MacWorld: 17' PowerBook - nová vlajková loď Apple

  0:01aktualizováno  0:01
Fanoušci Apple, je to tu! PC notebooky mají opět co dohánět. 17palcový 16 : 10 kinodisplej, ultrarychlé FireWire 800, osvětlená klávesnice, vysokorychlostní bezdrátová WLAN 802.11G, 1 gigahertzový procesor, 1 MB vyrovnávací paměti, DVD-R. A opět můžeme závidět Apple jeho náskok - a zoufat nad cenou.

Apple představilo na MacWorld Expo nový PowerBook, jehož nejpřitažlivější částí, která skutečně vyčnívá nad cokoliv podobného, je jeho skvělý displej s úhlopříčkou 17 palců a v širokoúhlém formátu 16 : 10. Nejen obraz je však skvělý, přístroj nabízí PowerPC G4 procesor taktovaný na 1 GHz s jedním megabajtem vyrovnávací paměti třetí (!) úrovně. Standardním vybavením je 512 MB DDR333 paměti, maximum je omezeno na 1 GB (skoro poměrně nízký limit). Displej má rozlišení 1440 x 900 bodů a sílu mu dodává nVidia GeForce4-440-Go, tedy ne úplně nejnovější, ale druhá nejsilnější mobilní GeForce karta (ekvivalent pouze GeForce4 MX, tedy zde by se dalo ještě přitlačit na pilu). Videopaměť je rovnou 64 MB, dostatek pro 99 procent všech aplikací.

Integrované UltraATA-100 rozhraní si povídá s 60GB diskem, a pokud potřebujete zálohovat i značné objemy dat, či by snad disk neměl být dostatečně velký, obraťte se s důvěrou na "SuperDrive" aneb jednu z nejlepších mobilních zapisovacích a přepisovacích mechanik: zapisuje DVD-R / CD-R a samozřejmě přepisuje CD-RW. DVD čte až šestirychlostně.

Mimo to nabízí dva FireWire porty, jeden "běžný" 400Mbitový, druhý vysokorychlostní s dvojnásobkem propustnosti - FireWire 800, k tomu - pokud by té rychlosti snad nebylo dost - gigabitový Ethernet adaptér (10/100/1000 Mbit/s), 56 kbit/s faxmodem (poněkud kontrast 1.000.000 x 56 kbit), dva USB konektory a samozřejmě audio vstup a výstup. PC Card pozice, S-VHS a DVI výstup také náleží tomuto stroji.

Při nedostatečném vnějším osvětlení začne automaticky pracovat "podsvětlení" klávesnice, které se decentně odráží od hliníkové vnější konstrukce. Při zavřeném víku má díky ultralehké konstrukci notebook tak pouze jeden palec na výšku, celkové rozměry jsou 39,2 x 25,9 x 2,6cm.

Hmotností už jaksi tolik nepřekvapil, těsně "překonal" hranici tří kilogramů - 3,1 kg už je trochu větší zátěž. Alespoň se oproti PC notebookům vyznamenává ve výdrži, která má být až 4,5 hodiny. Pokud Apple nafukuje stejným stylem jako někteří dodavatelé PC notebooků, pak se může reálně dostat ke třem hodinám, což je lehký nadprůměr. A pokud si nevymýšlí, pak je výrazně nadprůměrné.

Notebook bude dodáván s MacOS X "Jaguar" a doprovodnými Apple iLife aplikacemi (iTunes 3, iPhoto 2, iMovie 3 a iDVD 3). 17palcový notebook by se měl objevit na trhu již v únoru za cenu 3 299 dolarů (t.j. jako obvykle při premiérách - americký trh, o českém zatím nevíme, pokud někdo tuší, prosím prozraďte nám více v diskuzi). Na německém trhu se má údajně objevit během cca sedmi až deseti týdnů, za cenu "malinko" vyšší, při paritě euro-dolar trochu nepochopitelné, 4058 Euro.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Neuvěřitelný článek? Skandál? Možná jste naletěli na satiru. Jako my

Na satirický článek může nalétnout kdokoli...

Co je pro jednoho očividný vtip a povedená satira, může být pro druhého věrohodný článek. Stačí, když zapadá do...

Další z rubriky

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...

Nejlevnější počítač od Microsoftu má své kvality, ale není pro každého

Microsoft Surface Go

Surface Go je maličký konvertibilní tablet/notebook vhodný jako počítač na cesty. S hmotností jen lehce přesahující...

Ťuk ťuk, tady Yoga Book. Nový laptop od Lenova se otevře na zaklepání

Nový Yoga Book C930

Lenovo se na německém veletrhu IFA pochlubilo novou generací lehce kritizovaného Yoga Booku. Představený model C930 je...

Najdete na iDNES.cz