MediaSeek - právoplatný nástupce legendární P2P sítě AudioGalaxy

aktualizováno 
Skalní sběratelé hudby se mohou radovat. Legendární síť AudioGalaxy, která musela v červnu ukončit svou činnost, našla svého nástupce. Je jím ambiciózní projekt MediaSearch, jenž využívá stejného principu: webového rozhraní a malého download klienta a nabízí mnoho unikátních nahrávek.

AudioGalaxy byla v dobách své největší slávy nejvyhledávanějším P2P systémem. K popularitě jí paradoxně pomohl fakt, že se specializovala výlučně na audio soubory a na rozdíl od svých současníků ignorovala ostatní multimediální formáty. Uživatelská komunita z AG vytvořila nejrozsáhlejší knihovnu hudby na internetu. Sběratelé najít mnohé rarity, prvotní demo nahrávky, nevydané skladby, unikátní remixy a další cenný materiál. Po pádu sítě tak zůstala v internetu znatelná trhlina. Tu se teď snaží zacelit polská služba MediaSeek, která přichází s velmi podobným konceptem.

Webové stránky mediaseek.pl jsou poměrně chudé. Psány jsou v angličtině a polštině, dozvíme se trochu teorie z oblasti P2P, můžeme i stáhnout klienta, přečíst manuál a pojednání o otázkách soukromí uživatelů. Mimo jiné se dozvíme, že MediaSeek je sponzorovaný reklamním systémem Gator. Nakonec si můžeme založit účet a nalogovat se do služeb.

Webové vyhledávání MediaSeek

Systém je stejně jako AG tvořen dvěma souvisejícími prvky: webovým rozhraním a malým download klientem. Po zalogování můžeme v síti pomocí jednoduchého formuláře hledat soubory na počítačích ostatních uživatelů. MediaSeek si podobně jako jeho vzor udržuje databázi skladeb ve formátech MP3 a Ogg Vorbis, které se kdy v systému objevily. Ve výsledcích vyhledávání rozlišuje soubory, jež jsou přímo k dispozici (OL), a soubory momentálně nedostupné (NA). U každého titulu jsou pak uvedeny jeho modifikace s různým časem a bitrate. Potvrzením volby nadchází čas nenápadného klienta.

Webové vyhledávání MediaSeek

Na rozdíl od AG se soubory ke stažení neřadí do fronty na serveru, ale přímo v download klientovi. Jakmile je soubor dostupný, program zahájí stahování. Rozhraní, odvozené od Satellite, není nijak komplikované. Veškeré přenosy jsou zobrazeny v hlavním okně. Sympatickou vlastností programu je omezení šíře příchozího i odchozího datového pásma. Instalační archiv zabere přibližně třičtvrtě mega. Jak už bylo řečeno, setup obsahuje také známý adware Gator; Budiž autorům MediaSeeku milostivě odpuštěno.

Fronta na stahování

Co do šíře knihovny je třeba říci, že MediaSeek určitě zaujal množství bývalých uživatelů AudioGalaxy. V jeho vodách je možné ulovit kromě mainstreamu také produkci nezávislých skupin a projektů, již by našinec v našich končinách hledal marně. Problémem může být malá dostupnost souborů, systém zatím nemá tak silnou uživatelskou komunitu jako AG. Důvodů může být několik: geografická poloha, primitivní interface a menší spolehlivost sítě, což je bohužel známá slabina polského internetu.

Hlavní okno klienta MediaSeek

Pokud se ale podaří současné neduhy eliminovat, má velkou šanci na rozšíření v komunitě sběratelů hudby. Flexibilnější a detailnější rozhraní á la AG a spolehlivější služby mohou přilákat množství nových uživatelů a pomoci vytáhnout MediaSeek na špici utilit pro sdílení hudebních souborů.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Aplikace najde a schová hanbaté fotky, jiná chce nahradit Office

Zkuste zabránit nepříjemnému překvapení.

Vyzkoušejte aplikaci, která vám připomene, že je čas jít spát. Další umožní zrcadlení notifikací mezi různými...

Deset aplikací pro předpověď počasí

Ilustrační foto - počasí

Ať už jste lovec bouřek, nebo se jen chystáte na cestu do školy či práce, možná by vám přišla vhod aplikace pro PC,...

Zimní servis pro Windows. Zbavte systém zbytečností

Ilustrační foto - výkon

I Windows potřebují čas od času údržbu. Zbavit systém zbytečností či upravit nastavení pomohou komplexní programy...

Najdete na iDNES.cz