Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ve vesmíru mají šanci i malé firmy, říká šéf veletrhu Toulouse Space Show

  16:05aktualizováno  16:05
„Chceme kosmické technologie dostat do běžného života,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Technet.cz prezident agentury pořádající veletrh Toulouse Space Show Jean-Yves Le Galle.

Velín CNES | foto: CNES

V Toulouse právě probíhá největší výstava kosmických technologií v Evropě Toulouse Space Show. Na místě je Ondřej Mirovský, expert EU programu pro vědu a výzkum v kosmonautice z Technologického centra AV ČR, který na začátku veletrhu vyzpovídal šéfa pořádající agentury CNES Jean-Yves Le Galla. Národní centrum pro studium vesmíru (CNES - Centre National d'Études Spatiales) stojí například za úspěšným vývojem rakety Arianne.

Pane prezidente, jsme v Toulouse, které je považováno za evropské hlavní město letectví a kosmonautiky. Jak se jím vlastně stalo?
Je to dáno historickým kontextem ve vztahu k místnímu letišti Blagnac, kde se dlouhodobě rozvíjelo letectví. V šedesátých letech minulého století došlo k rozhodnutí připojit k letecké technice také rozvoj kosmických technologií, a to nejen ve spojitosti s jejich potřebností pro vojenské účely. Proto byl také CNES primárně situován do Toulouse. Dnes jsou vidět plody tohoto prozíravého rozhodnutí. Padesát firem různých velikostí zde zaměstnává 15 tisíc lidí, a to přímo na kosmických technologiích.

Toulouse Space Show

Je to největší pravidelná akce svého druhu v Evropě. Koná se nedaleko ústředí společnosti Airbus.

Kromě největšího evropského výrobce letadel zde sídlí také ústředí satelitního systému SPOT i francouzské Národní centrum pro studium vesmíru.

Jean-Yves Le Galle

Jean – Yves Le Galle, prezident CNES.

CNES vznikla roku 1961 z iniciativy tehdejšího francouzského prezidenta Charlese de Gaulla. Jako organizace zastřešující veškeré kosmické aktivity Francie byla založena do značné míry jako obdoba americké NASA.

Asi nejznámějším výsledkem práce CNES je v současné době typová řada raket Arianne.

Co tedy bylo hlavním faktorem pro Toulouse? Politické rozhodnutí, nebo už dané zaměření místního průmyslu a výzkumu?
Je to mix obojího. Hlavní bylo samozřejmě vládní rozhodnutí, ale to by nepadlo bez dlouhodobě prokazovaných kvalit místních firem.

Během zahájení konference padla zmínka o tom, že mnoho oborů kosmických aplikací se narodilo v Toulouse. O které jde?
Vše, co je spojeno s dnešním vědeckým oborem pozorování Země, má počátek tady v Toulouse. Jde o meteorologii a předpovídání počasí pomocí družic, ale výrazně jsme zasáhli také do oceánografie. A právě tento obor je naším rodinným stříbrem, což dokazují naše nejmodernější družice SPOT 6 a 7 (rozlišení 150 centimetrů) nebo Pleiades (rozlišení 50 centimetrů). Podobně jsme definovali obor lokalizace pomocí družicových systémů, který znáte jako Galileo. Je logické, že při takové koncentraci výzkumu a průmyslu se dnes v Toulouse odehrává rozvoj mnoha oborů, které podporují Evropské kosmické programy.

Jak vnímáte příležitosti pro menší země EU, například pro Českou republiku?
Přítomnost sídla Galilea v Praze je dobrým impulsem a počátkem mnoha věcí. Na jeho působení se může navázat mnoho firem a vytvořit zcela nové prostředí pro rozvoj celého oboru navigace. Je to velká příležitost pro Českou republiku.

Všiml jsem si, že hodně hovoříte o spolupráci s malým a středním podnikáním. Je to něco specifického právě pro kosmonautiku?
Ano, je to pro nás velký přínos. Pro CNES, Airbus a další velké společnosti pracují desítky malých středních a podniků. V tomto oboru je potřeba neustále něco vymýšlet a přinášet nové impulsy a na to je mix prostředí mezí velkým firmami a malými dodavateli ideální.

Jaké jsou podle vašeho názoru aktuální klíčové výzvy pro celý obor kosmonautiky?
Celý obor je stále populárnější a s tím souvisí, že vše má být levnější a dostupnější. A to jsou přesně věci, na kterých nyní pracujeme například u nosičů, družic, efektivnějších pohonů a podobně. Naším cílem je dostávat kosmické aplikace do denního života všech lidí, aby naše společnost mohla naplno využívat všechen jejich kladný přínos. Klíčovým slovem dneška je dostupnost.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tomu tleskáme. Chytrá bunda od brněnské firmy má zachraňovat záchranáře

Chytrá bunda Gina

Brněnská společnost GINA Software předváděla na barcelonském výstavišti chytrou bundu pro záchranáře a bezpečnostní...

Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Deset let vyvíjel iPady, nyní vytvořil bezkonkurenční kameru do auta

Bezpečnostní kamera do auta Owl

Zaznamená nehodu i zajímavé situace kolem i uvnitř vozu. Hlídá zaparkované vozidlo, vyplaší zloděje a kdykoli se díky...

Najdete na iDNES.cz