Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Má se prohlížeč Internet Explorer bát Firefoxu?

  13:37aktualizováno  13:37

Nová verze internetového prohlížeče Firefox organizace Mozilla Foundation vyvolala takový zájem, že si ji podle firmy během prvních sta hodin po zveřejnění stáhl do svých počítačů milion lidí. Podle některých analýz začal Firefox u technicky zdatnějších uživatelů dobývat významný podíl na trhu a ohrožovat tak konkurenční výrobek firmy Microsoft.

Vzhledem k dominantnímu postavení Microsoftu je tato firma sídlící v americkém Redmontu přirozeným terčem pro všechny konkurenty působící v informačních technologiích. Za své výsostné postavení vděčí mimo jiné tomu, že až dosud dokázala útoky odvrátit.

Prohlížeč Firefox je nyní v první verzi, zatímco konkurenční Microsoft Internet Explorer (MSIE) je ve verzi šesté. MSIE je navíc instalován do počítačů současně s operačním systémem, který musí být na každém počítači. Má tak od mateřské firmy zabudovánu obrovskou výhodu, která mu pomohla porazit dřívější konkurenty.

Měření na internetových magazínech pro lidi se zájmem o moderní technologie ukázalo, že návštěvníci vybavení Firefoxem tvoří na některých z nich až 18 procent. Ještě v lednu to bylo osm procent. Vzhledem k tomu, že Mozilla Foundation, která prohlížeč vyrábí, existuje teprve rok, považuje se to za skutečně raketový start.

Mezi "obyčejnými" uživateli ovšem vášeň pro horkou novinku není tak velká. Jejich podíl s Firefoxem činí nyní asi pět procent.

Firefox se sám představuje jako zcela bezpečný prohlížeč, ale firma musela v době před uvedením nynější verze různé bezpečnostní problémy odstraňovat. Některé byly v odborném tisku označeny za vážné.

Uživatelům však poskytuje různé výhody, které MSIE nemá - například brouzdání po internetu pomocí záložek. Nové stránky se totiž mohou otevírat v jednom "okně" seřazené do záložek elektronického pořadače. To je pro mnohé rychlejší, pohodlnější a přehlednější než přístup MSIE, který stránky otevírá buď přes sebe nebo do zvláštních oken.

Má také zabudovánu podporu pro RSS, což je poměrně nová technologie, která umožňuje vydavatelům automaticky sledovat novinky na serverech, které své RSS kanály nabízejí.

MSIE naproti tomu v počítači s Windows prostě už je, když k němu nový uživatel přijde. Kromě toho je dnes mnoho stránek vyladěna právě pro MSIE, takže jiné prohlížeče včetně Firefoxu mohou mít se zobrazováním některých prvků potíže.

Zdroj: ČTK

Související odkazy:

 • Prohlížeč Mozilla Firefox 0.8 v češtině
 • Prohlížeč Mozilla Firefox v nové verzi
 • Prohlížeč Mozilla s novým jménem, Opera jde na burzu
 • Nová verze prohlížeče Mozilla 1.6 vyráží do boje
 • Poštovní klient Mozilla Thunderbird 0.4 v češtině
 • Nová Mozilla 1.5 je venku, spolu s ní i nové verze FireBird a Thunderbird
 • Nechcete používat aplikace Microsoftu? Zkuste alternativy, je jich více než dost
 • Finální Mozilla 1.0 byla v noci vypuštěna. O týden dříve, v plné parádě
 • Nový Netscape 7.0 vyráží do války prohlížečů
 • TECHeKONOM: Mozilla možná bez šancí, akcie Yahoo! se propadly
 • Podíl jednotlivých browserů na trhu: Jak si který vede?  ̈
 •  

  Autoři:  Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

  Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

  Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Další z rubriky

  Býval komunistou, pak Healey zakládal Bilderberg a hájil Kavana

  Býval komunistou, pak Healey vedl Bilderberg

  30. srpna 1917 se narodila jedna z nejvýraznějších postav britských labouristů po 2. světové válce Denis Healey, bývalý...

  Podívejte se na to „nej“, za co budou chtít výrobci letos vaše peníze

  Nývlt Václav: SmartFrog

  Když něco "cool" není, musíme to "cool" udělat, to platí nejenom na největším evropském veletrhu spotřební elektroniky...

  Z Dejvic až do Vegas. Studenti ČVUT s chatbotem bojují o milion dolarů

  Amazon Echo Show může díky obrazovce ukázat aktuální počasí nebo provést...

  Digitální asistentky v současnosti umí odpovídat na otázky nebo plnit pokyny. Ale co kdyby také zvládly s člověkem vést...

  Najdete na iDNES.cz