Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mars ve 3D můžete vidět i ve svém počítači

aktualizováno 
Trojrozměrný model Marsu s reálnými fotografiemi si můžete prohlédnout i ve svém PC. Speciální nástroj automaticky stáhne video či zvuk přímo z webových stránek. Vyzkoušet si můžete také správce elektronických knih s možností konverze pro vaši čtečku či program pro zálohování pošty na Gmailu.

WorldWide Telescope | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

WorldWide Telescope 2.7 – freeware
WorldWide Telescope pochází od programátorů Microsoftu. K dispozici je již nějakou dobu a umožňuje nahlížet do vesmíru z PC. Funguje jako teleskop, který nahrává data z internetu. Ale teprve nedávno do této aplikace přibyla i nová možnost prohlížet Mars v 3D.

Microsoft ve spolupráci s NASA tak umožnili uživatelům přímo z počítačů prozkoumat trojrozměrný model Marsu v nejvyšším dostupném rozlišení. Sledovat můžete jednotlivé krátery nebo kaňony.

Trojrozměrný model Marsu byl vytvořen z více než třinácti tisíc fotografií pořízených vesmírnými prostředky NASA včetně planetární sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Druhým rozšířením aplikace je nová virtuální mapa vesmíru Terapixel, která umožňuje sledovat jak celou hvězdnou oblohu, tak i přibližovat pohled na různé vzdálené galaxie.

WorldWide Telescope
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ nahlížení na vesmír z PC
+ trojrozměrné procházení některých částí
+ existuje i webová verze
- nezjištěno
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (55 MB).


Free Media Catcher 1.1 – freeware
Tento program slouží k ukládání videí a hudby z populárních serverů jako jsou např. Youtube, Dailymotion, Megavideo, Songza, Vimeo, Google Video, LastFM, Stream.cz atd. Chcete-li si tedy stáhnout nějaké video na pevný disk PC a služba nemá tlačítko pro stažení, zkuste tento způsob.

Free Media Catcher by pro ukládání videa a hudby nestačil. Hlavní práci má na starosti open sourcová knihovna WinPcap (instaluje se s programem). Je to standard pro linkovou vrstvu síťového rozhraní v prostředí Windows. Zjednodušeně řečeno dokáže získat data procházející síťovým adaptérem. Z této knihovny si pak Free Media Catcher odebere to, co potřebuje a následně uloží do souboru.

V praxi to funguje tak, že jakmile v internetovém prohlížeči například na Youtube spustíte video ve flashi (aplikace zaznamenává i videa a hudbu ve formátech MP3, MP4, WebM a Ogg/Theora), tak ho automaticky stáhne do předem definované složky. Tu lze měnit a nastavit, že videa menší než XX KB mají být ignorována (nestahují se tedy zbytečně například reklamy). Bohužel program ne vždy dokáže stáhnout vše co přehráváte. To je třeba případ archívu TV Barrandov, Nova apod.

Free Media Catcher

Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ lze nastavit od jaké velikosti má videa stahovat
+ v případě více adaptéru lze snadno vybrat ten správný
+ minimalizace do systémové části hlavního panelu
- nepodporuje WMV
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (4,2 MB).


Calibre 0.7 – freeware
Jste-li uživateli nějaké elektronické čtečky knih, pak by se vám mohl hodit tento program. Calibre je univerzální správce elektronických knih, s možností stahovat aktuální zpravodajství z některých serverů do vašeho zařízení a v neposlední řadě si poradí i s konverzí knih.

Při instalaci si zvolíte, jaké máte zařízení (Apple, HTC, Amazon, Sony apod.). Pak si již můžete vést svoji elektronickou knihovnu. Máte možnost u nich doplňovat (ale i automaticky stahovat) metadata. Samozřejmostí je možnost knihy přímo číst a nechybí ani konverze elektronických knih do podoby přesně pro vaše zařízení. Knihy lze přidávat jednotlivě nebo dávkově.

Užitečná je jistě i možnost stahovat informace ze serverů a rovnou je konvertovat a posílat do vašeho zařízení. Takže například při cestě domů v autobuse si můžete přečíst novinky z vašich oblíbených serverů. Vstupní formáty podporuje CBZ, CBR, CBC, CHM, EPUB, FB2, HTML, LIT, LRF, MOBI, ODT, PDF, PRC, PDB, PML, RB, RTF, TCR, TXT a výstupní EPUB, FB2, OEB, LIT, LRF, MOBI, PDB, PML, RB, PDF, TCR, TXT.

Calibre

Operační systém: Linux, Mac OS X, Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ pohodlná správa a konverze knih
+ RSS čtečka s konverzí
+ zpráva metadat
- nezjištěno
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (30 MB).


Gmail Backup 0.1 – freeware
Uživatelé e-mailového účtu u Google (Gmail) si od nyní mohou snadno zálohovat svoji poštu. Umožní to totiž jednoduchý program Gmail Backup.

Z Gmail účtu může stáhnout všechny e-mailové zprávy a uloží je do vámi zvoleného lokálního úložiště jako EML soubory (jeden e-mail = jeden soubor). Poprvé se provede záloha všech e-mailů. Při dalších zálohách máte možnost vybrat určité časové období (třeba pouze nové od určitého data).

Soubory zpráv se skládají z data přijetí zprávy, předmětu a odesílatele. Tato data usnadňují následné hledání v nich. Aplikace poskytuje jednoduché rozhraní. K účtu vyžaduje IMAP přístup (pokud nemáte, musíte mít povolený přístup).

Gmail Backup

Operační systém: Linux, Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ ukládá jako EML soubory
+ neukládá heslo
+ možnost vybrat období pro zálohování e-mailů
- přístup pouze přes IMAP
- chybí možnost automatické zálohy
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (4,4 MB).


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Hrátky s kamerou. Webkamera jako hlídač majetku a osob

Ilustrační foto - kamera

Pro základní potřebu ochrany majetku a osob nemusíte vlastnit důmyslný kamerový systém. Máte-li webkameru, potom ji...

Stáhněte si zdarma: lepší vyhledávání souborů a informací v nich

Ilustrační foto - práce na PC

Vyhledávač informací v PC a duplicitních souborů se jmenuje LookDisk. Tvorbu screenshotů s popisky s možností uložit je...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Najdete na iDNES.cz