Pohled do budoucnosti

Pohled do budoucnosti | foto: Profimedia.cz

Máte místo kuchařek děrné štítky a v garáži vrtulník? Jak si lidé představovali budoucnost

  • 32
Zasmějte se nad videi, ve kterých nadšení lidé z třicátých a padesátých let ukazují své představy o budoucnosti. Za padesát let se budou zase smát nám...

K článku mě inspiroval postík na jednom z nejznámějších blogů, který mě upoutal na první pohled: "Česká futuristická kuchyně na videu z roku 1957". O Česku se člověk na tomto blogu až tak často nedočte, a na mateřštinu člověk ve světě internetových videí taky málem zapomíná. Odkaz vede na video (pravděpodobně z Československého filmového týdeníku) a prohlédnout si je můžete zde - Kuchyně budoucnosti podle pařížské exhibice 1957. Ale pak se vraťte, máme jich víc...

Czech vision of future kitchen

Další futuristické kuchyně jsou na treehugger.com.

Tak jak se vám to líbilo. Také u vás "kuchařskou knihu nahradily děrované štítky"? A co lednička, točí se jako kolotoč? Na druhou stranu je třeba přiznat, že infračervené paprsky v troubě a indukční plotna nejsou žádnou výjimkou.

Každou chvíli někdo slibuje, že počítač a věda "vstoupí do kuchyně", všimli jste si? V roce 1990 to byl NY Times, ledničku s internetem (takové oblíbené klišé) nám v rozhovoru líčil i Vinton Cerf a tuhle jsem se zase dočetl v magazínu TIME, že budeme elektronickými teploměry měřit v kuchyni snad i teplotu kuchyňské soli...

Křišťálová koule

Věštit technologie budoucnosti zkrátka není jednoduché. Kdo mohl v padesátých letech tušit, kam dospěje internet (samozřejmě, pár geniálních vizionářů by se našlo) a jak změní naši interakci? A tak se většina předpovědí budoucnosti soustředí na létání, vesmír, robotické pomocníky... A proč ne. Po letech se na to hezky dívá!

Just Imagine... (sci-fi komedie z roku 1930, USA)

Je zde hezky vidět kontrast mezi New Yorkem 1880 a New Yorkem 1930. A konečně i výpovědní hodnota představa o budoucnosti je zajímavá a vtipná...

Flinstonovi naruby

Rodinka Jetsonů se v lecčems podobá Flinstonům. Zatímco Fred s Vilmou žijí v pravěku a po silnicích jezdí v nožně rozbíhaných autech, George a Jane Jetsonovi létají v létajícím talíři a George děti vyhazují cestou do práce:

Zajímavé je, že něco tak staromódního, jako bankovky, zůstává zachováno i v této show z 60. let. Ostatně od sitcomu nikdo nečekal vizionářské sdělení, ale především zábavu.

Jetsons

Z toho, jak si naši předkové představovali budoucnost, si dnes rádi děláme legraci, ale je to pohled umělecky, technicky i sociologicky fascinující. Říká se tomu často Retro-futurismus a na internetu je velice populární. Líbit by se vám mohl třeba tutoriál práce s počítačem z roku 1984. A nezapomeňme na v mnoha ohledech revoluční Engelbartovu přednášku a prezentaci z roku 1968, kde představil nejen myš, ale také hypertext nebo videokonferenci.


Naše představa o budoucnosti?

A co my, jak si představujeme budoucnost? Na to dobře odpovídají sci-fi filmy a seriály, které vycházejí z poznatků vědy a nálad a představ ve společnosti, a současně tyto představy spoluvytvářejí. Dodnes se v angličtině říká třeba "startrek-like". Takže kde vidíme budoucnost? V umělé inteligenci, cestách do vesmíru, biomanipulaci, návratu do přírody, vnitřním obrácení, setkání s vyšší civilizací, opuštění fyzických schránek, virtuální realitě, teleportaci, manipulaci, všudypřítomných nanobotech, bezpracném životě... Zkrátka, stále stejné utopické představy. Je jisté, že realita bude vždy o mnoho zajímavější!

Koncept mobilu budoucnosti (nanoboti)


Máte nějaká zajímavá futuristická videa či rovnou vize? Podělte se s námi v komentářích.