Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lyrics 3 tag v.2.0 - texty písní přímo v MP3 souborech

  0:10aktualizováno  0:10
Lyrics3 tag je zásadním rozšířením možnosti vkládat textové informace do MP3 souborů. Kromě vkládání textů písní (lyrics) překonává i nedostatečnou délku polí ID3 tagu pro informace o skladbě.
Na internetu můžete nalézt nejen různé skladby ve formátu MP3, ale i jejich texty (lyrics), jež jsou užitečné zejména u zahraničních interpretů. Uchovávání textů v mnoha souborech nebo na vytištěných papírech není příliš praktické. Mnohem výhodnější je, stane-li se text součástí MP3 souboru. Můžete se na něj podívat, kdykoliv si píseň pustíte a nemusíte se zatěžovat jejich zbytečným hledáním či spouštěním prohlížeče. Při umístění textu přímo do souboru odpadá zbytečné zabírání místa na disku množstvím malých souborů, jež se projevuje zejména u disků se systémem FAT16.

Myšlenka na použití textů písní u MP3 souborů je populární, a tak není divu, že vzniklo vícero řešení. Většinou však používají textové soubory, které je nutno pojmenovat stejně jako soubor MP3 a uložit do stejného adresáře. Jedná se zpravidla o soubory s koncovkou txt nebo lrc.

Nejdokonalejším řešením je tzv. Lyrics3 tag, který umožňuje uložit texty přímo do souborů MP3. Tím však jeho přednosti nekončí. Lyrics3 tag zároveň překonává omezení, jež nedovolují řádně využít ID3 tag. Jeho nedostatečně dimenzovaná pole pro ukládání textů rozšiřuje Lyrics3 tag na potřebnou velikost. Již se vám nestane, že se do políčka nevejde název skladby nebo jiná informace. Navíc Lyrics3 tag přidává nové rubriky Autor hudby/textu a Další informace. Pomocí Lyrics3 tagu můžete přidat k MP3 souborům i obrázky (např. obaly CD). Obrázky se neukládají přímo do MP3 souboru, ale zobrazují se díky odkazům umístěným v Lyrics3 tagu.

Lyrics3 plugin

V rozšiřování možností ID3 tagu má Lyrics3 tag silného konkurenta v tzv. ID3 tagu v.2, který aspiruje na to stát se novým standardem. Lyrics3 tag má však proti němu jednu zásadní výhodu. Je na rozdíl od ID3 tagu v.2 vzájemně kompatibilní se stávajícím standardem ID3 tagu, který používají všechny přehrávače včetně řady přehrávačů hardwarových. Znamená to, že i programy, které nepodporují Lyrics3 tag, zobrazí alespoň základní ID3 tag. Zájemci o přesnou specifikaci formátu ukládání informací pomocí Lyrics3 tagu naleznou odpověď na stránce http://www.volweb.cz/str/tags.htm autorů Petra Strnada a Alona Gingolda..

Obvyklou cestou pro zobrazení textů Lyrics3 tagu je použití zvláštních pluginů pro přehrávač Winamp. První Lyrics3 plugin se řadí mezi vizualizační pluginy. Pro případ, že budete chtít současně spustit vizualizaci, je možné místo pluginu spouštět samostatný exe soubor. Pracuje naprosto stejně a nezabírá místo dalším vizualizacím.

Dokonalosti u textů dosáhnete, pohybují-li se přesně v souladu s ubíhající skladbou. K tomu je možné využít časové značky (timestamps) umístěné na odpovídajících místech v textu. Značky zobrazí daný úsek textu, přesně v době jeho přehrání. Na internetu je možné nalézt texty k populárním skladbám již takto upravené. Plugin umí posouvat i texty bez takových značek automaticky v závislosti na probíhajícím čase.

Plugin lze použít i pro zmíněný starší způsob zobrazování textů ze souborů txt a lrc. Soubory musí být ve stejném adresáři jako MP3 soubory nebo v uživatelem určeném adresáři. S výhodou tak můžete zobrazovat texty písní či jiné textové informace i u jiných zvukových formátů, které Winamp přehrává.Plugin lze spustit jako okno i v celoobrazovkovém režimu.

Winamp Lyrics Plugin

Druhý plugin Winamp Lyrics nabízí ještě více možností. Řadí se mezi pluginy s obecným použitím, a proto je při každém spuštění Winampu stále k dispozici. Graficky je řešen stejně jako základní panel Winampu a vytváří s ním dokonalý celek. Barvy a fonty si můžete nastavit podle potřeby. Stejně jako předchozí plugin umí zobrazit textové soubory stejného jména jako MP3 soubor. Je však ještě dokonalejší a dokáže zobrazovat i soubory html včetně obrázků. Můžete tedy přímo využít uložené webové stránky, které pojmenujete jako odpovídající soubor MP3. Zásadní výhodou pluginu je zabudovaný editor Lyrics3 tagu, s jehož pomocí můžete texty přidávat či opravovat přímo ve Winampu.

Ke vkládání textů a informací můžete kromě pluginu použít zvláštní Lyrics Editor od autora prvního pluginu. Z dalších programů zvládá Lyrics3 tag např. víceúčelový program pro správu MP3 souborů Helium.

MP3 Manager OSD

Nejdokonalejší pomůckou je však MP3 Manager 32, jemuž jsme již věnovali samostatnou recenzi. Pro práci s ID3 tagy a Lyrics3 tagy je nezastupitelný. Kromě rozsáhlých editačních schopností jej lze využít také jako nadstavbu k MP3 přehrávačům a k zobrazování Lyrics3 tagu při přehrávání.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: Nejlepší program pro převod obrázků na text

Ilustrační foto

EasyScreenOCR zachytí text z obrázků nebo dialogů obrazovky k jeho dalšímu zpracování. Najít a umožnit odstranit data o...

Netradiční spořiče monitoru, které si zamilujete

Ilustrační foto

Nejen pro milovníky industriálního designu, ale také vyznavače sci-fi, lega či vizuálních efektů jsme vybrali povedené...

Tipy a triky pro Windows 10: Změna metadat u hudebních souborů

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme, jak měnit popisky u hudebních souborů, ale také, jak zakázat zobrazovat informační hlášení, jak zakázat...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz