Malý disk v notebooku? Externí pevné disky v Čechách!

  0:01aktualizováno  0:01
V pokračování článku o univerzálních externích pevných discích pro notebooky, eventuálně i stolní počítače se podíváme na další typy externích zařízení prodávaných v ČR a hlavně na PCMCIA, USB a FireWire adaptéry pro pohodlné vysokorychlostní připojení větších a velkých disků. Kapacity není nikdo dost a někdy se těžko rozšiřuje!

Nejprve to nejdůležitější. Všechny v článku popisované pevné disky a připojovací adaptéry najdete v nabídce společnosti Kobe, jedná se o produkty firem Billionton a Ratoc. Protože se společnost Kobe specializuje především na nejrůznější USB, PCMCIA, Compact Flash atp. adaptéry, paměťové karty a další zařízení pro mobilní výpočetní techniku, určitě nebude žádným překvapením, že v její nabídce najdete v souvislosti s externími pevnými disky také kompletní škálu připojovacích adaptérů. Pro notebooky se hodí hlavně adaptéry v podobě PCMCIA karet, které mohou být stejně užitečné jako USB adaptéry v podobě univerzálních kabelů s redukcí na ATA zařízení (většinou v módu Ultra DMA 33 MB/s a 66 MB/s) respektive externí pevný disk. Jak u USB, tak i u PCMCIA karet se pevný disk napájí přes jejich napájecí subsystém a až na výjimky tak nevyžaduje externí napájecí zdroj. "Obyčejné" PCMCIA adaptéry včetně příslušného kabelu a externího boxu pro 2,5" disk stojí od cca 2 100,- Kč výš až po cca 3500,- Kč za boxu pro 3,5" disk, ceny jsou opět bez DPH.

Minimálně stejně zajímavé jsou mobilní FireWire adaptéry s vysokou přenosovou rychlostí vhodné nejen jako interface pro některé externí pevné disky, ale také pro přenos dat z/do digitální kamery a jiných zařízení vybavených rozhraním IEEE1394. FireWire PCMCIA karta značky Ratoc je klasická karta typu II podporují rychlosti přenosu dat 100, 200 a 400 Mbit/s s OHCI architekturou podporují operační systémy MS Windows 98SE/ME/2000/XP a také Mac OS 8.x a výš. PCMCIA FireWire adaptér Ratoc CardBus nabízí 2 FireWire porty a stojí 5 110,- Kč bez DPH, FireWire PCMCIA adaptér Billionton je výrazně levnější a stojí 2 170,- Kč bez DPH.

FireWire Adaptéry Billionton jsou dle slov českého prodejce levnější díky své "menší" kompatibilitě s některými digitálními kamerami a také rychlost komunikace je nižší při použití obou portů současně než u adaptéru Ratoc. Všechny karty jsou navíc k dispozici i klasickém provedení PCMCIA typ II (tedy ne typ extended) s externím kabelem, jejich ceny najdete v ceníku společnosti Kobe.

Ale teď zase zpátky k USB adaptérům. Není-li Vás notebook či jiné zařízení vybaveno USB rozhraním, můžete si pořídit například Ratoc USB adaptér nebo obdobný adaptér značky Billionton. Oba adaptéry jsou k dispozici ve formě PCMCIA karty typu II (stejně jako u FireWire adaptérů se jedná o typ II extended s rozšiřujícím modulem na zadní straně karty obsahují příslušné konektory) standardu CardBus a obsahují dva rychlé porty USB 2.0, které se rychlostí přenosu dat pohodlně vyrovnají rychlosti rozhraní FireWire. USB karta Billionton stojí 1 850,- Kč bez DPH, obdobná karta značky Ratoc pak 3 950,- Kč bez DPH.

Samotné externí pevné disky mohou být buď v provedení 2,5" nebo 3,5", které dnes běžně dosahují kapacity až několik set GB. Celý komplet si tak můžete koupit v mnoha cenových relacích - například 2,5" 20 GB externí pevný disk s připojením přes PCMCIA adaptér stojí cca 6 500,- Kč bez DPH, 30 GB verze pak zhruba 7 700,- Kč bez DPH.

Luboš Němec   

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...

Najdete na iDNES.cz