Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na Marsu leze Krtek z díry. A poblíž není nikdo, kdo by ho strčil zpět

Sonda InSight, která má zkoumat nitro Marsu, má nečekaný problém s vrtným zařízením. Ta se poněkud nevysvětlitelně vysunula ven z vyvrtaného otvoru. Vědci zatím mohou pouze odhadovat proč. Problém je na dálku obtížně řešitelný.
Pohled na sondu InSight na Marsu. Vlevo dole jsou seismometry SEIS, vpravo...

Pohled na sondu InSight na Marsu. Vlevo dole jsou seismometry SEIS, vpravo Krtek - ovšem na ilustraci znázorněný v hloubce, do které se zatím ani zdaleka nedostal. | foto: NASA

Už téměř rok, od listopadu 2018, je na povrchu Marsu sonda InSight, která by se poprvé měla přímo podívat několik metrů pod povrch této planety. Slouží jí k tomu zařízení, pro které se vžil název Krtek (anglicky Mole). Mělo by se dostat až pět metrů hluboko - ovšem v posledních dnech se místo hloubení začalo, neznámo proč, vracet k povrchu.

Krtek, oficiálně nazývaný HP3 (název vzniklý z výrazu „Heat Flow and Physical Properties Package“) je v podstatě malé vrtné zařízení o délce zhruba 40 centimetrů. Je vybaveno elektromotorem, který pohání kladívko, jež by mělo svými příklepy zařízení postupně dostat pod povrch. Jedním úderem by se měl posunout řádově o desetiny milimetru.

Průřez přístrojem Krtek (oficiálně HP3). Pohon zajišťuje elektromotor, který rozhýbává kladívko. Jeho údery pak celý vrták proniká do horniny.

Vrtné zařízení za sebou táhne dlouhé „lano“, na kterém jsou po deseti centimetrech nainstalována tepelná čidla. Jeho úkolem je přesně změřit teplotu pod povrchem Marsu. Vzhledem k tomu, jak málo měření z Marsu máme, i tento v podstatě triviální výkon nám poskytne cenné informace (což také ukazuje, jak významně by vědu posunula pilotovaná expedice).

Bohužel, Krtkovi se zatím příliš nedaří. V březnu 2019 se dostal do hloubky zhruba 30 centimetrů, ale tam se zastavil. Zřejmě proto, že stěny vyvrtaného otvoru nebyly dostatečně pevné. Místo hlubokého a úzkého „tunelu“ postupně vznikal důlek, ve kterém Krtek neudržel směr vrtání. Pouze ho dále rozšiřoval. Experiment se tak ocitl ve slepé uličce. Od března do října 2019 se tedy „nevrtalo“ a probíhalo pouze testování možných řešení nečekaného problému.

Inženýři v letovém středisku zkoušeli pomoci Krtkovi robotickým ramenem sondy. Snažili se například do otvoru nahrnout další zeminu, aby se Krtek narovnal, ale to nestačilo. Jako nejúčinnější řešení nakonec vyhodnotili kombinaci několika činností: od otvoru nahrnuli zeminu, udusali ji lopatkou, a pak samotného Krtka ještě přidrželi na místě robotickým ramenem sondy. Ta nemá na konci „ruku“, pouze lopatku, ale i to pomůže: lopatka se přímo dotýká vrtáku, a tak se část energie při odrazu ztrácí třením.

Postup shrnuje následující krátké (anglicky mluvené) video:

Záchranná operace vyžadovala sice pečlivou přípravu, aby se žádný díl nepoškodil, ale výsledky měl. Jet Propulsion Laboratory, ze které se sonda řídí, 17. října ohlásila, že Krtkovi se znovu začalo dařit. V říjnu tak proběhlo několik „seancí“, při kterých (k 18. říjnu) vrt dosáhl hloubky zhruba 40 centimetrů (tj. deset „čísel“ navíc). NASA se dokonce s zařízením loučila, když na Twitteru uvedla, že „je to možná naposledy, co Krtka vidíme“.

Jsem tu zas!

Ovšem 27. října NASA oznámila, že loučení bylo předčasné. Krtek během další předem naprogramované fáze vrtání přestal postupovat vpřed, dále pod povrch a místo toho začal couvat. Stačilo několik desítek úderů a vrták se z velké části dostal znovu zpět nad zem. (Dodejme pro úplnost, že zpátečku Krtek nemá, na rozdíl například od vrtného zařízení nešťastné sondy Beagle II, která se rozbila o povrch Marsu v roce 2003. Ta měla dokonce dopravovat vzorky zpod povrchu k analýze.)

Výstup vrtáku k povrchu je pro vědce špatná zpráva. Zatím si totiž nikdo nedokáže představit, jak by se „Krtek“ dal zachránit, kdyby vypadl zcela. Na sondě není žádné zařízení, které by ho mohlo uchopit a znovu nasadit zpět do otvoru, nebo třeba na jiné místo v blízkosti sondy. Vrtné zařízení bylo navrženo na jedno jediné použití. (Znovu teď zopakujeme, že s lidskou přítomností by výzkum na Marsu probíhal zcela jiným tempem.)

Externí obrázek

Proč k nečekanému couvání Krtka došlo, nikdo v tuto chvíli neví jistě. Tilman Spohn z německé kosmické agentury DLR, která Krtka postavila a má jeho provoz na starosti, ve svém blogu odhaduje, že svou roli v tom hraje zřejmě řídká atmosféra Marsu. A také nám „pozemšťanům“ ukazuje, jak málo vlastně víme o věcech, které kolem sebe každodenně pozorujeme.

Spohn říká, že při vrtání na Zemi vzduch pomáhá za určitých okolností držet vrták na místě. Když se totiž při vrtání odrazí ode dna díry směrem ven, v rychle se zvětšujícím prostoru mezi vrtákem a dnem se začne vytvářet podtlak. Plyny v naší atmosféře se do uvolněného místa snaží dostat, a přitom vrták táhnou zpět do otvoru.

Ovšem hustota atmosféry Marsu je mizivá: méně než procento hustoty naší atmosféry. A v takovém prostředí je rozdíl tlaků v prostředí před a za vrtákem zcela zanedbatelný - a odrazy vrtáku od podloží tedy netlumí. Odskoky Krtka zmírňovalo tření o lopatku, ale to zřejmě nestačilo. Možná proto, že vrták narazil na nějakou tvrdší vrstvu? Nevíme, budeme si muset počkat na další vývoj a analýzy.

V tuto chvíli ještě není jasné, jak bude vedení mise postupovat. Prvním krokem údajně bude odsunutí ramena, které brání ve výhledu na vyvrtaný otvor. Ale ani toto rozhodnutí zřejmě nepadne rychle. Nikdo si není příliš jistý tím, co se přesně poté stane, a zda to věci nějak prospěje, či naopak ublíží.

Vzhledem k tomu, že prakticky neexistuje možnost, jak ho vrátit zpět, pokud jednou vypadne, je opatrnost samozřejmě pochopitelná. Vedení mise nejspíše nebude jednat příliš rychle, pokud ho k tomu okolnosti nedonutí. Spíš se pokusí předem pečlivě zvážit všechny možnosti.

Sonda InSight v konfiguraci, jak bude pracovat na povrchu Marsu. Všimněte si roztažených solárních panelů a dosud uloženého ochranného pouzdra se seismometry.

Z místa posouvá vědu vpřed

Na rozdíl od řady předchozích sond není Insight (Interior Exploration using Seismic investigations, Geodesy and Heat Transfer) určen k pohybu po povrchu, ale je stacionární. Jak název napovídá, úkolem sondy je průzkum nitra planety - a na palubě nese proto přístroje, které člověk na Mars nikdy předtím nevyslal.

Novinkou v průzkumu rudé planety je především soubor tří citlivých seismometrů SEIS, který vyvinula francouzská kosmická agentura CNES. Mají dělat přesně to, co seismografy na Zemi: registrovat otřesy, tedy „marsotřesení“. Jak je známo u Země a Měsíce, z charakteru šíření seismických vln lze zjistit vlastnosti nitra planety. Zařízení na povrchu položilo 2,4 metru dlouhé rameno, které jsme v článku již také zmínili. Seismometry pracují podle předpokladů; první otřesy zachytily na jaře letošního roku.

Druhou klíčovou součástí vědeckého vybavení je detektor pro měření tepelného toku z nitra Marsu, který dodala německá kosmická agentura DLR. Tedy přístroj, jehož součástí je i Krtek.

Zkouška přistávacího padáku v testovacím tunelu v roce 2015. Pro představu, tunel má výšku 24 metrů a je dlouhý 37 metrů.

Dva metry a čtyřicet centimetrů dlouhý manipulátor sondy InSight drží komplex seismometrů v ochranném obalu, který položí na povrch Marsu.

Data z obou přístrojů se na sondu budou přenášet samostatnými kabely. Paralelně se mají rozvinout také dva kruhové panely slunečních baterií. Třetí experiment vyžaduje spolupráci pozemních stanic DSN. Z radiového signálu lze přesně určit, jak se mění vzdálenost mezi vysílačem a přijímačem. Z dlouhodobého měření pak planetologové dovedou zjistit, jak se mění rotace Marsu a poloha jeho rotační osy.

Informace ze sondy by nám měly pomoci nejen lépe pochopit, jak Mars vznikl a vyvíjel se. Extrémně zajímavé bude porovnat získaná data s tím, co geologové vědí o Zemi; můžeme tak porovnat rozdíly a pochopit dosavadní i budoucí vývoj naší vlastní planety.

Pro přistání sondy InSight vybrali odborníci z 22 návrhů okraj planiny Elysium s hladkým povrchem a minimem kamení. Je to 600 kilometrů od místa, kde v roce 2012 přistálo právě vozítko Curiosity, které díky tomu, že nepoužívá sluneční baterie, ale jaderný generátor elektřiny, dosud pracuje bez ohledu na nedávnou celoplanetární prachovou bouři. Přistání proběhlo 26. listopadu minulého roku.

26. listopadu 2018

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi jsou 2 příspěvky

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...