Počítač s virem odpojíme od sítě. Ilustrační foto

Počítač s virem odpojíme od sítě. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Máte zavirovaný počítač? Odstřihneme ho od internetu, navrhuje Microsoft

  • 788
Razantní krok, jak redukovat šíření virových infekcí a spamu, navrhuje Microsoft. Internetoví operátoři by automaticky od internetu odpojovali infikované počítače. Pro znovupřipojení bude muset počítač získat "certifikát o zdraví".

S překvapivou myšlenkou odpojování nakažených počítačů od internetu vystoupil Microsoft na konferenci ISSE v Berlíně.

"Navzdory našemu snažení, mnoho uživatelských počítačů okupuje malware a stávají se tak součástí botnetů," zdůvodňuje svůj návrh Scott Charney, vysoce postavený manažer z Microsoftu. Upozorňuje, že takové stroje se stávají nebezpečné i pro funkci státní infrastruktury a finančních systémů.

Charney je přesvědčen, že k počítačovým virům bychom se měli stavět jako k virům organickým - nakaženého jedince je nutné po dobu léčení umístit do karantény. V případě počítače je to odpojení od internetové sítě.

Na tom by museli spolupracovat poskytovatelé internetového připojení, dodavatelé softwaru a nejspíše i výrobci routerů a dalších síťových prvků. To vše samozřejmě s oporou v zákonech.

Servery i domácí počítače

Nechce jít přitom cestou odporu a protlačit návrh za každou cenu.

Podle Scotta Charneyho je nyní nutné zapojit vlády, IT průmysl, internetové poskytovatele i samotné uživatele. Bez rozsáhlejší debaty to tedy nepůjde.

V hledáčku "střihačů internetu" by se objevily servery, které jsou zdrojem nejrůznějších nákaz. Jsou to hlavně weby s pornografickým obsahem a warezem. Mimo by však nezůstaly ani počítače samotných uživatelů, které se mohou nakazit z internetu, nebo přenosem přes paměťová média.

Návrh takovéto karantény hned zvedl vlnu nevole mezi uživateli. Argumentují především tím, že je internet svobodné médium, ke kterému má mít přístup každý, a že si Microsoft hraje na světového policistu.

V reakcích naráží i na paradox, že mnozí uživatelé budou trestáni za chyby v softwarových produktech, které šíření nákazy umožňují.

Názor redakce: tenký led

Pokud někdo vědomě dává na své servery škodlivé kódy a snaží se poškozovat uživatele, patří mu nejen odpojení od sítě, ale i pokuta.

Odpojovat domácího uživatele za nezodpovědný přístup je přeci jen možná příliš přísné. Především proto, že existují viry, které ani běžné antiviry nedokážou najít a nezkušený uživatel se jim jen těžko ubrání.

Nelze však Microsoft vinit z omezování svobody a upevňování své pozice na trhu. Pokud by totiž skutečně někdy vznikl mezinárodní konsensus, který by umožňoval odpojovat infikované uživatele od internetu, mnoho lidí by mohlo od Windows přejít ke konkurenčním operačním systémům.

Pozornost tvůrců škodlivých kódů se totiž zatím upírá právě především na produkty Microsoftu.

Návrh vyvolává podobnou kontroverzi jako třeba smlouva ACTA, rušení serverů podporujících nelegální stahování nebo třeba odpojování uživatelů od internetu při opakovaném nelegálním stahování.

Podpořili byste návrh odpojovat infikované počítače / servery od Internetu?

celkem hlasů: 6503

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 3. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 3698
Záleželo by na podmínkách
Záleželo by na podmínkách 1447
Ano
Ano 1358
,