Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Media Box MP3 Workstation ver. 3.4 (recenze)

  1:00aktualizováno  1:00
V poslední době se množí programy, které spojují všechny funkce potřebné pro vytváření i přehrávání MP3 souborů. Nemusí to být vždy nejšťastnější řešení.
Program Media Box firmy E-Soft patří do kategorie "all in one" a měl by zájemcům nabídnout vše, co potřebují k přehrávání, vytváření i správě zvukových MP3 souborů. Program plní funkce přehrávače MP3, grabovače CD, kodéru (encoder) a dekodéru MP3 a vytváří sestavy (playlisty) MP3 souborů.

Sharewarovou verzi program je možno stáhnout přímo z internetové stránky firmy. Po zaplacení registračního poplatku získáte heslo, jímž se zpřístupní všechny funkce. Neregistrovaný program má omezenu kvalitu vytvářených MP3 souborů. Registrací uživatel získá nárok na upgrade a pluginy zdarma a technickou podporu.

Instalace programu je rychlá a bezproblémová. Po spuštění programu registrovaný uživatel vloží heslo a získá plně funkční produkt.

Media Box MP3 Workstation

Tvorba MP3 souborů

Ovládání programu je vskutku jednoduché. Stačí vložit audio CD do mechaniky CD-ROM a v programu zvolit "Convert CD to MP3" Nyní si můžeme vybrat skladby, které chceme převést do počítače a zmáčkneme tlačítko "Play". "Mp trojku" si tak může lehce vytvořit i naprostý začátečník.

Media Box umožňuje samplovat v rozsahu 32, 44.1 a 48 kHz. Rychlost datového toku (bitrate), jež určuje kvalitu MP3 souboru, lze nastavit od 32kb/s do 320kb/s (nedejte se mýlit tím, že autoři ze záhadných důvodů používají jako jednotku kHz). V neregistrované verzi je však maximum omezeno na 112kb/s (tzv. kvalita blížící se CD). Vyšší hodnotu v této verzi lze nastavit, ale pouze pro prvních pět skladeb na CD. Program umožňuje využívat interní kodér nebo Blade enc. Lepší je používat Blade, který je rychlejší a kvalitnější, i když nepatří k absolutní špičce. Jako upgrade 3.41 je pouze pro registrované uživatele nyní nabízen také kodér Lame.

K většímu komfortu by přispělo, kdyby Media Box umožňoval využít, v jiných programech běžně dostupnou službu internetové databáze kompaktních disků CDDB. Popisky souborů (ID Tag) je nutno vyplnit ručně.

Program samozřejmě umožňuje grabovat CD jen do zvukových WAV souborů i převádět do formátu MP3 přímo z WAV souborů.

Media Box MP3 Workstation

Dekódování MP3

Další funkcí programu je převod MP3 souborů do běžných zvukových WAV souborů. Postup je obdobný jako při vytváření MP3 souborů, jen zvolíme "Convert MP3 to WAV" Zajímavostí je možnost označit a dekódovat určitou část skladby (Punch In/Out).

Uspořádání MP3 souborů

Pomocí malého "Průzkumníka" projdeme adresáře s MP3 soubory a podle libosti je seřadíme. Výslednou sestavu si můžeme uložit.

Přehrávání MP3 souborů

Program nabízí základní funkce potřebné k přehrávání. K ovládání slouží tlačítka v horní liště, pro ušetření místa na ploše Windows lze program minimalizovat tak, že na obrazovce zůstane pouze tato ovládací lišta.Pro registrované uživatele je zdarma k dispozici plugin Transamp, který činí ovládání komfortnější. Media Box může vybrané skladby opakovaně přehrávat či je hrát v náhodném pořadí a dovoluje i měnit rychlost přehrávání. Ovládání i zvuková kvalita jsou bezproblémové.

Tranasamp

Přidání textů a fotografií

Zajímavé možnosti dává kombinace zvukových souborů s texty o obrázky. Funkce, kterou např. u populárního přehrávače Winamp řeší různé pluginy, je zde přímo zakomponována v programu. Jednoduchým editorem přiřadíme písním jejich texty, každému MP3 souboru můžeme vytvořit informační textový soubor a "obál" z fotografie či obrázku..E-Soft k tomu nabízí zdarma vlastní utilitu Cover Creator.

Databáze

Databáze, která se automaticky obnovuje, umožňuje na určených discích nebo adresářích vyhledat soubor, a to podle 16 položek. Uživatel má jednoduchý přístup ke všem souborům a může s nimi lehce manipulovat.

Závěr

Program Media Box skutečně obsahuje vše, co je nutné ke tvorbě a přehrávání MP3. Trpí však neduhem většiny podobných programových balíků - v ničem nevyniká. Pro toho, kdo se hodlá věnovat MP3 hlouběji, jsou vhodnější specializované programy s řadou dalších funkcí a na přehrávání může použít některý z dobrých freeware programů. Program by mohl posloužit zájemcům, kteří si občas chtějí vytvořit nějaké MP3, a nechtějí utrácet za několik programů, a také těm, kteří ocení výše zmíněnou možnost přidávat texty a další informace k hudebním souborům.

Výrobce: E-Soft
WWW: http://www.e-soft.co.uk
Platforma: Windows 95/98/NT
Demo: http://www.e-soft.co.uk/MediaBox.exe (5.19 MB)
Cena: $19.00

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Vychází nová verze Windows 10. Nastavte si, kdy se vám nainstaluje

Tipy a triky pro Windows 10

Microsoft během večera a noci na středu SELČ vydá novou verzi Windows 10. Pokud nechcete, aby se vám začala instalovat...

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Tablet vám naklonuje Facebook a zkontroluje příliš drzé aplikace

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety tento týden nechybí například nástroj na prověření oprávnění instalovaných...

Najdete na iDNES.cz