Krátké zprávy

Část kostry údajného 120 milionů let starého předka hadů nazvaného...

Část kostry údajného 120 milionů let starého předka hadů nazvaného Tetrapodophis amplectus. Trochu záhadou mimo jiné je, proč měl tak dlouhé poslední články prstů. | foto: Dave Martill/University of Portsmouth

Máme první fosílii čtyřnohého hada. Ale odkud?

  • 2

Před 120 miliony let se zřejmě po Zemi pohybovala zvířata, která se velmi podobala dnešním hadům, ale stále měla zachované končetiny i s funkčními prsty. Naznačuje to zkamenělina malého, cca 20 centimetrů dlouhého tvora, popsaná v pátečním čísle časopisu Science. Plaz nese celou řadu hadích anatomických rysů (i když samozřejmě se najdou mezi paleontology i skeptici), ten nejdůležitější - neviditelné končetiny - mu ale chybí. Nepochybně zajímavá fosílie má za sebou také nepochybně bouřlivou historii: vědci v článku nenapsali, kde a kdy byl nález učiněn. Píší, že je ze severní Brazílie, ale nic více. Protože z tohoto státu se od roku 1942 fosilní nálezy nesmí vyvážet, jednoznačně to naznačuje, že byla pořízena na černém trhu. Patří neznámému soukromému majiteli, nyní je na dlouhodobé zápůjčce v muzeu v německém Solnhofenu.

Na snímku vlevo jsou zadní končetiny z kostry údajného 120 milionů let starého předka hadů nazvaného Tetrapodophis amplectus. Trochu záhadou mimo jiné je, proč měl tak poslední články prstů tak dlouhé - ani na tomto na snímku je nelze přehlédnout.