Media Jukebox 7.2

  5:00aktualizováno  5:00
Softwarová společnost J. River uvolnila nejnovější verzi svého multimediálního jukeboxu. Kromě obvyklých vlastností, jakými jsou organizování médií či vypalování CD, nabízí také P2P sdílení souborů.

S příbývajícím množstvím "empétrojek", wavů a dalších hudebních a video souborů vyvstává otázka jejich organizace. Povalují-li se porůznu na disku, přicházejí vhod aplikace, která automaticky vytvoří jejich databázi, v níž už je možné se snadno orientovat a vyhledávat soubory podle zadaných kritérií. Jedním z takových víceúčelových programů je Media Jukebox společnosti J. River, jenž kombinuje katalogizaci médií s vypalovacím softwarem a systémem pro sdílení souborů.

Setup
Standardní rozhraní Media JukeboxuPo zadání jména a e-mailu na stránkách Media Jukeboxu, čímž se automaticky kvalifikujete do měsíčního slosování o MP3 přehrávač, se stáhne necelých sedm megabajtů instalačního archivu. Setup je rychlý a bezproblémový a nabízí dvě varianty - Express a Custom. Uživatelský mód se liší pouze možností zadání vlastní lokace na disku, kam se program nakopíruje, a zvolením přípon souborů, jež si Jukebox přivlastní. Program si rozumí s více než 70 audio a video formáty. Při prvním spuštění aplikace zaujme velmi příjemným rozhraním, podobným spíš některým alternativním operačním systémům než Windows. Uživatel je vyzván k zadání parametrů pro vyhledávání médií na počítači a je vytvořena prvotní databáze. Předesílám, že pro plné využití programu je nezbytné internetové připojení.

Funkce
Okno programu je rozděleno na dva rámce, větší pravý mění svůj obsah podle položky zvolené v levém sloupci. Home slouží k načtení domácí stránky ze serveru, ta se každý týden obměňuje a uživatel je upozorňován na nové verze a výhodné nabídky hardwaru, který má co do činění s počítačovým audiem. Volba Playing Now zobrazí právě aktuální playlist, podrobnosti o přehrávaném souboru a možnosti vizualizace. Playback lze ovládat malým panelem na spodu levého rámce prohlížeče a k dispozici desetipásmový ekvalizér s několika DSP efekty, přičemž další jsou stáhnutelné z firemního serveru. Media Library odkryje seznam všech interpretů, jejichž tvorba je v databázi. Položka Media View třídí data podrobněji podle autora, alba či žánru. Pod heslem Playlists najdeme tvorbu vlastních seznamů, poslední a nejčastěji hrané soubory. V záložce Categories můžeme materiál třídit podle zdroje (vinyl, kazeta, CD), rychlosti (Fast/Slow), témat (Party, večerní hudba... uf!), živých a studiových nahrávek atd. Media Jukebox dokáže nativně spolupracovat i některými s přenosnými zařízeními, tuto funkci najdeme pod názvem Handheld. K rychlému vyhledávání skladeb v databázi programu podle zadaných kritérií slouží volba Find Music, s jejíž pomocí lze pátrat i po rozhlasových stanicích.

CD Rip & Burn
Zvukové stopy lze grabovat do mnoha formátůV menu CD & DVD na nás nejprve "vybafne" nabídka nejnovějších mechanik a dále i možnost nalistovat mechaniku, s níž chceme pracovat. DVD filmy lze jen přehrávat (škoda), přítomnost audio CD okamžitě aktivuje CDDB databázi a stáhne informace o vloženém disku. Disk je možné jednoduše přehrát, přidat jeho obsah do okna Playing Now, zajímavá je ovšem funkce CD Copy, která umožní grabnout CD na harddisk. A to nejen do wavu, ale také mnoha komprimačních formátů. Kromě MP3 je to interně i nejnovější Windows Media 8 (s možností zabezpečit obsah proti kopírování) a čerstvý Ogg Vorbis. Použít lze ale také prakticky jakýkoliv externí enkodér. Samozřejmostí je inteligentní systém pojmenování souborů a automatické vložení ID3 tagu. V Jukeboxu je pochopitelně možné sestavit si a vypálit audio CD ze souborů v databázi, jež je dobré nejprve sestavit do playlistu dle svých představ a pak už stačí jen stisknout tlačítko... a před tím ještě vložit prázdné médium.

Internet
Mini-Me Jukebox nápadně připomíná WinAmpSpousta zajímavého čeká na majitele internetových přípojek. Media Jukebox umí přijímat rozhlasové i televizní streamované vysílání a nabídka čítá dohromady více než 1300 stanic! V menu samozřejmě přehledně rozdělených podle žánru. Jak už bylo řečeno, Media Jukebox lze pomocí spojení s firemním serverem rozšířit o množství DSP efektů, vizualizací, komprimačních formátů a také skinů, neboli oblečků. Ty se ovšem uplatní pouze je-li Jukebox v minimálním zobrazení, s nímž autoři nenápadně vykradli populární WinAmp. Zcela tak zmizí zbytečná tlačítka a menu a na ploše zůstane jen přehrávací jednotka, ekvalizér a playlist.
Velice zajímavou vlastností je spojení se službou Music01, jež kromě zatím omezené nabídky komerčních hudebních skupin umožňuje i sdílení skladeb v databázi s ostatními uživateli. Systém vzdáleně připomíná Audiogalaxy, neboť vyhledávání i stahování hudby probíhá v browseru a na pozadí běží malý klient, jenž dodává vaše data centrálnímu serveru služby. Skladby jsou v zabezpečeném formátu M01, který přehraje jedině Jukebox.

Plus
Uživateli, zaplať!V tomto světě zadarmo ani kuře nehrabe, a tak máte na vyzkoušení všech funkcí Media Jukeboxu 30 dní. Pak přijdete o možnost kódovat muziku do MP3 vyšší rychlostí než 128 kbps, vypalovat budete moci jen dvojnásobnou rychlostí, nefunkční se stane Media View, DSP procesor, Media Scheduler, který dokáže načasovat nahrávání jak internetového rádia, tak i toho připojeného ke zvukové kartě. Ten tam bude i Media Editor, s nímž si můžete pohrát s digitální hudbou. Cena za registraci je 24,98 dolarů. Zda se vám vyjmenované vymoženosti za tento poplatek hodí, to ponechám na vás. Media Jukebox je i v základní verzi velmi užitečným pomocníkem při organizování multimédií v počítači a příjemným přehrávačem audio a video souborů.Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Šikovný fotoeditor nebo zabezpečený prohlížeč pro tablet i mobil

Tablet pro práci i zábavu

Nedávno aktualizované aplikace přinášejí zajímavé funkce. Vyzkoušet tak můžete například webový prohlížeč s ochranou...

Nový update Windows mazal data, a tak firma zastavila jeho šíření

Chybová hláška o Intel Display Audio při instalaci  Windows 10 October 2018...

Společnost Microsoft začala na začátku října distribuovat velký update svého operačního systému Windows 10. Někteří...

Tipy na zajímavé weby: nechte si pomoci s formuláři a jejich odesíláním

Ilustrační foto - notebook

Poznat zajímavá místa v tuzemsku a zaznamenat si zážitek zprostředkuje portál Turistický-denik.cz. Vyplňovat formuláře...Najdete na iDNES.cz