Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mars ve 3D můžete vidět i ve svém počítači

aktualizováno 
Trojrozměrný model Marsu s reálnými fotografiemi si můžete prohlédnout i ve svém PC. Speciální nástroj automaticky stáhne video či zvuk přímo z webových stránek. Vyzkoušet si můžete také správce elektronických knih s možností konverze pro vaši čtečku či program pro zálohování pošty na Gmailu.

WorldWide Telescope | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

WorldWide Telescope 2.7 – freeware
WorldWide Telescope pochází od programátorů Microsoftu. K dispozici je již nějakou dobu a umožňuje nahlížet do vesmíru z PC. Funguje jako teleskop, který nahrává data z internetu. Ale teprve nedávno do této aplikace přibyla i nová možnost prohlížet Mars v 3D.

Microsoft ve spolupráci s NASA tak umožnili uživatelům přímo z počítačů prozkoumat trojrozměrný model Marsu v nejvyšším dostupném rozlišení. Sledovat můžete jednotlivé krátery nebo kaňony.

Trojrozměrný model Marsu byl vytvořen z více než třinácti tisíc fotografií pořízených vesmírnými prostředky NASA včetně planetární sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Druhým rozšířením aplikace je nová virtuální mapa vesmíru Terapixel, která umožňuje sledovat jak celou hvězdnou oblohu, tak i přibližovat pohled na různé vzdálené galaxie.

WorldWide Telescope
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ nahlížení na vesmír z PC
+ trojrozměrné procházení některých částí
+ existuje i webová verze
- nezjištěno
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (55 MB).


Free Media Catcher 1.1 – freeware
Tento program slouží k ukládání videí a hudby z populárních serverů jako jsou např. Youtube, Dailymotion, Megavideo, Songza, Vimeo, Google Video, LastFM, Stream.cz atd. Chcete-li si tedy stáhnout nějaké video na pevný disk PC a služba nemá tlačítko pro stažení, zkuste tento způsob.

Free Media Catcher by pro ukládání videa a hudby nestačil. Hlavní práci má na starosti open sourcová knihovna WinPcap (instaluje se s programem). Je to standard pro linkovou vrstvu síťového rozhraní v prostředí Windows. Zjednodušeně řečeno dokáže získat data procházející síťovým adaptérem. Z této knihovny si pak Free Media Catcher odebere to, co potřebuje a následně uloží do souboru.

V praxi to funguje tak, že jakmile v internetovém prohlížeči například na Youtube spustíte video ve flashi (aplikace zaznamenává i videa a hudbu ve formátech MP3, MP4, WebM a Ogg/Theora), tak ho automaticky stáhne do předem definované složky. Tu lze měnit a nastavit, že videa menší než XX KB mají být ignorována (nestahují se tedy zbytečně například reklamy). Bohužel program ne vždy dokáže stáhnout vše co přehráváte. To je třeba případ archívu TV Barrandov, Nova apod.

Free Media Catcher

Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ lze nastavit od jaké velikosti má videa stahovat
+ v případě více adaptéru lze snadno vybrat ten správný
+ minimalizace do systémové části hlavního panelu
- nepodporuje WMV
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (4,2 MB).


Calibre 0.7 – freeware
Jste-li uživateli nějaké elektronické čtečky knih, pak by se vám mohl hodit tento program. Calibre je univerzální správce elektronických knih, s možností stahovat aktuální zpravodajství z některých serverů do vašeho zařízení a v neposlední řadě si poradí i s konverzí knih.

Při instalaci si zvolíte, jaké máte zařízení (Apple, HTC, Amazon, Sony apod.). Pak si již můžete vést svoji elektronickou knihovnu. Máte možnost u nich doplňovat (ale i automaticky stahovat) metadata. Samozřejmostí je možnost knihy přímo číst a nechybí ani konverze elektronických knih do podoby přesně pro vaše zařízení. Knihy lze přidávat jednotlivě nebo dávkově.

Užitečná je jistě i možnost stahovat informace ze serverů a rovnou je konvertovat a posílat do vašeho zařízení. Takže například při cestě domů v autobuse si můžete přečíst novinky z vašich oblíbených serverů. Vstupní formáty podporuje CBZ, CBR, CBC, CHM, EPUB, FB2, HTML, LIT, LRF, MOBI, ODT, PDF, PRC, PDB, PML, RB, RTF, TCR, TXT a výstupní EPUB, FB2, OEB, LIT, LRF, MOBI, PDB, PML, RB, PDF, TCR, TXT.

Calibre

Operační systém: Linux, Mac OS X, Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ pohodlná správa a konverze knih
+ RSS čtečka s konverzí
+ zpráva metadat
- nezjištěno
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (30 MB).


Gmail Backup 0.1 – freeware
Uživatelé e-mailového účtu u Google (Gmail) si od nyní mohou snadno zálohovat svoji poštu. Umožní to totiž jednoduchý program Gmail Backup.

Z Gmail účtu může stáhnout všechny e-mailové zprávy a uloží je do vámi zvoleného lokálního úložiště jako EML soubory (jeden e-mail = jeden soubor). Poprvé se provede záloha všech e-mailů. Při dalších zálohách máte možnost vybrat určité časové období (třeba pouze nové od určitého data).

Soubory zpráv se skládají z data přijetí zprávy, předmětu a odesílatele. Tato data usnadňují následné hledání v nich. Aplikace poskytuje jednoduché rozhraní. K účtu vyžaduje IMAP přístup (pokud nemáte, musíte mít povolený přístup).

Gmail Backup

Operační systém: Linux, Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ ukládá jako EML soubory
+ neukládá heslo
+ možnost vybrat období pro zálohování e-mailů
- přístup pouze přes IMAP
- chybí možnost automatické zálohy
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (4,4 MB).Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Najdete na iDNES.cz