Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Media Jukebox v5.096 - 6 kodérů v jednom programu

  0:04aktualizováno  0:04
Media Jukebox je jedním z nejvydařenějších univerzálních programů pro přehrávání i vytváření MP3 souborů. Nová verze přináší množství novinek a vyznačuje se především širokou nabídkou kodérů pro tvorbu zvukových souborů, která zahrnuje i bezeztrátovou kompresi APE či nový kodek OGG.
Společnost J. River Inc, jejímž hlavním zaměřením je poskytovat řešení pro distribuci multimediálních souborů se zabezpečením (Digital Rights Management), je běžným uživatelům internetu a počítačů známa hlavně jako tvůrce programu Media Jukebox. Media Jukebox je jedním z řady jukeboxů, jak jsou většinou pojmenovány tzv. "all in one" programy, které nabízejí všechno potřebné k přehrávání i vytváření vlastních multimediálních souborů. Media Jukebox byl jedním z prvních univerzálních přehrávačů a společnost J. River nyní ohlásila oficiální vydání již páté verze tohoto softwarového produktu.

Předchozí verzi 3 a verzi 4 programu jsme dosti podrobně přestavili, proto se podívejme hlavně na novinky. Převratná změna se týká zjednodušené architektury pro přidávání dalších programových modulů - pluginů. Uživatelé mají nyní na výběr z několika skupin pluginů rozdělených podle zaměření.

Nezajímavější je skupina pluginů pro kódování komprimovaných zvukových souborů. Media Jukebox nyní nabízí výběr mezi šesti různými kodéry pro tvorbu komprimovaných zvukových souborů. Media Jukebox se neomezuje pouze na obvyklé formáty MP3 a WMA. Nároční uživatelé ocení zejména bezztrátovou zvukovou kompresi, kterou nabízí kodek APE (Monkey's Audio) . Velkou šanci oslovit uživatele má také nový, zcela volný (open source) kodek OGG (Ogg Vorbis) . Taková nabídka je u programů tohoto druhu zcela ojedinělá. Číslo šest však není limitem pro počet kodeků pro tvorbu komprimovaných zvukových souborů v Media Jukeboxu. Media Jukebox zachovává nadále i podporu externích kodérů, takže zejména pro tvorbu MP3 můžete v Jukeboxu lehce použít svůj oblíbený kodér. Media Jukebox zřejmě z finančních důvodů stále nezakoupil pro svůj program MP3 kodek z Fraunhoferova institutu, který je proslulý svou kvalitou a který např. uživatelé konkurenčního MusicMatch Jukeboxu mají zcela zdarma k dispozici.

Celá architektura zásuvných pluginů je jednou ze zásadních předností programu a otevírá mu široké možnosti využití, podobně jako to dokázali již dříve tvůrci přehrávače Winamp. Jukebox nabízí využití DSP (digital sound processing) pluginů pro úpravu zvuku a zvukové efekty. Nově přibyvší vstupní pluginy umožňují další rozšiřování nabídky přehrávaných zvukových formátů. Integrální součástí programu se stala velmi oblíbená vizualizaci hudby pomocí grafických efektů. Celou nabídku pluginů v oddělených kategoriích naleznete na adrese http://www.musicex.com/mediajukebox/plugins.html.

Mezi dalšími zajímavostmi, které je nutno zmínit, je desetipásmový ekvalizér pro nastavení zvuku podle potřeb jednotlivých uživatelů. Program nyní také podporuje (stejně jako MusicMatch Jukebox) i rozšířený ID3 tag v.2, který umožňuje do MP3 souborů uložit více textových informací. Další dnes nezbytnou funkci - změnu grafického provedení panelu pomocí skinů řeší Media Jukebox také dokonale. Již od verze 4 podporuje technologii WindowBlinds firmy Stardock.net, díky níž si určitě vyberete mezi stovkami různých grafických schémat. Funkce vypalování CD byla doplněna o utilitu CD Labeler.

Program již v předchozí verzi pružně zareagoval na rostoucí oblibu hardwarových MP3 přehrávačů, s nimiž spolupracuje také pomocí rozsáhlé řady tzv. handheld pluginů. Nový Jukebox poskytuje z obdobných programů zřejmě nejrozsáhlejší podporu pro tyto přenosné přístroje, stejně jako pro Pocket PC (Win CE).

Media Jukebox nabízí provázanost s internetem a řadu dalších možností, velmi dobře se uplatní při organizování MP3 souborů, přehrává dlouhou řadu formátů, pro vydavatele nabízí podporu zabezpečených souborů MusicEX. Ačkoliv nemohu skrýt, že je mi stále bližší velmi podobné řešení, které nabízí firma MusicMatch, Media Jukebox je spolu s MusicMatch Jukeboxem dnes nejlepším univerzálním přehrávačem, který na internetu naleznete, a předčí tak rozšířené programy jako Windows Media Player 7 či RealJukebox.

Výrobce: J. River, Inc.
Website: http://www.musicex.com/
Platforma: Windows 95/98/2000/NT
Download: http://www.musicex.com/mediajukebox/download.html (6,51 MB)
Cena: Freeware

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Prohlížeč pro tablety skryje vaše surfování, další aplikace vás uspí

Na tabletu lze seriózně pracovat i si užít zábavu.

Všestranný videopřehrávač najde i doplňkové informace, šikovná kalkulačka umí převádět jednotky i měny. Internetový...

Tipy a triky pro Windows 10: Změna metadat u hudebních souborů

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme, jak měnit popisky u hudebních souborů, ale také, jak zakázat zobrazovat informační hlášení, jak zakázat...

Najdete na iDNES.cz