Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Osobní „tryskový batoh“ se začne prodávat v roce 2016

  0:10aktualizováno  0:10
Už před pěti lety plánovala firma Martin Aircraft Company rozjet zakázkovou výrobu osobních tryskových "batohů". Nový termín je příští rok. Mezitím stihl výrobce navrhnout nový prototyp, který už testuje.

Ani pět let zpoždění neohrozilo pravděpodobné prvenství společnosti Martin Aircraft Company v uvedení prvního osobního tryskového batohu na trh. Tedy pokud dodrží aktuální slib, že již za rok budou k dispozici první modely pro zákazníky.

Pod pojmem „tryskový batoh“ si však nelze představovat nějaký ruksak s tryskami. Martin Jetpack, jak se zařízení jmenuje, je totiž poměrně velká konstrukce, kde cestovatel stojí na stupačkách a ruce má položeny na opěrkách, kde je také umístěno ovládání zařízení.

Snímek z testů tryskového batohu Martin JetPack

Snímek z testů tryskového batohu Martin JetPack.

Předchozí bílou i nejnovější červenou verzi stroje pohání dvoulitrový čtyřválec s výkonem 200 koní a maximálním počtem otáček 6 000 za minutu. Rotor o průměru asi 0,5 metru je schopen dosáhnout 7 028 otáček za minutu. Létající stroj je vyroben z uhlíku a kevlaru

Aktualizovaná verze P12 má mimo jiné snížené těžiště. Stroj již dokázal letět více než 30 minut rychlostí až 74 kilometrů za hodinu a v maximální výšce až 1 000 metrů. Maximální užitečné zatížení je až 120 kg. Zařízení je pro krizové situace vybaveno padákem. Martin Jetpack může používat člověk, který projde patnáctihodinovým školením.

Předchozí verze zařízení dokázala vyvinout maximální rychlost 100 km/h a měla dolet asi 50 km. Za hodinu letu spotřebovala kolem 40 litrů paliva. Podle původních plánů neměla běžná cestovní rychlost z bezpečnostního hlediska přesáhnout 10 km/h stroj a výška letu zhruba metr nad zemí. Nový model ale zvládne let lépe.

Přes 30 let vývoje

Tryskový batoh Martin Jetpack

Tryskový batoh Martin Jetpack z roku 2009

První návrhy na stroj tohoto druhu vznikly v hlavě zakladatele firmy Martin Aircraft Company již v roce 1981. Od té doby přešel Glenn Martin k realizaci několika prototypů, jež sklízely zasloužený obdiv na různých leteckých akcích. V roce 2003 obdržela firma vládní grant 1,5 milionu novozélandských dolarů (cca 18,5 milionu korun) na podporu vývoje. Dva roky poté vznikl devátý prototyp, z něhož vycházela první připravovaná civilní verze. S ní se podařilo v roce 2011 urazit kilometr, než přistála na padáku. 

Následně byla firma kótována na australské burze a zajistila si investice ve výši 50 milionů amerických dolarů od čínské letecké společnosti Kuang-Chi Science.

Mezitím vznikla aktuální verze s označením P12, která je v červeném designu s motory posunutými níže.

Jak jsme zjistili, na podzim se nový model objeví i v Česku. Bude to mezi 5. a 6. zářím na akci Czech International Air Fest (CIAF) v Hradci Králové. Patrně se zde objeví i simulátor, který firma ukázala na letošním pařížském aerosalónu.

Původně se předpokládaná cena pohybovala kolem 150 tisíc novozélandských dolarů (cca 1,85 milionu korun). Cena aktuálního modelu bude také 150 tisíc, ale tentokrát amerických dolarů, což je v přepočtu asi 3,7 milionu korun.

Tryskový batoh Martin Jetpack

Grafické znázornění tryskového batohu Martin Jetpack z roku 2009

Firma tak míří na movitější zájemce a především vládní a firemní klientelu. Právě jim hodlá nabízet svůj létající batoh nejdříve. Zároveň tvrdí, že cena se bude snižovat s případným rostoucím objemem výroby.

První plány počítaly s nabídkou pouze na Novém Zélandu, kde firma sídlí. Prodej, který bude zahájen v druhé polovině příštího roku, se však má rychle  rozšířit i do dalších zemí.Témata: Hradec Králové

Nejčtenější

Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....Přelomové osmičky: Neúspěšná ofenziva Vietkongu přispěla k jeho vítězství

Vojáci vyvádí posledního útočníka z řad Vietkongu z půdy americké ambasády v...

Před 50 lety, v lednu 1968, zahájily severovietnamské síly mohutný útok známý jako Ofenziva Tet. Přestože šlo o...

Japonský astronaut nečekaně „vyrostl“ o devět centimetrů, pak se omluvil

Japonský astronaut Norishige (Norišige) Kanai

Japonský astronaut Norišige Kanai, který v současné době pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici, uvedl, že za pouhé tři...

Vyfotíte papírovou fotku a tu přefotíte mobilem na Instagram. On-line CES

CES 2018

Letošní veletrh CES přinesl tradičně mnoho novinek. Představily je například společnosti Samsung, Sony, TCL a řada...

Další z rubriky

Hubice z 3D tiskárny přizpůsobí zvuk saxofonu představě hudebníka

Nývlt Václav: Syos

Zvuk saxofonu je v největší míře ovlivněn nasazenou hubicí. Společnost Syos nyní nabízí hubice kusově vyrobené podle...

Nový „robopes“ Aibo si vytvoří vlastní osobnost. Na CESu neposlouchal

Robopes Aibo.

Díky systémům umělé inteligence a strojového učení dokáže nový robotický pes Aibo rozpoznat různé členy domácnosti a s...

Fascinující podívaná: 250 dronů předvedlo v Las Vegas světelnou show

Společnost Intel v Las Vegas ve světelné show roztančila 250 dronů.

Celkem 250 precizně synchronizovaných dronů Shooting Star od Intelu předvedlo v Las Vegas působivou světelnou show....

Najdete na iDNES.cz