Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ve vesmíru mají šanci i malé firmy, říká šéf veletrhu Toulouse Space Show

  16:05aktualizováno  16:05
„Chceme kosmické technologie dostat do běžného života,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Technet.cz prezident agentury pořádající veletrh Toulouse Space Show Jean-Yves Le Galle.

Velín CNES | foto: CNES

V Toulouse právě probíhá největší výstava kosmických technologií v Evropě Toulouse Space Show. Na místě je Ondřej Mirovský, expert EU programu pro vědu a výzkum v kosmonautice z Technologického centra AV ČR, který na začátku veletrhu vyzpovídal šéfa pořádající agentury CNES Jean-Yves Le Galla. Národní centrum pro studium vesmíru (CNES - Centre National d'Études Spatiales) stojí například za úspěšným vývojem rakety Arianne.

Pane prezidente, jsme v Toulouse, které je považováno za evropské hlavní město letectví a kosmonautiky. Jak se jím vlastně stalo?
Je to dáno historickým kontextem ve vztahu k místnímu letišti Blagnac, kde se dlouhodobě rozvíjelo letectví. V šedesátých letech minulého století došlo k rozhodnutí připojit k letecké technice také rozvoj kosmických technologií, a to nejen ve spojitosti s jejich potřebností pro vojenské účely. Proto byl také CNES primárně situován do Toulouse. Dnes jsou vidět plody tohoto prozíravého rozhodnutí. Padesát firem různých velikostí zde zaměstnává 15 tisíc lidí, a to přímo na kosmických technologiích.

Toulouse Space Show

Je to největší pravidelná akce svého druhu v Evropě. Koná se nedaleko ústředí společnosti Airbus.

Kromě největšího evropského výrobce letadel zde sídlí také ústředí satelitního systému SPOT i francouzské Národní centrum pro studium vesmíru.

Jean-Yves Le Galle

Jean – Yves Le Galle, prezident CNES.

CNES vznikla roku 1961 z iniciativy tehdejšího francouzského prezidenta Charlese de Gaulla. Jako organizace zastřešující veškeré kosmické aktivity Francie byla založena do značné míry jako obdoba americké NASA.

Asi nejznámějším výsledkem práce CNES je v současné době typová řada raket Arianne.

Co tedy bylo hlavním faktorem pro Toulouse? Politické rozhodnutí, nebo už dané zaměření místního průmyslu a výzkumu?
Je to mix obojího. Hlavní bylo samozřejmě vládní rozhodnutí, ale to by nepadlo bez dlouhodobě prokazovaných kvalit místních firem.

Během zahájení konference padla zmínka o tom, že mnoho oborů kosmických aplikací se narodilo v Toulouse. O které jde?
Vše, co je spojeno s dnešním vědeckým oborem pozorování Země, má počátek tady v Toulouse. Jde o meteorologii a předpovídání počasí pomocí družic, ale výrazně jsme zasáhli také do oceánografie. A právě tento obor je naším rodinným stříbrem, což dokazují naše nejmodernější družice SPOT 6 a 7 (rozlišení 150 centimetrů) nebo Pleiades (rozlišení 50 centimetrů). Podobně jsme definovali obor lokalizace pomocí družicových systémů, který znáte jako Galileo. Je logické, že při takové koncentraci výzkumu a průmyslu se dnes v Toulouse odehrává rozvoj mnoha oborů, které podporují Evropské kosmické programy.

Jak vnímáte příležitosti pro menší země EU, například pro Českou republiku?
Přítomnost sídla Galilea v Praze je dobrým impulsem a počátkem mnoha věcí. Na jeho působení se může navázat mnoho firem a vytvořit zcela nové prostředí pro rozvoj celého oboru navigace. Je to velká příležitost pro Českou republiku.

Všiml jsem si, že hodně hovoříte o spolupráci s malým a středním podnikáním. Je to něco specifického právě pro kosmonautiku?
Ano, je to pro nás velký přínos. Pro CNES, Airbus a další velké společnosti pracují desítky malých středních a podniků. V tomto oboru je potřeba neustále něco vymýšlet a přinášet nové impulsy a na to je mix prostředí mezí velkým firmami a malými dodavateli ideální.

Jaké jsou podle vašeho názoru aktuální klíčové výzvy pro celý obor kosmonautiky?
Celý obor je stále populárnější a s tím souvisí, že vše má být levnější a dostupnější. A to jsou přesně věci, na kterých nyní pracujeme například u nosičů, družic, efektivnějších pohonů a podobně. Naším cílem je dostávat kosmické aplikace do denního života všech lidí, aby naše společnost mohla naplno využívat všechen jejich kladný přínos. Klíčovým slovem dneška je dostupnost.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Má hořet půl století jako františek. Jaký reaktor si přeje Bill Gates

Schéma reaktoru TWR-P s tepelným výkonem 600 MW, který by TerraPower měla...

Společnost TerraPower, v jejíž správní radě sedí zakladatel Microsoftu, se konečně přiblížila možnosti stavby reaktoru,...

Facebook vypustí do vesmíru svůj satelit. Chce poskytovat rychlý internet

Facebook plánuje vlastní družici (ilustrační foto)

Firma Facebook se chystá vypustit na oběžnou dráhu sérii satelitů. Pomocí nich chce poskytovat rychlý internet v...

Skvělý nápad zabíjí nedostatky. Osobní cloud WD není pro každého

WD MyCloud Home DUO

Vypadá jako síťové úložiště, ale ne takové, jak jej známe. WD MyCloud Home vám na doma uložené pevné disky zazálohuje...

Najdete na iDNES.cz