Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Firma napsala software jen pro sebe, dnes jej kupují obří korporace

  13:00
Pokud chce laik pochopit, co vlastně stejnojmenný produkt pražského startupu Manta nabízí, nejspíše musí googlovat. Investoři a zákazníci to však zřejmě dobře vědí, protože do projektu „mapování firemních datových toků“ investovali stovky milionů korun a do svých systémů jej implementovala již téměř stovka firem.

Startup Tomáše Krátkého s názvem Manta se zabývá monitoringem datových toků firem. | foto: Manta

Když se řekne „startup“, tak si nejspíše představíte kolektiv nadšenců shánějící peníze na nějaký „cool nápad“, kterým chtějí změnit svět, něco jako boty z 3D tiskárny, levitující skateboard nebo pastu z kopřiv, co chutná jako hovězí. Pravděpodobně ne „mapování datových toků velkých korporací“.

A přitom právě s tím se absolventovi ČVUT Tomášovi Krátkému podařilo prorazit na světový trh. On a částečně i jeho softwarová firma Manta nyní sídlí v New Yorku a mají téměř stovku klientů, většinou nadnárodních společností, pro příklad uveďme OBI, Comcast nebo Komerční banku.

Z pomocného nástroje se stal hlavní produkt

Společnost vznikla v Praze roku 2016, jako samostatná sestra konzultační a IT firmy Profinit, ve které je Tomáš Krátký spolumajitelem. Samotný software vznikl o osm let dříve jako interní pomocný systém, Profinit jej využíval jako interní nástroj pro vlastní projekty.

Projekt systému pro mapování firemních datových toků získal v roce 2014 první místo v soutěži Czech ICT Incubator, která otevírá startupům cestu do amerického Silicon Valley. Díky tomu byla založena pobočka společnosti v San Francisku a Manta se dostala k prvním mezinárodním klientům. A také k investorům, kteří viděli potenciál, do firmy, která má dnes bezmála stovku zaměstnanců, vložili již 17 milionů dolarů, tedy zhruba 390 milionů korun.

Startup Tomáše Krátkého s názvem Manta se zabývá monitoringem datových toků...

Abychom pochopili, co je na tomto pražském startupu tak zajímavé, že přitahuje klienty a investory nejen na obou stranách Atlantiku a jak se z malé IT firmy stane partner zavedených obřích společností, položili jsme zakladateli a řediteli Manty Tomáši Krátkému několik otázek.

V čem se váš nástroj liší od konkurence? Analytické zpracování dat dnes řeší spousta systémů, BI nástroje mají leckdy i samotné přední systémy pro zpracování dokumentů a firemních dat.

Ano, přesně jak říkáte, na trhu je spousta nástrojů, které řeší uložení, analýzu, zpracování dat, jednoduše výpočty nad daty. Tyto nástroje pak dohromady tvoří tzv. datovou infrastrukturu společnosti. Ta se v posledních letech stává natolik složitou, že se v ní málokterá firma dokáže vyznat. Pokud tedy kupříkladu položíte velmi jednoduchou otázku – jak jsem v tomto manažerském reportu nebo v této finanční analýze došel ke konkrétnímu číslu, které tady vidím a na jehož základě se mám rozhodovat – budete na odpověď čekat velmi dlouho nebo se jí nedočkáte vůbec.

A přesně to umí Manta. Není totiž dalším nástrojem na zpracování dat, ale je jednoduše řečeno mapou vašeho datového prostředí, díky které si udržíte přehled a kontrolu, pochopíte odkud a kam vám tečou data nebo jakými výpočty jste dospěli k závěrům ve svých analýzách. Výsledkem je pak silnější důvěra v data pro koncové uživatele (manažery, obchodníky), kteří na základě dat činní každý den klíčová byznysová rozhodnutí.

Z technického pohledu pak znalost tzv. datových toků (data lineage) umožňuje výrazně zrychlit rozvoj a údržbu datových systémů, předcházet datovým incidentům nebo výrazně zjednodušit jinak velmi složité migrační projekty. Je to vlastně živý pohled z nadhledu.

Mantu lze navázat na mnoho data governance systémů, jak probíhá práce na aktualizacích systému, aby vždy odpovídal aktualizačním změnám těch systémů, se kterými jsou integrovány?

Nejedná se pouze o data governance systémy. Znalost datových toků má velmi pozitivní dopad prakticky na všechny disciplíny data managementu, jmenovitě data governance, datovou kvalitu nebo bezpečnost a správu citlivých dat. Manta je integrovaná s celou řadou technologií v uvedených kategoriích, to byla pro mě od začátku jedna z klíčových věcí. „Nesyslit“ si datové toky jen pro sebe, ale otevřenou formou je nabídnout do celé firmy.

V samotných počátcích jsme museli integrace budovat sami a následně je udržovat aktuální, což samozřejmě není snadné a stojí to spoustu času a zdrojů. S každou integrací se pak pojí technologické partnerství, které nám umožňuje reagovat včas na plánované změny. Postupem času se navíc začala karta obracet a s rostoucími úspěchy Manty se objevuje více a více partnerů, kteří integraci zajistí sami s využitím našeho API (programového rozhraní).

Z druhé strany pak Manta nabízí integraci do široké škály systému pro uložení a zpracování dat, jako jsou různé databáze, reportingové nástroje nebo i prostý Excel, prostě do míst, kde probíhají nějaké výpočty nebo manipulace s daty. Do těchto systémů Manta nezasahuje, ale pravidelně je „skenuje“ tak, jak zákazník potřebuje. Někdy je třeba mít čerstvou „mapu“ datových toků každý den, jindy jen pro konkrétní projekt. S tím, jak se systémy mění, mění se i „mapa“, kterou Manta vytváří. Zákazníci tak mohou revidovat i starší toky dat, pokud například potřebují vědět, co a kde se od minule změnilo.

Integrace s těmito systémy vznikla využitím nějakého připraveného standardizovaného rozhraní systému, nebo je napojení výsledkem spolupráce vašich programátorů a tvůrců daných systémů?

Manta disponuje desítkami „skenerů“ na různé technologie – od databází (Oracle, Teradata atd.) přes integrační a modelovací nástroje (Erwin, Talend) až po programovací jazyky (Java, C#, COBOL). Pokud by náhodou nebyl skener na konkrétní technologii k dispozici, lze využít rozhraní Open MANTA a připojit i tu. Drtivá většina „skenerů“ vzniká na základě dokumentace daného systému nebo programovacího jazyka. Bohužel řada věcí není popsaná dostatečně a tady pak hrají roli zkušenosti s danými nástroji a naše „early adopters“ programy pro klienty, kteří nám umožní přístup ke svému prostředí.

Jak těžké je pro startup stát se partnerem pro zavedené velké IT společnosti? Jak to probíhá?

Na začátku, v letech 2016 a 2017, nám pomohly historické vazby na několik větších hráčů na trhu zpracování dat. Ze strany klientů rostl tlak vyvolaný novou vlnou regulací kolem BCBS (finanční regulace) a později GDPR (ochrana dat) na znalost datových toků, odkud data pochází a kam tečou, kde a jak se využívají. A protože jde o extrémně složitý problém k řešení, bylo pro ostatní snazší využít nás jako partnera, než se snažit postavit si celé řešení sami. To nám pomohlo k prvním obchodům i k uzavření prvních partnerství. V roce 2018 jsme pak získali první investici, já se přestěhoval do Spojených států, otevřeli jsme v New Yorku nové kanceláře a byznys se začal rozjíždět rychleji a rychleji, získali jsme mnoho nových klientů a díky nim se o nás začali zajímat další a další partneři.

Jak je pro startup těžké získat důvěru klientů, aby se do implementace systému vůbec pustili? Co je pro to potřeba?

Počátky byly krušné. Neměli jsme klienty ani reference a byli jsme firma odkudsi z „východní Evropy“. Od té doby jsme ale ušli obrovský kus cesty – blížíme se stovce klientů, z nichž 90 % jsou obrovské mezinárodně působící společnosti. Máme globální tým v několika lokalitách v USA i v Evropě, řadu certifikací kvality a informační bezpečnosti. Jsme prostě důvěryhodný partner i pro ty největší podniky.

Pomáhá i to, že implementace Manty není nijak složitá a ve většině případů je hotovo za jednotky dnů nebo týdnů. Datové toky jsou samozřejmě nikdy nekončící program, prvních výsledků a úspěchů lze ale dosáhnout velmi rychle. Stačí Mantu napojit na několik prvních systémů, např. centrální datový sklad, a okamžitě se změní život desítek či stovek inženýrů, kteří dostanou do ruky aktuální mapu datových toků a díky ní se zbaví velkého množství rutinní manuální práce a mohou se věnovat rozvojovým projektům.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 1 příspěvek

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...