Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Google umožní smazat odeslaný e-mail. Máte na to třicet sekund

  23:01aktualizováno  25. června 8:39
Google dal běžným zákazníkům své webmailové služby Gmail k užívání původně experimentální funkci. Ta pozdrží odeslání e-mailu až o třicet sekund, během nichž ještě máte šanci si rozmyslet, zda jej chcete opravdu odeslat.

Logo Google Mailu. | foto: Google

Už se to stalo asi každému. Rychle napíše e-mail, klikne na odeslat a vzápětí jej zamrazí. To, když si uvědomí, že e-mail nechtěl vlastně odeslat, nebo aspoň ne na všechny adresy, které v kolonce odesílatelé figurují.

Google nyní umožní takovou zprávu stornovat, respektive zjednodušuje aktivaci této služby. Ta již totiž zhruba šest let figuruje v takzvaném experimentálním režimu v rámci Google Labs, kde firma testuje některé nadstandardní funkce.

Aktivace funkce, která umožní až do třiceti sekund stornovat e-mail v Google...

Aktivace funkce, která umožní až do třiceti sekund stornovat e-mail v Google Mailu.

Celé to funguje tak, že webmail od Googlu čeká až třicet sekund po odeslání zprávy, než ji opravdu pošle do světa. Vy tak máte možnost tomu na poslední chvíli zamezit. Pokud ale dojde k zavření okna, e-mail se odešle, nemůže tedy „zůstat viset“ déle než výše zmíněnou půlminutu.

Aktivovat si tuto funkci může každý uživatel v menu Nastavení. Tam najde položku „Undo Send (Vrátit zpět odeslání:)“ a v ní nastaví pozdržení odeslání mezi 5 a 30 sekundami. Podobnou funkci nabízí i nová služba Inbox, alternativní klient pro gmailový účet přímo od Google.

Skvělá funkce, ale je nebezpečné si na ni zvyknout

Zkušenosti dlouholetého uživatele Gmailu

Pozvánku na Gmail jsem obdržel celkem pozdě - až v září 2005, tedy rok po spuštění služby. To byla první věc, která se Googlu velmi povedla - postupným uvolňováním služby na pozvánky zajistil Gmailu od začátku jakýsi elitní status a navíc umožnil postupně škálovat (zákulisí dobře popsal Time).

Minimálně od roku 2009 nabízel Google v laboratořích Gmailu funkci „Undo Send“. Oproti ostatním tehdejším laboratorním funkcím (“hrajte hru v Gmailu“ nebo „gesta myší“) byla pro mne funkce odloženého odeslání okamžitě velmi užitečná. Pamatuji si, že několikrát spolužáci nebo kolegové nechápali, proč ještě čtu ten e-mail, když jsem právě klikl na „Send“, a pak se pídili, kde by takovýto stroj času mohli nastavit i u sebe.

Nesčetněkrát mi služba zachránila, no, když ne krk, tak aspoň čest. Problém ale nastává ve chvíli, kdy si na službu zvyknete tak, že pro vás tlačítko „Odeslat“ ztratí svou definitivu. Ostatní služby totiž podobnou funkci pro dodatečné zrušení obvykle nemají. A pak může dojít k pěkným trapasům. Předpokládáte, že stisknete odeslat a máte půl minuty na kontrolu, ale ejhle, to není Gmail, a zpráva je odeslána. (pka)

Konec opilých e-mailů

Firma podobně chránila i uživatele, kteří by chtěli napsat e-mail v podroušeném stavu. V říjnu 2008 představila experimentální funkci, která měla zamezit neuváženému odesílání e-mailů.  

Gmail Googles

Gmail Googles

Mail Goggles, jaké je její jméno, uživateli dala několik matematických příkladů typu „69 minus 38“, aby uznala, zda je střízlivý a umožnila mu e-mail odeslat (více o službě čtete zde).

Google spustil servis Gmail před 11 lety a nyní jde podle ČTK o jeden z nejvyužívanějších e-mailových servisů světa. Google minulý měsíc uvedl, že má služba Gmail více než 900 milionů účtů. Na Androidu byla aplikace Gmail první, která dosáhla miliardy instalací.

Autoři: ,Nejčtenější

Nejšťastnější americká stíhačka. Pilot ji opustil, a tak přistála sama

Convair F-106A Delta Dart

Před téměř půlstoletím se stal v americké Montaně zázrak. Z nebe se snesl na pšeničné pole proudový letoun, který byl...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...Vyfotil jeden jediný atom. Stačil běžný foťák a složitá past

Snímek zachycující jediný atom stroncia v tzv. iontové pasti. Atom je uprostřed...

Atomy jsou pouhým okem neviditelné, to víme všichni. Ale pokud je správně nasvítíte a připravíte pro ně vhodné...

Je budoucnost ve dřevě? Vědci z něj vytvořili nečekaně odolný materiál

Dřevo pevné jako železo? (ilustrační foto)

Dřevo je levný a užitečný materiál, ovšem nepříliš tvrdý, což ho pro některá využití diskvalifikuje. Vědci nyní ale...

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

Další z rubriky

Rusko zkouší ovlivnit dění všude po světě. Jinak, než si většina myslí

Představy o ruských hackerech jsou často zjednodušené (ilustrační snímek)

Otázka tzv. ruského vlivu na internetu se řeší v USA, v Česku i jinde ve světě. Rusko využívá mimo jiné i kyberprostor...

Ode dneška bez agresivních reklam. Chrome začne ty „špatné“ blokovat

Koalice za lepší reklamu

Filtr pro blokování reklam v prohlížečích Google Chrome firma spouští ve čtvrtek 15. února. Nebude blokovat všechny...

Tipy na weby: dlouhá chvíle u PC? Skládejte puzzle ze svých fotografií

Dailyjigsawpuzzles.net

Vygenerujte si on-line vlastní fotopuzzle na Dailyjigsawpuzzles.net, anebo vyberte nějaké z dostupných nádherných...

Najdete na iDNES.cz