Pozdrav ze Země

Pozdrav ze Země | foto: hellofromearth.net/Technet.cz

Máte poslední šanci poslat zprávu na „druhou Zemi“. Vesmírem poletí 20 let

  • 143
Planeta Gliese 581 je podle vědců podobná té naší a jedna z nejvhodnějších pro případný život. Už příští pátek na ni budou odeslány vzkazy z celého světa přeložené do dvojkové soustavy. Svoji zprávu můžete poslat i vy.

Autoři projektu Hello from Earth a redaktoři časopisu Cosmos se rozhodli oslavit Mezinárodní rok astronomie zvláštním způsobem. Na stránkách hellofromearth.net dali možnost všem uživatelům internetu zaslat osobní vzkaz na nejbližší Zemi podobnou planetu.

Do připravného formuláře stačí v angličtině napsat zprávu o maximální délce 160 znaků a v pátek 28.8.2009 bude přeložena do binární soustavy a odeslána na planetu Gliese 581. Uzávěrka vzkazů je v pondělí 24.8.2009.

Pošlete vzkaz mimozemšťanům

Za 40 let budete možná znát odpověď

Všechny zprávy budou odeslány do laboratoří tryskových pohonů NASA v USA v Kalifornii. Tam se překódují do dvojkové soustavy (binární soustava). Signál pak bude vypadat jako přerušované pípání. Do jakého formátu však bude obsah přeložen, není ze sdělení organizátorů jasné.

hellofromearth.net

Formulář na hellofromearth.net

Zprávy budou vyslány z Austrálie z vesmírného komplexu Canberra (NASA/CSIRO Canberry Deep Space Communication Complex). Ze stejného místa kdysi probíhala obousměrná komunikace s kosmonauty Apolla, s vozítky na Marsu nebo sondou Voyager. K odeslání poslouží, stejně jako před 37 lety v případě Apolla, sedmdesáti metrová anténa známá jako Deep Space Station 43.

Váš vzkaz bude doručen za 20 let rychlostí světla

Vzkazy poletí vesmírem rychlostí světla a budou muset překonat vzdálenost 20,3 světelných let. To je sice daleko, ale podle autorů projektu je Gliese 581 nejbližší planetou mimo Sluneční soustavu, kde by mohly být podobné podmínky pro život jako na Zemi.

Na případné odpovědi si prý počkáme minimálně 42 let, až do roku 2051. Pokud však obyvatelé planety Gliese 581 (jsou-li nějací) neznají způsob, jak poslat vzkaz zpět na Zem rychleji než rychlostí světla.

Signál vyslaný ze Země ve směru souhvězdí Vah, bude mít takovou sílu, že bez znehodnocení může urazit až 100 světelných let. Bude ale možné ho detekovat až do vzdálenosti stokrát delší. Autoři projektu předpokládájí, že může dorazit i k dalším Slunečním soustavám.

Pokud by případné mimozemské bytosti na zprávu odpověděly, vstoupil by v platnost pro tyto případy vytvořený protokol. Nikdo by nesměl na zprávu samostatně odpovědět, veškerá komunikace by vedla přes oficiální orgány, respektive Mezinárodní kosmonautickou akademii. Aby se iniciativním pokusům zabránilo, nebudou zveřejněny koordinační souřadnice místa, ze kterého odpověď přišla.

Hellofromearth.net není první pokus o komunikaci s mimozemskými civilizacemi, ale je první, který zprostředkuje vzkazy běžných obyvatel planety. NASA vyslala vzkazy již v letech 1973, 1974, 1977 a 1999. Loni odvysílala píseň Across the Universe skupiny Beatles směrem k polárce, 432 světelných let od Země.

O pokusech lidstva komunikovat s cizími civilizacemi si můžete přečíst v článku našeho spolupracovníka a ředitele pražského planetaria, Marcela Grüna: Láhve se vzkazem v oceánu hvězd

Náš vzkaz mimozemšťanům

Je otázka, co lze vůbec jiným civilizacím sdělit, aby to pro ně bylo pochopitelné. Naše sdělení je jasné:

hallofromearth technet

"Zdravíme ze srdce Evropy! Neposuzujte lidstvo podle internetových diskuzí. Hlasujte pro Technet.cz v soutěži Křišťálová Lupa 2051!!"

,