Majitelům procesorů AMD se blýská na lepší časy

aktualizováno 
A nejspíše se o to zaslouží firma EPoX. Té se podařilo nečekaně rozvířit poklidnou hladinu počítačových vod, když uvolnila pro jednu ze svých základních desek Beta BIOS, s doposud nevídanými možnostmi nastavení.

Společnost EPoX je známa výrobou základních desek. Kromě verzí určených pro Pentia 4, vyrábí i základní desky pro procesory AMD. Tyto motherboardy se vyznačují výborným výkonem, kvalitou, vysokou stabilitou a hlavně, bohatými možnostmi nastavení. Ty v mnoha případech zahrnují vše, co si jen náročný uživatel může přát. Od možnost měnit FSB v krocích po 1 MHz, přes změnu Vcore, až po nastavení voltáže AGP portu.

Tak co může ještě chybět? Kupodivu je toho víc než dost, ale spoustě ladičů by k absolutnímu stěstí stačilo jedno: možnost změnit násobič procesoru.

Proč je to tak důležité je na snadě. Pokud dokážete změnit multiplikátor (zamčený výrobcem procesoru v továrně), můžete si s procesorem dělat v podstatě co chcete. Můžete měnit jeho frekvence směrem nahoru - a můžete měnit jeho frekvence i směrem dolů. V tom druhém případě nehovoříme o "přetaktování", ale o "podtaktování" a této úpravy frekvencí lze využít, v kombinaci s pasivním chladičem (bez větráku), ke stavbě nehlučného počítače.

Bohužel, jak procesory AMD Athlon XP, tak Pentia 4 od Intelu, mají zamčený násobič. U Athlonů je situace o poznání lepší, neboť násobič lze odemknout přímo na procesoru pomocí triku s tuhou, nebo elektrovodivým lakem (známý trik s propojením přepálených můstků L1). Zatímco na změnu multiplikátoru u Pentia 4 (nebo Pentia III) nikdo nepřišel.

Většina majitelů AMD Athlonů však neriskuje a s multiplikátorem si "nehraje". Je to logické, protože jakýkoliv vnější zásah do procesoru znamená jediné. Ztrátu záruky. Procesor je křehké zařízení sestávající se z mnoha miliónů tranzistorů a tak je, i při důkladných zkouškách při zahořování, jeho poškození ne EPoX 8K9Azrovna nepravděpodobné. A když neodejde do věčných lovišť procesor sám od sebe, něco mu pomůže. Ať už jsou to špatné počítačové zdroje, nebo základní deska domnívající se, že 12 Voltů procesoru k jeho chodu nestačí. Úspěšná reklamace procesoru, jehož jádro je zbarvené do modra jako právě zakalená ocel, jest věcí krajně obtížnou.

Ale pojďme zpět k EPoXu a jeho novému lákadlu na zákazníka. Podle zpráv které uveřejnil The Inquirer to vypadá na malou revoluci. Nový Beta BIOS pro základní desky ze série EP-8K9A, vybavených čipsetem VIA KT400, údajně umožňuje změnu násobiče i zamčenému procesoru. Do této chvíle věc nevídaná může opět strhnout vlnu zájmu o procesory AMD.

Novým možnostem nastavení totiž vyhovují záruční podmínky (s procesorem není nijak manipulováno) a tak své ladičské schopnosti mohou zkoušet i naprostí amatéři - stačí jim k tomu "pouze" dobré chlazení.

Celá věc by měla fungovat na 0.13 mikronovou technologií vyrobených procesorech AMD Athlon XP s jádrem Thoroughbred, a to od verze 2200+ (včetně revize B, která podporuje 333 MHz FSB), až po nejnovější model označovaný 2800+.

 Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Nová čtečka Amazon Kindle Paperwhite je voděodolná a přečte vám knihu

Čtečka Kindle Paperwhite přichází v roce 2018 s voděodolností do dvou metrů.

Amazon představil čtvrtou generaci čtečky elektronických knih Kindle Paperwhite.

Připravuje se nový formát SD karet. NanoSD bude velká jako nanoSIM

Rozměry současných oficiálních formátů SD karet,

Paměťové karty formátu SD dostanou nového sourozence. Nový formát má ušetřit místo v mobilních zařízeních, ale není...

Facebook uvádí svůj první kus hardwaru. Přes Portal si můžete volat

Facebook Portal v bílé

Společnost Facebook přestavila dvě komunikační zařízení, Facebook Portal a Facebook Portal+.

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz