Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Máš tam chibu, Lupo! Technet.cz děkuje za upozornění i nominaci

  10:00aktualizováno  10:00
Pro výkřik uvedený v titulku článku, kterým nás někteří čtenáři upozorňují na chyby, máme do jisté míry pochopení. iDNES.cz vyhrál anketu Křišťálová lupa devětkrát v řadě a vysoká kvalitativní očekávání jsou tedy na místě. Letos poprvé můžete hlasovat přímo pro Technet.cz. Najdete nás v sekci Zájmové weby.

Redakce nad loňskou Křišťálovou lupou za projekt Stratocaching. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Chybami se člověk učí - ale jen, pokud si je uvědomí. Díky pozorným čtenářům nemají redaktoři Technet.cz na výběr. Děláme chyby a našim čtenářům to, naštěstí, není jedno. I proto chceme být transparentní a chyby nejen opravujeme, ale také zvěčňujeme.

Chyba snadno a rychle

Jsou to již více než tři roky, ale ten mrazivý pocit si stále dokážu živě připomenout. Intel na konferenci v Pekingu představil svůj první energeticky úsporný procesor pro servery Centerton. Z kusých informací jsem vydedukoval, že Intel u něj zvolil architekturu ARM a tato informace ve článku o několik minut později vyšla. Jenže nezvolil.

Z Centertonu se nakonec vyklubal přepracovaný Atom, tedy procesor klasické x86 koncepce. Pro naše čtenáře, kteří se v procesorech vyznají, je to stejná chyba, jako když si jistý sportovní moderátor popletl mančafty a půlku zápasu komentoval obráceně.

Chvíli po vydání jsem to od jednoho diskutujícího oprávněně schytal. A teď, co s tím? Vědomě nechat ve článku chybnou informaci nepřicházelo v úvahu. Článek upravit a tvářit se jako že nic bylo sice lákavě jednoduché, ale přinejmenším vůči probíhající diskuzi nekorektní. Doplnit do článku novou informaci a tu předchozí označit za nesprávnou by zase bylo pro nové čtenáře matoucí a informačně irelevantní. Nakonec jsem článek opravil a omluvil se v diskuzi.

Největší chyby

které nám proklouzly do článku.

O redakčních přehmatech jsme na jaře vydali článek.

Původně to mělo být něco ve smyslu „Podle CNN zemřel Steve Jobs, zakladatel...

Tak to jsme pokaňkali. Největší chyby, které nám redaktorům proklouzly

Dnes máme v redakci Technet.cz pro podobné situace jasně nastavená pravidla. Pokud najdeme po vydání článku v textu chybu, ať již sami, díky e-mailu od odborníka na danou oblast, nebo díky čtenářům v diskuzi pod článkem a na Facebooku, snažíme se ji co nejrychleji opravit. Na konci článku na tuto úpravu upozorníme. Myslíme, že právě zakrývání vlastních chyb by vedlo k tomu, že by nám čtenáři nemohli věřit. A naopak, jejich zviditelněním a opravením jsme transparentní.

Ideální by samozřejmě bylo chyby nedělat, ale tomu se zcela vyhnout nelze. Už jen kvůli důrazu na rychlost, který v on-line zpravodajství panuje. A snažit se je tajit by bylo směšné.

Desátý ročník Křišťálové lupy: Technet.cz poprvé samostatně

Podobně, jako má anketa Český slavík zpěváka Karla Gotta, má Křišťálová lupa server iDNES.cz. V kategorii zpravodajství ji vyhrál v každém z devíti uplynulých ročníků. Stane se nejlepším českým zpravodajským serverem i po desáté?

Letos poprvé můžete samostatně hlasovat přímo i pro Technet.cz a to v kategorii Zájmové weby. Píšeme pro vás rádi a doufáme, že nás rádi čtete. Potěší nás, když nám dáte svůj hlas.

Jak hlasovat

v anketě Křišťálová lupa 2015

Hlasování probíhá na adrese http://kristalova.lupa.cz/hlasovani/, nám můžete dát hlas v sekci Zájmové weby.

Hlasovat pro nás můžete v kategorii Zájmové weby.

Pokud si v některé z pěti kategorií nikoho nevyberete, můžete se v té kategorii hlasování zdržet. Finální hlasování probíhá od 16. září do 25. října 2015.

„Lupa!“ pro nás není nadávka, ale potvrzení vysokých očekávání našich čtenářů. Pokud nás chcete v našem chybování podpořit, přihrajte nám prosím svým hlasem Křišťálovou lupu. Ať se nám naše příští chyby lépe hledají.

Oprava: Samozřejmě ani tomuto článku se nevyhnuly nějaké chybičky, které jsme dodatečně opravili. Děkujeme za upozornění v diskuzi.

Autoři: , ,Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Co byste měli vědět, než miliardář Musk pošle svou Teslu kolem Slunce

Tesla Roadster před uzavřením do aerodynamického krytu rakety Falcon Heavy

Elon Musk na začátku prosince překvapil oznámením, že první exemplář rakety Falcon Heavy ponese místo obvyklého závaží...

Další z rubriky

Horáčkův web mohl skrytě využít počítače návštěvníků k těžbě kryptoměny

Kryptoměna Monero

Webové stránky 100dni.cz, které mapují program prezidentského kandidáta Michala Horáčka po jeho případném zvolení,...

Vynašeč Snowden představil svou aplikaci. Má chránit majetek a svobodu

Edward Snowden představil aplikaci Haven.

Edward Snowden, známý tím, že vynesl dokumenty z americké tajné služby NSA, představil aplikaci Haven. Využívá senzorů...

Tipy na zajímavé weby: Vytvořte si stylové webové PF

Ilustrační foto

Naklikejte si vánoční či novoroční přání ze šablon či vlastních fotografií a vystavte ho na internetu nově s Webnode....

Najdete na iDNES.cz