažení souborů z karty do telefonu, vybrat soubor k odeslání se nepodařilo. Jinou variantou je jakýkoli správce souborů, zde vše fungovalo spolehlivě. 100 MB jsme přes 2,4GHz wi-fi nahrávali 76 sekund, naopak stahovali 40 sekund, což považujme za velmi dobré.

ZyXEL LTE4506-M606 je rozměrnější a paradoxně v sobě nemá vestavěný akumulátor. Napájet jej tak můžete z přibaleného síťového zdroje nebo microUSB kabelem z powerbanky. Jedinou podmínkou je její alespoň 1,5A výstup (což dnes splní všechny vyjma nejlevnějších a reklamních). Displej chybí, stav a funkci signalizují tři LED - přítomnost dostatečně silného mobilního signálu, funkční datové spojení a aktivní wi-fi. Wi-fi část totiž můžete stiskem tlačítka (vlastně celé horní stěny) vypnout a počítač připojit 1 GBit ethernetovým RJ-45 portem na zadní stěně. Dlouhý stisk horního tlačítka aktivuje WPS přihlášení nového wi-fi zařízení.

Router od ZyXELu lze ovládat přes webové rozhraní. Absenci displeje částečně vyvažuje možnost upozornění na blížící se vyčerpání datového limitu.

Mobilní aplikaci router nemá, nastavit jej však můžete přes přehledné webové rozhraní, možnosti nastavení jsou poměrně široké. Chybí slot pro SD kartu, takže sdílení dat odpadá. K routeru se může současně připojit až 32 zařízení.

Přihlašovací údaje a hesla k továrně nastavené wi-fi najdete přímo na routerech, u TP-linku na vnitřní straně krytu akumulátoru, u ZyXELu na jeho spodní straně. Prvotní spuštění a připojení k internetu se tak vlastně obejde bez jakékoli konfigurace.

Větší, nebo menší?

Jak se od sebe routery liší funkčně a výbavou, již víme, a bohatostí nabídky je zatím atraktivnější model TP-Linku, i když nemožnost současného provozu 2,4 GHz a 5 GHz sítě může být zásadní problém. Jak se pak v provozu liší výkonově?

Rozdíl v rychlosti přenosu mobilních dat není velký a primárně se odvíjí od vytíženosti sítě. Zatímco na vesnici jsme běžně naměřili downlink kolem 30 - 40 Mbit/s, na Praze 8 se pohyboval spíše kolem 10 Mbit/s. Uplink byl v obou případech kolem 20 Mbit/s. Ve stejných situacích býval vždy o trochu rychlejší ZyXEL, rozdíl se pohyboval kolem 15 %.

I z hlediska dosahu wi-fi sítě na tom byl o trochu lépe ZyXEL, větší tělo a tedy rozměrnější antény byly znát. V rámci jedné místnosti fungovaly bez problémů oba, v pokrytí vedlejších místností byl o trochu úspěšnější ZyXEL. Na druhou stranu TP-Link do druhé místnosti velmi snadno přenesete, a tak dosah vlastně nemusíte tolik řešit. To u ZyXELu platí jen při napájení z powerbanky, vyzkoušeli jsme se starým 10 000mAh modelem a router fungoval celý den, aniž by powerbanku zcela vybil.

Výdrž akumulátoru u TP-Linku (a rychlost vyčerpání powerbanky u ZyXELu) jsme exaktně neměřili, protože je ovlivněna přliš mnoha faktory, zejména silou mobilního signálu a vytížení přenosy dat. TP-Link uvádí desetihodinovou výdrž, na základě našeho používání pak odhadujeme, že na zhruba osm hodin běžného provozu akumulátor stačí. I k TP-Linku samozřejmě můžete připojit powerbanku.

Závěr

Pokud chcete na místě bez pevného internetu připojit a běžně používat několik zařízení s co nejvyšší dostupnou rychlostí, pak je ZyXEL LTE4506-M606 bezproblémovou a plně funkční volbou. Chcete-li mít stále při sobě kdekoli použitelný hotspot a využijete sdílení souborů mezi zařízeními, pak s TP-Linkem M7350 neuděláte chybu.

TP-Link M7350 pořídíte za 3 150 korun, ZyXEL LTE4506-M606 za 4 990 korun ve volném prodeji, nebo za 3 480 korun od O2.

Aktualizace 7.12.: Doplnili jsme info o balíčcích T-Mobile s datovým limitem 40 a 100 GB.

  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polopás není polovičaté řešení. Třetí říše byla mistrem v oboru

v diskusi je 9 příspěvků

18. března 2024

Druhá světová válka byla zlatým věkem polopásových vozidel. Vyráběli je především Němci a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 7 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 10 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...