Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Má na svědomí internet, pracuje pro Google a teď přijel do Prahy

aktualizováno 
Po webových stránkách můžeme serfovat i díky vynálezci TCP/IP protokolu - Vintonovi Cerfovi. Zítra s ním uděláme rozhovor a zeptáme se ho, proč se vlastně neříká "cerfovat po internetu".

Vinton Cerf v Praze | foto: archiv


Vinton Cerf v Praze

Profesor Cerf, ověnčený mimo jiné Turingovou cenou a Prezidentskou medailí svobody (nejvyšší civilní ocenění v USA), zavítal do Prahy, kde promluvil na ČVUT.

Více

Rozvoj internetu v dnešní době všichni sledujeme s vědomím, že se jedná o neopomenutelnou součást společenského života, a v posledních letech je jasné, že jde o naprosto klíčovou součást fungování západní společnosti. Ale právě tak je jasné, že na začátku byl internet jen neurčitý nápad, jen teoretický koncept, vlastně matematická úloha. Vyřešil ji spolu s Robertem Kahnem právě mladý Vinton Cerf.

Studium matematiky a seznamování s počítači

Vinton se narodil roku 1943 v Connecticutu a již od mládí se zajímal o počítače. Neuškodí si uvědomit, že slovem počítač tenkrát nikdo neměl na mysli osobní počítač, ale poctivé sálové stroje, které by do kapsy strčil možná dnešní mobilní telefon. Cerf vystudoval matematiku na Stanfordu (bakalářský titul - 1965) a nastoupil u společnosti IBM. O dva roky později se na univerzitu, tentokrát do Kalifornie. V letech 1970 a 1972 si doplnil "magistra" a PhD.

Vinton Cerf zamladaMezitím už pracoval pro různé vývojářské týmy, mj. Kleinrock's Network Measurement Center. Pro jeho další rozvoj (a pro rozvoj internetu) však bylo důležitější, že se na univerzitě v Los Angeles podílel na práci kolem ARPANETu - armádní a univerzitní počítačové sítě, která je jakýmsi přímým předchůdcem internetu.

Internet

Technet.idnes.cz o vývoji internetu První webová stránka
Historie českého internetu

Již koncem šedesátých let se Vinton Cerf několika dokumenty podílel na rozvoji sítě ARPANET, konkrétně např. napsal několik RFC (speciální dokumenty rozvoj sítě komentující, nebo komentář požadující). To je mimochodem jeden z nástrojů, který přetrval od roku 1969 až dodnes.

Protokol TCP/IP - společná řeč počítačů

Už ARPANET byl založen na sítích pracujících na principu výměny paketů ("balíčků dat"). V práci na vývoji této sítě pokračoval Vinton Cerf i poté, co nastoupil jako profesor na Standfordskou univerzitu - ta byla totiž jako jedna z mála připojená do ARPANETu již od počátku.

Spolu se svým kolegou Robertem Kahnem přemýšleli, jak propojit různé počítačové sítě pracující na rozdílných systémech výměny paketů. V roce 1974 přišel na svět dokument "A Protocol for Packet Network Intercommunication", který je dnes při zpětném pohledu na vývoj internetu považován za jeden z nejvýznamnějších milníků ve vývoji internetu.

Krátce poté se Cerf stal členem týmu DARPA, a v letech 1976 až 1982 se klíčovým způsobem podílel na vývoji verzí protokolu TCP/IP. Dnes používáme především čtvrtou verzi tohoto protokolu.

Viceprezident společnosti Google

V roce 2005 kontaktovala profesora Cerfa společnost Google a nabídli mu post viceprezidenta společnosti (pozice "Propagátor internetu"). V současné době je tak profesor Cerf jedním z dvacítky nejvlivnějších lidí ve vedení Google, Inc.

Vinton Cerf zamlada

"Cerfovat po internetu"

Několik zdrojů po internetu zmiňují celkem vtipnou legendu: že totiž "serfovat po internetu" se říká právě od doby, kdy na vývoji pracoval profesor Cerf. Podle samotného pana Cerfa jde prý skutečně jen o legendu. Přesto se ho na to zeptáme.

Vše, co jste chtěli vědět o internetu a báli byste se zeptat

Technet.cz má s tímto bezpochyby zajímavým člověkem domluvený exkluzivní rozhovor, který vyjde ve čtvrtek v noci. Pokud je něco, co byste se pana profesora Cerfa chtěli zeptat, napište nám to. Zeptáme se za vás.

Odkazy

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Najdete na iDNES.cz