Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Luxusní MP3 talisman umí vše, na co si vzpomenete

aktualizováno 
Přinášíme vám první podrobnou recenzi na českém internetu na MP3 přehrávač iAudio U3. Přístroj umí přehrávat filmy i fotografie. Uplatnění najde i jako diktafon, rádio, budíček a audio rekordér. Je malý a kompaktní a chce pokořit iPod nano. Podaří se mu to?

Značka iAudio má za sebou řadu povedených přehrávačů a recenzovaný model U3 je nástupcem jednoho z těch nejlepších. Vážený čtenář proto doufáme promine poněkud delší úvod vztahující se k historii legendy s názvem U2 (případně přeskočí na další odstavec).

U2 přišlo na trh již v roce 2004. Na poli flashových MP3manů se tehdy jednalo o jeden z nejkompaktnějších přehrávačů. Místo přehršle ovládacích prvků mu stačil jeden joystick a tři tlačítka. Drobnými rozměry, komplexní výbavou a šviháckým vzhledem zabodovalo iAudio po celém světě a v diskuzích se začaly objevovat první hádky zda je lepší iriver (tehdy ještě s velkým R), či právě iAudio. Na Technetu jsme tenkrát U2 porovnávali s ultralevným, ale stejně vybaveným modelem Emgeton Forus FXA (více zde…). Zatímco Forus za chvíli zmizel na digitálním rumišti, iAudio U2 se prodává dodnes. Některé zahraniční servery (a my sdílíme podobný názor) jej i letos zařadily na listinu přehrávačů, které stále určují pravidla v MP3 kolbišti .Přehrávač se tak octl ve společnosti MP3 legend jako jsou iriver H100, RIO Carbon apod.  Možná právě ona vytrvalá popularita je nejlepším důkazem kvality, která se v recenzích slovy tak obtížně popisuje.

 

Každý je nahraditelný a platí to samozřejmě i u věcí. Doba si žádá barevný displej, přehrávání filmů, prohlížení fotek, časové funkce, delší výdrž baterie …. Proto i U2 již pomalu mizí z trhu a na jeho místo se dere model U3. Stejně jako zmiňovaná legenda je určen především pro fajnšmekry, kteří v kapse nechtějí nosit jen obyčejnou hrací skříňku. iAudio U3 nepostrádá jistou auru, o níž se zmiňuje Ctibor v recenzi na iPod Video (více zde …), a kterou je přímo nabitý iPod nano. Funkčně je však U3 úplně někde jinde než oba kousky od Apple.

Filmy na pětníku

Ano, displej má rozměry pouhých 2,3 x 1,8 cm a je tedy menší než leckterá poštovní známka, ale díky rozlišení (160 x 128 obr. bodů) a dokonalému podání barev (až 260 000), slouží k prohlížení obrázků i ke sledování filmů celkem obstojně. Kromě krátkých hudebních videoklipů jsem na něm cestou do práce, shlédl celou Dobu ledovou i Tajemný hrad v Karpatech. 

 

Zatímco fotky přežvýká iAudio tak, jak je do něj nahrajete (ve formátu JPG), filmy je nutné před nakopírováním překonvertovat přiloženým softwarem JetAudio. Operace není složitá a devadesátiminutový film je pro U3 připraven během 25 minut. Výsledný soubor ve formátu Xvid má rozlišení 160 x 128 obr. bodů a snímkovací frekvencí 15 fps. Datový objem lze ovlivnit nastavením kvality obrazu a zvukové stopy (MP3). Devadesátiminutový film s nejmenší kompresí zabere z flashové paměti přehrávače zhruba 300 MB, což rozhodně není málo.

 

Do filmu lze vkládat záložky (což starší iAudio X5 neumí a je to škoda) a přehrávač si navíc automaticky pamatuje pozici, kde jste se sledováním minule skončili. Obraz je plynulý, ale u složitějších (rychlejších scén) se občasnému škobrtnutí a zadrhnutí nevyhnete. U animovaných filmů chyby ani nepoznáte, u hraného bijáku je nějaké to chybějící filmové okénko znát. Aby však nedošlo k omylu, ze všech miniaturních PMP, které jsme v redakci testovali (ať už to bylo MPIO One, iOps X5, cmtech S650), je iAudio U3 na promítání filmů zdaleka nejlepší (aby ne, je také nejnovější).

Empétrojky, Flac, obrázky, rádio, texty a spol.

iAudio U3  je pravděpodobně jediný flashový přehrávač, který zvládne i bezztrátový audio formát FLAC (komprese 0, 1, 2 – 44,1 kHz). Přehraje samozřejmě i MP3, WMA, OGG (včetně Q10) a WAV.

Do písniček lze, stejně jako u filmů, vkládat záložky. Během přehrávaní můžete skladby zařazovat do virtuálního playlistu. Stačí delší stisk joysticku, vybrat položku Add to list, a je to. Zvuk má iAudio tradičně na velmi dobré úrovni. K dispozici je libovolně nastavitelný pětipásmový ekvalizer (ten například u iPodů chybí) a několik přednastavených ekvalizačních křivek. Hodit se vám bude i funkce BBE, která zčásti vrací nahrávce to, co ji komprese vzala. Podobnou činnost zastává i „vylepšovač“ zvuku MP Enhance. Hluboké basy lze ještě prohloubit pomocí Mach3Bass. Experimentátory možná potěší 3D Surround. Hodnoty všech uvedených funkcí lze plynule nastavovat.

 

Do U3 můžete bez obav nahrát i fotografie (JPG) s rozlišením 6 Mpix. Zobrazení takto velkého obrázku trvá cca. tři vteřiny. Snímek si můžete 1x zvětšit a použít jako tapetu na pozadí. K dispozici jsou i miniaturní náhledy, vždy ve skupině po devíti fotkách. Prohlížet obrázky je možné i při poslechu hudby. V tom případě však není možné snímky zvětšovat, protože pohyb joystickem nahoru a dolu reguluje hlasitost zvuku a nikoliv hodnotu zoomu.

  

FM tuner nás nezklamal. Pouze místo automatického prohledávání éteru, raději použijte ruční ladění. Automat totiž není úplně spolehlivý. K dispozici je 24 pozic pro uložení rozhlasových stanic do paměti.

  

Tradiční prohlížeč textů zvládá přečíst soubory TXT. Díky osmiřádkovému displeji a přiměřené velikosti písma není ani tato funkce zcela nepoužitelná. Do prodeje by iAudio mělo jít s kompletně počeštěným Menu a podporou češtiny v ID3 tazích.

  

Nahrávání všeho a všude

To, že U3 umí nahrávat přes integrovaný mikrofon, z vestavěného FM tuneru i přes linkový vstup z jakéhokoliv jiného audio zařízení, asi nikoho nepřekvapí. Novinkou pro znalé taktéž nebude ani fakt, že všechny nahrávky (WMA, 32 – 128 kbps) jsou velmi dobré. Bohužel maximální kvalita je omezena datovým tokem 128 kbps, což zejména při záznamu z linkového vstupu zamrzí. Aktivace nahrávání u rozhlasových stanic s horším příjmem zapříčiní mírný šum, který je na nahrávce slyšet.

 

Záznam rozhlasového vysílání je možné automaticky spustit v předem určený den a v přesně daný čas. Stejně tak lze U3 používat jako budíček nebo uspávač. Přístroj se po uplynutí nastaveného času sám vypne.

User friendly aneb U3 si zamilujete

Jednodušší ovládání má snad pouze klikací iriver U10 (více zde…). Tři tlačítka na horní straně U3 slouží k zapnutí záznamu (diktafon, linkový vstup, FM tuner), spuštění reprodukce a ke vstupu do Menu. Vše ostatní ovládnete joystickem. Ten od verze U2 doznal příjemných změn. Je širší a nevystrkuje tolik růžky (porovnat s U2 můžete zde…).

 

Hudební, filmový, obrázkový a další obsah se třídí podle adresářů, jimiž můžete listovat prostřednictvím stromové struktury. Navigace má charakter Průzkumníka z Windows a umíte-li zacházet s ním, pak ani používání U3 pro vás nebude problém. Díky jemnému rozlišení má displej osm řádků a v navigaci se tím pádem neztratíte.

Ačkoliv v Asii se nabíječka i pouzdro na přehrávač prodávají zvlášť, u nás je naleznete v základním balení.  

Výdrž baterií a propojení s PC

iAudio vydrží hrát zhruba 18 hodin v kuse (výrobcem uváděné maximum je 20 hodin). Tuto dobu razantně zkrátí časté používání displeje (ten při nečinnosti a po uživateli nastaveném čase, automaticky zhasne) při prohlížení fotek a sledování filmů.  Bude-li vám U3 sloužit především jako video, počítejte se čtyřmi, maximálně pěti hodinami. Nabíjení prostřednictvím nabíječky trvá cca. tři hodiny. Dobíjet Li-Po akumulátorek je možné i při propojení s počítačem přes USB. Data letí tam i zpátky rychlostí skutečně hodnou označení USB 2.0.   

Koupit či nekoupit

Jediné co by vás při koupi tohoto přehrávače mohlo zviklat, je jeho cena. Za 1

Proč ho koupit?
Výborný barevný displej, přehrávání filmů, prohlížení fotek, výdrž baterie
Proč ho nekoupit?
Někoho může odradit vyšší cena
Kdy?
únor 2006 
Za kolik?
512 MB za 5090 Kč, 1 GB za 6490 Kč, 2 GB za 7490 Kč
GB verzi zaplatíte 6490 Kč, 2 GB vás vyjdou ještě o tisícikorunu dráž. Půlgigová verze je v prodeji za 5090 Kč. Nutno však říci, že cena odpovídá výjimečnosti produktu. Jedinou srovnatelnou konkurencí iAudio U3 na našem trhu je M-Cody MX 400, jehož recenzi pro vás taktéž chystáme.

iAudio U3 není pro každého. Pokud od své hudební krabičky čekáte opravdu pouze přehrávání hudby, jistě pořídíte levnější přístroj. Chcete-li však v kapse nosit miniaturní amulet, který nejen skvěle vypadá, výborně zvučí, ale přehraje i filmy a fotografie, pak U3 určitě zařaďte do výběru. Je jako pravý švýcarský nůž a stejně jako on, má spoustu napodobitelů. 

Technická specifikace:

  • Podporované audio formáty - MP3 : MPEG 1/2/2.5 Layer 3, ~320kbps, ~48khz, mono/stereo, WMA : ~256kbps, ~48khz, mono/stereo,OGG : ~Q10, ~44.1khz, mono/stereo, FLAC : compression level 0/1/2, ~44.1khz, mono/stereo, WAV : ~48khz, 16bit, mono/stereo
  • Podporované video formáty - XviD MPEG-4, CBR ~256kbps, up to 160x128, 15 fps 
  • Ostatní podporované formáty - JPG, TXT
  • Ryhlost přenosu dat - Max. 35Mbps (Upload 40Mbps)
  • Akumulátor - Lithium Polymer Battery (Max. 20 Hours nepřetržitý playback)
  • Doba nabíjení - 3 hodiny
  • Displej  -  160 x 128 obr. bodů, 260 000 barev, TFT-LCD
  • Rozměry - 31.5 X 72.0 X 18.0 mm
  • Hmotnost - 32.5g (včetně baterie) 

Pro své kvality získává iAudio U3 ocenění Tip iDNES. 

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

Apple chystá nová bezdrátová sluchátka. Budou vás stále odposlouchávat

AirPods

Apple se chystá na trh uvést vylepšenou verzi bezdrátových sluchátek AirPods.

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Najdete na iDNES.cz