Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Media Jukebox 9 jde po krku přehrávači Microsoftu (preview)

aktualizováno 
Zatímco Windows Media Player 9 si některé klíčové funkce schovává pouze pro WinXP, nová generace Media Jukeboxu nejenže plně funguje pod všemi Windows, ale může se chlubit mnohem širší podporou zvukových i video formátů a mnoha funkcemi, které Microsoftu citelně chybí.

Jeden z nejpopulárnějších multimediálních přehrávačů vykročil směrem ke slávě. Vývojáři u J.River Inc. pracují na deváté generaci Media Jukeboxu, která má přinést mnohé revoluční prvky. Hlavní cíl společnosti je více než smělý: porvat se s Windows Media Playerem 9 od Microsoftu o pozici nejpoužívanější aplikace svého druhu!

Natruc konkurenci představila firma J.River svůj devátý Jukebox 3. září, tedy pouhý den před bombastickým slavnostním uvedením nového produktu Microsoftu. Za měsíc "veřejné" existence už betatesteři okusili mnohé verze, ta aktuální nese označení Media Jukebox 9.0.63 Alpha Preview VII. Firma je však zatím skoupá na jakoukoliv podrobnější dokumentaci, k programu je zatím dodávána nápověda předchozí generace. Oficiální kruhy se omezily pouze na tiskovou zprávu, s níž se zatím musí novináři spokojit.

Media Jukebox 9 Preview

Media Jukebox 9.0 v tomto okamžiku překonává přehrávací schopnosti Windows Media Playeru 9. Kromě tradičních audio formátů WAV, MP3 či WMA si totiž rozumí také s Ogg Vorbis a MPC (MPEG Plus). V oblasti videa je rozdíl ještě markantnější, integrace kodeků RealMedia či Quicktime asi Microsoftu hlavu trochu zamotá.

Aplikaci lze použít jako domácí zábavní centrum. Ať už je to přehrávání audio CD s možností stahování názvu stop, naskenovaného obalu či textů, ukládání písní na disk počítače do některého z podporovaných kompresních formátů (pracuje se na kompletní podpoře WMA 9 včetně proměnlivého datového toku - VBR), sledování TV a DVD videa (i s prostorovým zvukem) či poslech (internetového) rádia, Jukebox vzorně poslouží. Nově zde nacházíme prohlížení a katalogizaci obrázků a digitálních fotografií, blízká budoucnost promění vaše PC v digitální videorekordér - vše v jedné aplikaci.

Media Jukebox 9 Preview 

Media Jukebox spolupracuje s mnoha přenosnými zařízeními, typicky MP3 přehrávači, ale třeba také PDA a digitálními fotoaparáty. Propojen je také s některými hudebními knihovnami, například Emusic.com. Interní Download Manager umožňuje stahovat alba jako jeden celek i se zmiňovanými podobenkami bookletů a dalšími materiály.

Toliko oficiální informace. Trochu sdílnější jsou naštěstí vývojáři při uvádění jednotlivých buildů na specializovaných firemních diskuzních fórech. MJ9 obsahuje mnoho playlistů, tzv. Auto Smartlists, do nichž jsou automaticky řazeny multimediální soubory v počítači - např. podle formátu, kvality (bitrate), délky, žánru atd. Zajímavé je rozšířené DSP studio s desetipásmovým ekvalizérem, zvukovými efekty a sladěním hlasitostí všech skladeb v databázi na stejnou úroveň. Velice zajímavý je mód Hairstyle, který v celoobrazovkovém režimu umístí okno přehrávače na popředí libovolné tapety a vpravo přidá interaktivní menu pro ovládání programu. Jak toto komplikované vysvětlení vypadá v praxi, se můžete podívat na obrázku níže. Nejideálnější použití se jeví asi při obrazovém výstupu na televizor.

Media Jukebox 9 Preview

Osobní dojem? Media Jukebox 9 se startuje velice rychle, přibližně 4-5 sekund. Skinovatelné prostředí prakticky zůstalo od minulé inkarnace nezměněné, nepočítáme-li nabalení nových funkcí. Rozhraní lze buď zmenšit do kompaktního přehrávače, nebo jej naopak provozovat v plném rozlišení. Nechybí mu žádné důležité moduly, takže se sejdeme se správou ID3 Tagů a názvů souborů, grabováním a vypalováním CD, rozsáhlými databázovými možnostmi, o playbacku DVD a spolupráci s TV a FM kartami jsme si už pověděli. Ovládání je i přes stále pokračující vývoj svižné a příjemné.

Bude MJ9 mor pro nový Windows Media Player? Odpověď - ano, pravděpodobně tomu tak bude. Microsoft totiž u spousty důležitých funkcí (například právě přehrávání DVD) vůbec nepočítá s podporou jiných systémů než Windows XP. Media Jukebox zato běhá spokojeně na všem od Win98 výše. K microsoftímu produktu je navíc nutné pořídit komerční balíky třetích firem. Pravda, MJ9 není zdarma, ale vzhledem ke všem vyjmenovaným vlastnostem není 25 dolarů vůbec mnoho. K dispozici je na odzkoušení 30denní trial, vždy aktuální verzi ke stažení (cca 10 MB) naleznete na FTP serveru J.River Inc.
Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Tablet vám naklonuje Facebook a zkontroluje příliš drzé aplikace

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety tento týden nechybí například nástroj na prověření oprávnění instalovaných...

Šest novinek v jarním vylepšení Windows 10 Spring Creators Update

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Microsoft vypouští novou verzi Windows 10. Přináší řadu změn, které nejsou sice zcela převratné, ale na druhou stranu...

Najdete na iDNES.cz