Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Má na svědomí internet, pracuje pro Google a teď přijel do Prahy

aktualizováno 
Po webových stránkách můžeme serfovat i díky vynálezci TCP/IP protokolu - Vintonovi Cerfovi. Zítra s ním uděláme rozhovor a zeptáme se ho, proč se vlastně neříká "cerfovat po internetu".

Vinton Cerf v Praze | foto: archiv


Vinton Cerf v Praze

Profesor Cerf, ověnčený mimo jiné Turingovou cenou a Prezidentskou medailí svobody (nejvyšší civilní ocenění v USA), zavítal do Prahy, kde promluvil na ČVUT.

Více

Rozvoj internetu v dnešní době všichni sledujeme s vědomím, že se jedná o neopomenutelnou součást společenského života, a v posledních letech je jasné, že jde o naprosto klíčovou součást fungování západní společnosti. Ale právě tak je jasné, že na začátku byl internet jen neurčitý nápad, jen teoretický koncept, vlastně matematická úloha. Vyřešil ji spolu s Robertem Kahnem právě mladý Vinton Cerf.

Studium matematiky a seznamování s počítači

Vinton se narodil roku 1943 v Connecticutu a již od mládí se zajímal o počítače. Neuškodí si uvědomit, že slovem počítač tenkrát nikdo neměl na mysli osobní počítač, ale poctivé sálové stroje, které by do kapsy strčil možná dnešní mobilní telefon. Cerf vystudoval matematiku na Stanfordu (bakalářský titul - 1965) a nastoupil u společnosti IBM. O dva roky později se na univerzitu, tentokrát do Kalifornie. V letech 1970 a 1972 si doplnil "magistra" a PhD.

Vinton Cerf zamladaMezitím už pracoval pro různé vývojářské týmy, mj. Kleinrock's Network Measurement Center. Pro jeho další rozvoj (a pro rozvoj internetu) však bylo důležitější, že se na univerzitě v Los Angeles podílel na práci kolem ARPANETu - armádní a univerzitní počítačové sítě, která je jakýmsi přímým předchůdcem internetu.

Internet

Technet.idnes.cz o vývoji internetu První webová stránka
Historie českého internetu

Již koncem šedesátých let se Vinton Cerf několika dokumenty podílel na rozvoji sítě ARPANET, konkrétně např. napsal několik RFC (speciální dokumenty rozvoj sítě komentující, nebo komentář požadující). To je mimochodem jeden z nástrojů, který přetrval od roku 1969 až dodnes.

Protokol TCP/IP - společná řeč počítačů

Už ARPANET byl založen na sítích pracujících na principu výměny paketů ("balíčků dat"). V práci na vývoji této sítě pokračoval Vinton Cerf i poté, co nastoupil jako profesor na Standfordskou univerzitu - ta byla totiž jako jedna z mála připojená do ARPANETu již od počátku.

Spolu se svým kolegou Robertem Kahnem přemýšleli, jak propojit různé počítačové sítě pracující na rozdílných systémech výměny paketů. V roce 1974 přišel na svět dokument "A Protocol for Packet Network Intercommunication", který je dnes při zpětném pohledu na vývoj internetu považován za jeden z nejvýznamnějších milníků ve vývoji internetu.

Krátce poté se Cerf stal členem týmu DARPA, a v letech 1976 až 1982 se klíčovým způsobem podílel na vývoji verzí protokolu TCP/IP. Dnes používáme především čtvrtou verzi tohoto protokolu.

Viceprezident společnosti Google

V roce 2005 kontaktovala profesora Cerfa společnost Google a nabídli mu post viceprezidenta společnosti (pozice "Propagátor internetu"). V současné době je tak profesor Cerf jedním z dvacítky nejvlivnějších lidí ve vedení Google, Inc.

Vinton Cerf zamlada

"Cerfovat po internetu"

Několik zdrojů po internetu zmiňují celkem vtipnou legendu: že totiž "serfovat po internetu" se říká právě od doby, kdy na vývoji pracoval profesor Cerf. Podle samotného pana Cerfa jde prý skutečně jen o legendu. Přesto se ho na to zeptáme.

Vše, co jste chtěli vědět o internetu a báli byste se zeptat

Technet.cz má s tímto bezpochyby zajímavým člověkem domluvený exkluzivní rozhovor, který vyjde ve čtvrtek v noci. Pokud je něco, co byste se pana profesora Cerfa chtěli zeptat, napište nám to. Zeptáme se za vás.

Odkazy

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Další z rubriky

Facebook skončil s bláznivým testem. Hlavní stránka se vrátí k normálu

Logo společnosti Facebook

Facebook končí s kontroverzním experimentem, kdy v některých zemích nabídl v podstatě dvě hlavní stránky.

Která je nejrychlejší nebo nejvtipnější? Šampioni ze světa kryptoměn

Kdo zvítězí v závodu kryptoměn?

Hodnota, anonymita, náročnost těžby, rychlost a humor. I ve světě kryptoměn se svádí souboj o prvenství. Přinášíme...

Sem nechoďte, jinak už dnes nic neuděláte. Google spustil Sound Maker

Google spustil Sound Maker na platformě Chrome Music Lab.

Neumíte na nic hrát? Nevadí. Hudbu si nakreslíte. V rámci měsíce hudby na školách spustil Google další ze série svých...

Najdete na iDNES.cz