Marihuana (ilustrační foto)

Marihuana (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Studie: Marihuana škodí hlavně mladým, může jim trvale snížit IQ

  • 395
Opakované užívání marihuany může způsobit výrazné snížení inteligenčního kvocientu i dalších kognitivních funkcí. Výsledky 38 let trvající studie ukazují na trvalé účinky drogy cannabis především u mladých uživatelů. Ti jsou paradoxně této droze příznivě nakloněni.

Mladí lidé obvykle nepřisuzují marihuaně takovou nebezpečnost, jako starší generace. Jedinečná studie, na které spolupracovali novozélandští, britští a australští výzkumníci, ale naznačuje, že právě mladí lidé jsou marihuanou reálně ohroženi. Účastníci průzkumu, kteří začali marihuanu užívat už před osmnáctým rokem života, vykazují i o dvacet let později sníženou inteligenci i schopnost vnímání či udržení pozornosti.

Negativní dopad na inteligenci se týká v mnohem větší míře těch, kteří marihuanu začali užívat už v mládí

Dunedinská studie

Dunedin Multidisciplinary Health and Development Study (DMHDS) je označení pro dlouhodobou mezidisciplinární studii. Pracuje s neobvykle úplným vzorkem účastníků, narozených v letech 1972/1973 v městečku Dunedin na Novém Zélandu.

Vzorek čítá 1037 lidí, kteří docházejí pravidelně na lékařské i jiné experimenty, na základě jejichž výsledků bylo vydáno již přes tisíc vědeckých článků. Jedinečná je především disciplína účastníků: na měření v 38. roce života se jich dostavilo 96 procent. To je přibližně desetkrát menší míra odpadávání, než u srovnatelných dlouhodobých experimentů ve světě.

"Marihuana rozhodně není neškodná, zvláště ne pro mladistvé," uvedla pro BBC Madeline Meierová z Mezidisciplinárního výzkumného centra pro výzkum a prevenci v Duke, hlavní autorka studie publikované v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Údaje čerpal její tým z nejnovějších výsledků tzv. Dunedinské studie, dlouhodobě sledující průřezový vzorek obyvatel.

Marihuana v mládí snižuje inteligenci

U lidí, kteří začali marihuanu užívat až v dospělosti, neměla tato droga výrazný dopad na výsledky měření IQ. Zato u těch, kteří začali s marihuanou před svými osmnáctými narozeninami, došlo k měřitelnému poklesu inteligenčního kvocientu. U kontrolní skupiny (těch, kteří marihuanu nikdy neužívali) se přitom IQ naměřené v dospělosti lišilo jen nepatrně od měření v dětství.

"Lidé, kteří nikdy neužívali cannabis, zaznamenali v dospělosti nepatrně lepší výsledky IQ testů, než v dětství. Naopak ti, kteří byli v minulosti aktivními uživateli marihuany (zde definované jako užíváni alespoň jednou týdně, pozn.red.), zaznamenali pokles IQ o šest bodů, z průměrného 99,68 na 93,93," uvedli autoři ve studii. Důležité je ale především další rozlišení: na mladistvé a starší uživatele marihuany.

  • mladších uživatelů marihuany (tedy těch, kteří začali s užíváním před 18. rokem života) byl zaznamenán pokles inteligence a kognitivních schopností.
  • U těch, kteří v mládí začali cannabis používat, nepomohlo zcela ani to, že později s užíváním přestali, následky jsou částečně trvalé.
  • Nejintenzivnější uživatelé marihuany, kteří začali marihuanu užívat už jako mladiství, čekalo snížení inteligence průměrně o osm bodů.

Pokles o osm bodů sice nemusí vypadat nijak dramaticky, ale Meierová připomněla, že to může mladé výrazně znevýhodnit na trhu práce ve srovnání s vrstevníky. Například pokles z IQ 100 na IQ 92 znamená posunout se z průměrné inteligence do spodní třetiny.

Alternativní vysvětlení neobstála: pokles v IQ není způsoben vlivem nedávného užívá marihuany, závislosti na tabáku nebo závislosti na tvrdých drogách, alkoholu nebo souvislost se schizofrenií.

Výzkumníci nezapomněli otestovat, zda nelze pokles inteligence vysvětlit i jinými způsoby, zůstal ale statisticky významný i po započtení jiných vlivů (vzdělání, ostatních drog nebo nemocí).

Jako nevýhodu metodiky uvádějí výzkumníci např. fakt, že část údajů o užívání marihuany v posledních letech hlásily subjekty dobrovolně (ostatní údaje pocházely z předchozích pravidelných měření).  Vědci také upozorňují na nutnost dalšího výzkumu, například v oblasti toho, jaký styl užívání marihuany je pro mladistvé obzvláště škodlivý.

Čím intenzivnější užívání marihuany před 18. rokem, tím větší negativní dopad na inteligenci

Kromě obecného IQ testu vědci sledovali také změny v jednotlivých oblastech kognitivního vnímání

Řešení? Prevence a vzdělávání

V závěru práce vědci upozornili i na to, že přestože měření probíhalo na Novém Zélandu, kde je cannabis relativně často užívanou drogou, problém je celosvětový: "Obecně především u mladých lidí převládá názor, že cannabis je neškodná droga a nenese žádná zdravotní rizika." Přitom právě tato skupina je jejím užíváním negativně ovlivněna.

"Existuje obecná zkušenost a řada výchovných příkladů toho, jak lidé, kteří užívají marihuanu, jsou méně úspěšní ve škole, manželství nebo zaměstnání," uvedl pro Guardian psychiatr Robin Murray. "Všichni známe historky o lidech, kteří trvalým užíváním marihuany přišli o různé schopnosti a přestalo se jim dařit." Dodal, že výzkum založený na Dunedinské studii bere velmi vážně.

Podle autorů studie může i pozdější odchod od marihuany mít alespoň částečně pozitivní účinky. Za nejdůležitější ale považují prevenci, zaměřenou především na mladé: "Prevence by se měla soustředit na fakt, že užívání cannabisu během dospívání může negativně působit na neuropsychologické fungování jedince." Žádoucí je podle nich minimálně oddálení takového užívání až do dospělosti. Povzbuzují také ty, kteří s marihuanou začali před 18. narozeninami, aby zvláště oni co nejdříve s užíváním přestali.