Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Malé brčko může zachránit životy miliónů lidí

  13:09aktualizováno  13:09
Zatímco je přístup k zdravotně nezávadné pitné vodě u nás samozřejmostí, v zemích třetího světa je její nedostupnost pro mnoho lidí jedním z nejvážnějších problémů. Vynález nazvaný LifeStraw (brčko života) by ale mohl pomoci k výraznému zlepšení situace.

Konzumace závadné vody vede k šíření mnoha nemocí, systémy čištění vod jsou ovšem nákladnou záležitostí a v mnoha rozvojových zemích tak nejsou dostupné pro podstatnou část obyvatelstva. Více než miliarda lidí, asi jedna šestina světové populace, je dnes bez přístupu k zdravotně nezávadné vodě. Kolem 6000 lidí denně umírá v důsledku nemocí kvůli konzumaci znečištěné vody. Patří mezi ně břišní tyfus, cholera, salmonela a mnohé další.

LifeStraw je malé nenákladné zařízení, které by se mohlo stát jedním z největších zachránců lidských životů v historii. Jedná se o 25 centimetrů dlouhou plastovou trubičku o průměru necelé tři centimetry, která obsahuje filtrovací zařízení. Užívá se na pití vody jako běžné brčko.


Narozdíl od drahých čističek vody, které vyžadují zdroj elektrické energie, jež také není v mnoha oblastech třetího světa dostupná, si LifeStraw bude moci dovolit téměř každý. Jeho cena je podle serveru Gizmag pouhé dva americké dolary a navíc byl konstruován tak, aby neobsahoval žádné pohyblivé části vyžadující elektrickou energii a jeho provoz byl tedy co nejlevnější. Energii, která je potřebná k průchodu vody filtrovacím zařízením, vyvíjí sám člověk sáním. Zpracovat s ním má jít 700 litrů vody, tedy tolik, kolik zhruba potřebuje člověk k pití za jeden rok.
LifeStraw vyvinula The Vestergaard Frandsen Group, ve Švýcarsku sídlící společnost s pobočkami v řadě zemí světa, která se zabývá vývojem ochranných zdravotnických pomůcek. V této chvíli je zařízení stále ve fázi prototypu, který ale již úspěšně prošel řadou nezávislých odborných testů.


Jak to funguje?

Voda po nasání člověkem prochází nejprve dvěma textilními filtry, které slouží k zachycení větších částic nečistot. Pak následuje komůrka s jódem napuštěnými zrnky, kde dochází k zabíjení baktérií a virů. V další komůrce pokračuje proces likvidace škodlivých látek jódem. Granulované aktivní uhlí v poslední komůrce odstraňuje zápach jódu a zároveň likvidují parazity, kteří nebyli dosud zničeni. Laboratorní testy ukázaly slibné výsledky - voda filtrovaná s pomocí LifeStrawu měla lepší kvalitu, než voda tekoucí z kohoutků v mnoha rozvojových zemích a zařízení bylo účinné jako ochrana před průjmovými onemocněními a cholerou.

 

Autor:


Nejčtenější

Vdechl život zapomenuté technologii, na jeho hodiny je pořadník

Moderní digitrony jsou nádherným designovým prvkem.

Historická technologie ve zcela moderním precizním provedení. Digitronové hodiny „Nixie Clock“ Dalibora Farného slaví...

Byl to nejbohatší šlechtic své doby, teď archeologové objevili jeho hrobku

Díváte se na takzvaný radarogram. To je výstup z měření georadarem na profilu...

V následujících dnech se dozvíme, zda tušení týmu českých archeologů, že objevili dosud neznámou hrobku nejbohatšího...Fascinující paradox: český kutil vyrábí funkční parní stroje ze skla

Skleněné parní stroje z dílny Michala Zahradníka

Michal Zahradník je český sklář osmé generace. Od roku 1991 kromě obvyklých sklářských výrobků ve své dílně vyrábí i...

Eurotank bude německo-francouzský hybrid. Demonstrátor už jezdí a střílí

EMBT je hybrid mezi tanky Leopard 2 a Leclerc

Až 5000 tanků v hodnotě 75 miliard eur by měly dle německých prognóz nakoupit v příštích 20 až 30 letech evropské...

YouTube jako továrna na peníze. Jak na tomto portálu funguje reklama?

YouTube jako továrna na peníze

Vše se točí kolem peněz a na YouTube to není jinak. Jenže když se do reklamního kolotoče zamotají morálka a etika, může...

Další z rubriky

OBRAZEM: Kutilové přilákali do Holešovic tisíce lidí. Přijďte také

Na pražském Výstavišti začal první ročník kutilského veletrhu pro celou rodinu...

Na pražském Výstavišti začal první ročník kutilského veletrhu pro celou rodinu Maker Faire Prague 2018. Desítky...

Pytláci jsou schopni rozsekat živou želvu kvůli vajíčkům, řekl v Rozstřelu lovec pašeráků

Zoolog a lovec pytláků Tomáš Ouhel v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (19....

Tým zoologů z liberecké zoologické zahrady pod vedením koordinátora in-situ projektů (zkoumaných na místě) Tomáše...

Srbové nemají více zločinců, jsou jen početnější, řekl válečný vyšetřovatel

Vladimír Dzuro v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (14. května 2017)

Vladimír Dzuro byl od druhé světové války prvním kriminalistou na světě, který musel řešit proces zatýkání válečného...

Najdete na iDNES.cz