Lze zakazovat fotografování ve veřejných prostorách?

  • 140
Před půl rokem české mediální vody rozproudila aféra se zákazem fotografování v nákupním centru Nový Smíchov. Vše vyvrcholilo konfliktem mezi účastníky happeningu Flash Mob a ochrankou objektu. Případ skončil u pražských policistů. Jaký je aktuální vývoj kauzy a jak se na ní dívají její účastníci s odstupem času? A je vůbec možné zakazovat fotografování ve veřejných prostorách?

Na některých místech může v dnešní době přeškrtnutý fotoaparát jen málokoho překvapit. Ve výstavních síních si prohlížíme unikátní umělecká díla. Pokud je někdo chce mít doma, je logické, že si buď musí koupit originál, nebo reprodukci. V bankovních pobočkách zase platí zákaz fotografování v rámci bezpečnostních opatření. Továrny zase zakazují fotoaparáty z obavy před špionáží. Přeškrtnutých fotoaparátů přibylo s rozvojem digitálních fotoaparátů a mobilních telefonů. Lze očekávat, že se brzy objeví místa, kde bude mobil zakázaný podobně jako v bankách či na poště - ovšem tentokrát z důvodů fotografování a nikoli bezpečnosti. V zahraničí se už objevují i první plavecké bazény či tělocvičny, které zakazují používání mobilních telefonů právě ze strachu před tajným fotografováním. Chtějí tak své klienty (a hlavně sličné klientky) bránit před šmíráky, kteří by nenápadně pořízené fotografie používali pro své choutky, v horším případě by je uveřejňovali na svém webu. Tento důvod je však snadno pochopitelný. Horší je to ale se zákazem focení v nákupním centru, které je veřejně přístupným místem. Důvod tohoto kroku je jen těžko k chápání.

Za focení dostali nakládačku

Loni na podzim se domluvila skupina novinářů, že budou proti nesmyslnému zákazu fotografování ve nákupním centru Nový Smíchov v Praze 5 protestovat jednoduchým happeningem. Úkol byl jasný - běhat po obchodech Nového Smíchova a fotografovat vše, co vám přijde do hledáčku objektivu. Když si však jeden z novinářů, Radek Hromuško, vybral k focení recepci, kde seděla ostraha objektu, se zlou se potázal. Rozčilený strážce "demonstranta" napadl. Pod záminkou, že ho vede za ředitelem společnosti, ho odvlekl do malé vykachličkované místnosti, kde byla pro něj připravena betonová lavička s okovy k připoutání. (Poznámku Zdeňka Polácha si přečtěte zde.) Mladého muže nakonec zachránili jeho kolegové, kteří přivolali policisty (novinář Daniel Dočekal dokonce celý incident i celu nafotil). Zatím co však sepisovali s napadeným Hromuškem předběžný protokol, ochranka stačila "potrestat" dalšího neposlušného člověka s fotoaparátem. Toho však stačili "strážci" nákupního střediska natolik zmlátit, že musel vyhledat lékařské ošetření. nakonec se i jeho případ dostal na stůl smíchovským policistům. Kdo by si však myslel, že tím je případ vyřešen a viník byl potrestán, velmi se mýlí. Policisté totiž případ řešili jako přestupek proti občanskému soužití. Podle napadených dokonce poskytli jejich osobní údaje členům ochranky. Hromuško kvůli tomu podal trestní oznámení u pražské státního zástupce.

Vyšetřování provází mlčení

A jak celou věc vidí obě strany po půl roce? Vedení nákupního centra Nový Smíchov se k případu stále odmítá vyjadřovat. Ředitel společnosti na otázky, které obdržel e-mailem už před třemi měsíci, neodpověděl. Na urgence přes jeho sekretariát nereagoval. Podobně je tomu s vedením společnosti ABL, která dělá pro Nový Smíchov bezpečnostní službu. Ta se sice po incidentu nechtěla k celé záležitosti vyjadřovat s odvoláním na policejní vyšetřování, ale nedlouho nato si zřídila funkci tiskového mluvčího. Karel Směták několik dní sliboval písemné vyjádření, nakonec však pouze zavolal s omluvou, že vedení ABL se k celému případu nebude vyjadřovat. "Nemohu vám k tomu nic říci. Případ je velmi složitý a policie se jím stále zabývá." Ani policie ale není příliš hovorná. Mluvčí pražské policejní správy Eva Miklíková pouze sdělila, že vyšetřování stále pokračuje. Policisté totiž případ řešili pouze jako přestupek. Když ho s tímto odůvodněním odložili, pražské státní zastupitelství jim nařídilo vše překvalifikovat. Kriminalisté proto celý případ opět zhodnotili a začali ho řešit jako trestný čin omezování osobní svobody. Kolik však lidí z toho policisté podezírají, nechtěla Miklíková upřesnit. "Je to velmi složité a těch lidí je tam více. Podrobnosti sdělíme, až to bude uzavřené."

Napadení už téměř rezignovali

Napadení novináři jsou vývojem případu překvapeni. Jeden z napadených, Radek Hromuško, už téměř nečekal, že by mohla policie dojít takhle daleko. "Není pro mě překvapením, že to trvá takhle dlouho. Spíš jsem překvapen, že se to konečně hnulo." Hromuško se už několikrát odvolával proti policejnímu postupu. Státní zástupce mu nakonec dal za pravdu a nařídil kriminalistům případ řešit jako trestný čin a nikoli přestupek. Ať už ale bude závěr policejního vyšetřování jakýkoli, vedení obchodního centra Nový Smíchov se z incidentu nepoučilo. Na vstupních dveřích je stále přeškrtnutý fotoaparát a na jeho dodržování dohlíží stejní uniformovaní muži. Přístup vedení jak ochranky, tak celého podniku k veřejnosti se nezměnil. Stížnosti klientů na hrubost strážců nekončí. Nikdo z vedení společnosti však dosud nevysvětlil nesmyslný zákaz fotografování v objektu. To bude ochranka zavírat do malé cely i rodinka, která se bude chtít vyfotit se svou oblíbenou pokladní? Nebo se snad Nový Smíchov bojí špionáže? Dokud se vedení podniku k těmto věcem nevyjádří, bude stále přicházet o své klienty kvůli nekončící aroganci.