Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Malý a šikovný projektor, který využijete doma, v kanceláři i na cestách

aktualizováno 
Možná, že by se vám hodil nějaký šikovný univerzální kompaktní projektor, který vám poslouží stejně dobře při firemních prezentacích jako v domácím kině. Dnes vám představíme jeden takový, který využívá DLP technologii a patří mezi cenově dostupné projektory.

Minule jsme vám v článku Dokonalá iluze kina ve vašem obývacím pokoji, představili špičkový tříčipový LCD projektor pro domácí kino. Dnes dáváme slovo konkurenční a vývojově mladší technologii DLP a představíme projektor HP VP6210, který zároveň patří mezi ty levnější. Charakteristikám jednotlivých typů projektorů, jejich rozdílům, přednostem a slabinám jsme se přitom již věnovali v článku DLP projektory stále více vytlačují starší LCD projektory.

Vzhled

DLP projektor má podobu zaobleného kvádru, který kombinuje tmavě šedou s bílým vrškem a stříbrným objektivem a tlačítky. Z levé strany projektoru vybíhá masivní držadlo, které usnadňuje jeho snadné přenášení. Celkové rozměry přístroje jsou 311x90x215 mm a jeho hmotnost činí 2,8 kg. Přední straně projektoru dominuje mohutný čtvercový otvor se stříbrným okrajem, který skrývá samotný objektiv. Napravo od toho otvoru naleznete přední infračervený senzor dálkového ovladače. Zbytek přední strany zabírá výrazné žebrování s průduchy chlazení.

Na horní straně přístroje nalezneme na pravé straně jeden unikátní prvek, jímž je čtvercový výřez k projektoru, který umožňuje pohodlné ruční ostření a ovládání zoom. Toto řešení je nejen estetické, ale i velice praktické. Ačkoli je objektiv skrytý, takže je chráněn při transportu, můžeme jej snadno ovládat. Pod tím to výřezem je umístěn integrovaný reproduktor, o kterém si blíže povíme ve výbavě, a dále je zde panel s ovládacími tlačítky, který má podobu tmavošedého obdélníku s kruhovitým výběžkem.

V kruhovitém výběžku nalezneme modře podsvícený vypínač, jehož svícení nebo blikání zároveň signalizuje, co se s projektorem děje. Co se týče dalších ovládacích prvků, je přístroj poměrně střídmý a většina nastavování probíhá přes menu. Nejvýraznějším tlačítkem je čtyřramenný kříž v jehož středu je umístěné tlačítko Menu. Jednotlivá ramena kříže nefungují pouze jako směrová tlačítka, ale ovládají i korekci vertikálního lichoběžníkového zkreslení a dále pro výběr zdroje signálu a automatickou synchronizaci (Auto sync). Mimo těchto tlačítek zde nalezneme ještě tlačítko Hide pro skrytí zobrazení a tlačítko režimu obrazu.

Ovládací tlačítka doplňují dvě diody, které se rozsvítí, pokud je něco v nepořádku Jedná se jednak o varovný indikátor teploty, který se rozsvítí, pokud je teplota uvnitř projektoru příliš vysoká, a dále o varovný indikátor lampy, který se rozsvítí, jestliže dojde k selhání lampy.

Zadní straně projektoru nedominují rozhraní, ale dva výrazné průduchy, které jsou ozařovány světlem lampy, což by mohlo někomu při projekci vadit, ale na kvalitu obrazu to nemá žádný vliv. Nalevo od těchto průduchů je umístěný zapuštěný panel, kde jsou soustředěna všechna potřebná rozhraní. Pro připojení k DVD přehrávači nebo k videorekordéru máme k dispozici vstupy S-Video a Video. Kromě toho však můžete projektor připojit i ke komponentnímu výstupu vašeho AV komponentu prostřednictvím VGA vstupu. Jehož prostřednictvím umožňuje projektor zobrazovat i HDTV. Z dalších rozhraní zde nalezneme VGA a USB výstupy a audio vstup. Mimoto nalezneme na tomto panelu ještě zástrčku pro síťový napájecí kabel a zadní infračervený senzor dálkového ovládání.

Dálkový ovladač je skutečně jednoduchý a proti projektoru má navíc pouze čtyři tlačítka, jinak jsou ovládací prvky shodné. Proti přístroji získaly samostatná tlačítka funkce Hide pro skrytí obrazu a funkce Auto sync. Nově přibyla dvě směrová tlačítka Page Up a Page Down, která slouží k posunování nahoru a dolů stránkami na připojeném počítači.

Výbava

Ačkoli se jedná o univerzální projektor jsou podle výrobce hlavním cílem jeho využití firemní prezentace a přednášky, čemuž odpovídá i cílová skupina pro kterou je určen. Nejlepší uplatnění najde ve školství školství, vzdělávacích institucích, školících střediscích, agenturách, SMB a středních firmách. S úspěchem ho však můžete uplatnit i v domácím kině, když neobsahuje takové funkce a vyladění, jaké obsahují projektory, které jsou pro domácí kino přímo předurčeny, jakým byl kupříkladu projektor, který jsme testovali minule.

Srdcem projektoru je jednočipový 0.7" 12° DDR DMD, který obsahuje jeden DLP čip s přirozeným rozlišením 800x600 obrazových bodů (SVGA). Interpolovaně je však možné dosáhnout maximálního rozlišení 1400x1050 obrazových bodů (SXGA+). Použité technologie a určení především pro potřeby prezentace i v jasných místnostech odpovídají i další parametry projektoru, kterými jsou hodnota kontrastu 2000:1 a světelný tok 1600 ANSI lumenů.

Z dalších zajímavých vlastností a funkcí nesmíme opomenout integrovaný reproduktor o výkonu 1W. Pro použití v domácím kině je sice jeho výkon nedostatečný a využijeme ho především při připojení k počítači pro ozvučení prezentací nebo jako nouzové řešení. Přesto však je poměrně kvalitní a poskytuje čistý zvuk bez výraznějšího zkreslení. Další zajímavou vlastností je automatické skenování vstupních portů, zda je v nich přítomen vstupní signál, které projektor provádí vždy po zapnutí. Zdroj signálu si můžete zvolit i ručně postupným tisknutím tlačítka Source.

Při zobrazování signálu z počítače se někdy může stát, že má obraz ořízlé okraje. V takovém případě jistě oceníte funkci Auto sync, která se spouští pomocí stiskem tlačítka na přístroji nebo na dálkovém ovladači. Tato funkce v průběhu tří sekund opětovně seřídí hodnoty frekvence (Frequency) a stopy (Tracking), aby byla dosažena nejlepší možná kvalita obrazu.

S kvalitou obrazu souvisí i další funkce, kterou jsou režimy obrazu, která umožňují uživateli vybrat si vhodný provozní režim podle druhu signálu, který zrovna sleduje. Pokud se jedná o vstupní signál z počítač, pak máme na výběr z režimů Grafika, Živé barvy, Video a Úsporný režim. V případě vstupního videosignálu, který nás zajímá více, jsou k dispozici režimy Hry, Video, Film a Úsporný režim. Režim Hry je určen především pro hraní her v jasném pokoji, čemuž odpovídá i vyšší jas. Režimy Video a Film jsou naopak určeny vhodný pro sledování filmů. Režim Video je vhodný především pro televizi a poskytuje vyšší teplotu barev. Režim Film nabízí nižší teplotu barev. Úsporný režim je společný pro oba typy signálů. Tento režim umožňuje snížení hlučnosti projektoru z 34 dB na 32 dB a snížení spotřeby elektrické energie o 20%. Zároveň se tak prodlužuje díky snížení světelného výstupu životnost lampy.

Projektoru rovněž nechybí vyspělá elektronická korekce vertikální lichoběžníkového zkreslení v rozsahu +-16° (celkem 32°). Poslední dvě funkce, které bychom chtěly zmínit se týkají prezentací a k jejich využití musíte mít projektor připojená k počítači prostřednictvím USB kabelu. První z nich je možnost pomocí tlačítek Page Up a Page Down na dálkovém ovladači ovládat své prezentace vytvořené v Powerpointu. Druhou funkcí je aktualizace firmwaru projektoru z internetových stránek výrobce.

Hodnocení

Otestovali jsme projektor s plátnem o úhlopříčce 150 cm a se signálem z PC a DVD. S oběma typy signálů si projektor poradil velice dobře, třebaže signál z počítače na tom byl přece jen co do kvality o něco lépe, ale to je vzhledem k určení přístroje pochopitelné. Je jasné, že jeden čip neposkytuje stejnou kvalitu jako tři čipy, ale ke kvalitě obrazu nemáme žádnou výtku. Projektoru sice spíše vyhovuje méně osvětlení, ale pokud nastavíte vyšší svítivost a kontrast, pak mu nedělají sebemenší problém ani jasné místnosti. Trochu na projektoru postrádáme horizontální korekci lichoběžníkového zkreslení a více vyladění pro domácí kino. Pokud to shrneme, tak získáte v tomto projektoru šikovný kompaktní přístroj, který využijete ve všech možných situacích, ve kterých se dá projektor použít. Doporučená oficiální maloobchodní cena tohoto přístroje je 34 990 Kč bez DPH.

 Vlastnosti  
Počet DLP panelů:

Velikost panelu (úhlopříčka):   

0,7" 

Poměr stran obrazu:  

4:3 

Rozlišení:  

800x600 pixelů (maximální interpolované 1400 x 1050 pixelů)  

Objektiv:  

 Ruční zoom (1 – 2,0)/ s manuálním zaostřováním F 2,4 – 2,6, f 18,6 mm – 22,7 mm   

Projekční lampa:  

P-VIP 200W  

Svítivost:  

1600 ANSI lumenů 

Kontrast:  

2000:1 

Velikost obrazu:  

0,6 - 5,8 m 

Vzdálenost projektoru od plátna:  

1 - 8 m 

Hlučnost: 

<34dB (v ekonomickém režimu při 25°C 32dB) 

Vstupy: 

VGA, S-Video, video, audio 

Výstupy: 

VGA, USB 

Rozměry: 

311x90x215 mm 

Hmotnost: 

2,8 kg 

Cena:   

34 990 Kč bez DPH 

Autor:


Témata: grafika, Monitory, source


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh.
Nečekaný dárek. Některá šestijádrová AMD mají patrně omylem osm jader

Příjemné překvapení čekalo na některé nové majitele procesorů Amd Ryzen 1600 a 1600X. Místo slibovaných šesti výpočetních jader dostali model se dvěma jádry...  celý článek

Senzory obsazenosti parkovacího místa předvádělo několik výrobců a počítají s...
Invaze čidel začala. Podívejte se na to nejzajímavější z IoT Expa

V pražském Fórum Karlín v úterý proběhla konference SigFox World IoT Forum 2017. Podívejte se s námi na ty nejzajímavější představované projekty.  celý článek

Konference Ignite je pořádána v americkém Orlandu.
Nové Windows S notebooky cenou nepřekročí 350 USD

Microsoft na konferenci Ignite představil nové modely notebooků s odlehčenými Windows S.  celý článek

Ford C-MAX Titanium 1.6 TDCi...
Ford C-MAX Titanium 1.6 TDCi...

r.v. 2011, naj. 158 300 km, diesel
245 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.