Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Matrox se vrací mezi výrobce 3D grafických karet

aktualizováno 
Co je na grafických kartách od této společnosti tak převratného a zároveň ojedinělého, že davy fanoušků nemohly ani dospat při uvádění Parhelie 512? Kam míří a jak chce bojovat s konkurencí? A jak je to vlastně s podporou standardu AGP 8x u posledního grafického čipu?

O konkurenci Matroxu si můžete přečíst v těchto dvou článcích:

 • ATI - co chystá výrobce grafických karet v brzké době?
 • nVIDIA - udrží dosavadní tempo?

  Společnost Matrox se vrátila mezi nejlepší výrobce akcelerátorů pro hry a náročné 3D aplikace svojí nejnovější grafickou čipovou sadou Parhelia 512. Toto GPU pojmenovali podle atmosférického účinku, který nastane, když slunce sestoupí nad obzor a výsledkem je iluze tří menších sluncí, jedno velké uprostřed a dvě po stranách. Grafická karta zaručuje prvotřídní kvalitu, vysoký výkon a zobrazení na třech monitorech zároveň (3x slunce), odtud název Parhelia s označením 512.

  Matrox screeny

  Výkon a zaměření

  Matrox nehodlá soutěžit s předními výrobci 3D karet, jako jsou nVIDIA a ATI Technologies. Není však úplným nováčkem v oblasti 3D grafických akcelerátorů. Již dříve uvedl kartu s označením G400 MAX, která ve své době byla velkou konkurencí pro čipy společnosti nVIDIA (TNT a TNT2). Ale dnes je v úplně jiné pozici, zatímco ATI a nVIDIA se snaží o vývoj co nejideálnějších karet s co největším výkonem (fps), Parhelia je spíše určena pro uživatele, který nepotřebuje nejsilnější výkon, ale zároveň nebude mít problémy s náročnými programy. Proto je karta optimalizována pro vysokou kvalitu zobrazení, tedy pro profesionální grafické řešení. Dnešní aplikace potencionál této karty nedokážou využít.

  Matrox screeny

  AGP 4x nebo 8x?

  Ani ne za týden od uvedení karty na trh se začaly objevovat první nesrovnalosti v prezentacích. Výrobce tvrdil ve svých propagačních materiálech, že čip zvládá plnou podporu standardu AGP 8x, ale podle informací ze zahraničních serverů zvládá jen AGP 4x. Na popud předních společností Matrox vzápětí potvrdil, že grafická karta opravdu podporuje jen AGP 4x a dodal, že v současné době stejně na trhu není dostatek základních desek s touto podporou. Již dnes pracují na revizi tohoto GPU, kde by již měla být plná podpora AGP 8x.


  Matrox screeny Matrox screeny

  Podpora tří monitorů

  Dva monitory někdy pro práci na počítači nemusí stačit, proto se firma zaměřila na vývoj podpory ještě třetího. Ovšem nemusíte si kupovat nutně nejnovější kartu od Matroxu, abyste i vy mohli využívat podporu třech monitorů, můžete si pomoci přidáním další karty do počítače (pouze do PCI slotu), ale výsledek není vždy zaručen a nemusí fungovat. Rozložení jedné pracovní plochy na tři monitory má určitě velké výhody, zejména hráči uvítají jeden monitor ve středu a další dva po bocích. Periferní vidění v tomto uspořádání je mnohem větší, a proto je větší šance zareagovat okamžitě. Nemusí se přepínat mezi různými zobrazeními kamer, například při pilotování simulátoru vidíte v bočních monitorech nepřátele jak na levém, tak pravém křídle, a vy se můžete plně věnovat řízení letadla. Otázkou jen zůstává, zda i software je náležitě propracován pro tuto podporu?.

  Matrox screeny

  Ovladače a takt

  Plnohodnotná výroba se teprve rozjíždí, ale již dnes je jasné, že bez dobrých ovladačů budou karty (ostatně jako jakékoliv jiné) nefunkční, proto neustále pracují na doladění některých neduhů, aby byla zaručena jejich bezchybovost. Z tohoto důvodu uvedou s kartami jen plně funkční drivery, které budou stabilní. I nadále platí strategie firmy o nesdělení přesné frekvence, protože podle vedení společnosti nelze zaručit shodné kmitočty na všech kartách osazených těmito GPU. Pokud budete chtít zjistit takt Parhelie, určitě vám pomohu některé overclockerské programy, které vám tuto informaci zjistí.

  Plány a budoucnost

  I nadále se chce společnost věnovat vývoji špičkovým profesionálním grafickým kartám, které by měly nejlepší barevné spektrum, gama a jas. Jako jedna z prvních přišla s podporou dvou a více monitorů a tuto zkušenost budou i nadále implementovat do svých nových a nových karet. Uživatel tak není omezen používáním jednoho monitoru a může pracovat až na třech zároveň. Na rozdíl od nVIDIe a ATI nehodlá uvádět s železnou pravidelností nové čipy. V současné době počítají spíše s vylepšením stávající architektury před radikálními změnami.

  Bližší specifikace ohledně nové grafické karty Parhelia 512 se dozvíte v preview a v tomto článku.

 • Autor:


  Nejčtenější

  Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

  Britský matematik Michael Atiyah (2018)

  Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

  Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

  Budoucnost

  Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...  Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

  Marija Butinová (19. 7. 2018)

  Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

  Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

  Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

  Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

  Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

  Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

  Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

  Další z rubriky

  Nové grafiky Nvidie jsou v Česku neskutečně drahé

  Šéf společnosti Nvidia Jensen Huang ukazuje novou generaci grafických karet...

  Nvidia oficiálně uvedla novou řadu svých grafických karet pro hráče, o kterých mluví jako o revoluci v grafickém...

  Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

  Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

  Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

  ARM slibuje výkonnější notebooky než ty s Intelem

  Plány společnosti ARM do roku 2020

  Výrobce úsporných čipů ARM ukázal své plány na nejbližší dva roky. Vyplývá z nich, že se chystá tvrdě zaútočit na...

  Najdete na iDNES.cz