Mediální komise se pře s odborníky o digitální televizi

Politici i odpovědné úřady se v České republice dále přou o to, jakým způsobem zahájit digitální vysílání. Není jasné ani to, kdo či co bude lidi motivovat k tomu, aby si pořídili zařízení pro příjem digitálního vysílání. Pokud ale domácnosti nebudou tyto takzvané set top boxy mít, televize a rádia nebudou mít zájem digitálně vysílat. Mediální komise sněmovny včera po více než dvou hodinách debatu na téma digitální vysílání přerušila, aniž by dospěla k nějakému závěru.

Poslanci se neshodli ani na tom, zda Rada pro rozhlasové a televizní vysílání pochybila, když vyhlásila výběrové řízení na digitální televize ve chvíli, kdy panuje spousta nejasností a sněmovna zatím není schopna dohodnout se na podobě očekávaného zákona o elektronických komunikacích.

Včera radu kritizovali hlavně poslanci ODS, podle kterých svým počínáním znejišťuje provozovatele vysílání. Totéž řekl jménem regionálních televizí Jaroslav Korytář z ostravské televize Polar. "Co my, co budeme dělat my?" dotázal se řečnicky.

Poslanci a předseda rady Petr Pospíchal se neshodli ani na tom, zda je, či není vyhlášení výběrového řízení nevratné.

Ministru informatiky Vladimíru Mlynářovi (US-DEU) sice nevadí, že rada zahájila licenční řízení, soudí ale, že si počíná tak komplikovaně, že na tomto základě těžko někdo začne vysílat. Rada má navíc podle něj pocit, že i v budoucnosti by měla digitální televize a rozhlasy regulovat ještě v situaci, kdy jich bude celá řada a bude prostor pro další. Mlynář ale soudí, že za takového stavu regulace není nutná, respektive jen v takovém rozsahu, jako je to třeba u tisku, kdy v zásadě každý může vydávat co chce, pokud tím neporušuje jiné zákony.

Ivan Langer (ODS) dnes požadoval, aby komise vyzvala radu k přehodnocení dosavadního postupu, o jeho návrhu se ale nakonec nehlasovalo. Langer už při říjnovém jednání naznačil, že pokud rada začne s udělováním licencí, měla by ji dolní komora odvolat.

Ze slov šéfa telekomunikačního úřadu Davida Stádníka vyplynulo, že nynější tři digitální sítě, neboli multiplexy, jsou jen dočasné. Teprve po mezinárodní koordinační konferenci vznikne šest definitivních multiplexů, jejichž pokrytí území bude větší.

Například Petr Pleva z ODS se podivil nad tím, že rada i za této situace vyhlašuje výběrové řízení na licence.

Šest uvedených multiplexů by mohlo být spuštěno v roce 2007. V té době by mohlo už být jasné i to, kdy se definitivně vypne tradiční analogové vysílání, které rozsvěcuje obrazovky dnes.

Zdroj: ČTK

Související odkazy:

  • Co byste měli vědět o televizním digitálním vysílání
  • RRTV vyhlásila tendr na digitální televizní licence
  • Digitální televize bude až po roce 2006
  • Digitální vysílání nebude mít veřejnoprávní multiplex
  • Licenční řízení na digitální televizi možná začne už v říjnu
  • Český Telecom získal povolení k digitálnímu vysílání
  • HDTV - vize budoucnosti na vašich obrazovkách
  • V každé ze tří digitálních sítí mají být čtyři televizní a šest rozhlasových stanic
  • Ministerstvo informatiky: "První digitální televize začne vysílat do konce roku"
  • Budoucnost teleshoppingu je v digitalizaci televize
  • Poběží digitální televize budoucnosti přes ADSL?
  • Přechod na digitální televizní vysílání začne letos, velkou překážkou je cena set top boxů
  • V USA chtějí v 2007 všechny nové přijímače s příjmem digitálního vysílaní. Výrobci se bouří