Odolná videokamera Panasonic SDR-S10

Odolná videokamera Panasonic SDR-S10 | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Megarecenze: Panasonic SDR-S10 kapesní videokamera do terénu

  • 65
Přinášíme vám recenzi nové videokamery Panasonic SDR-S10 s kapesními rozměry, desetinásobným optickým zoomem, tělem odolným vůči vodě a nárazům a širokoúhlým 2,7“ LCD displejem. Záznam v MPEG2 formátu se ukládá na SD/SDHC karty.

Řada kamer SD

Panasonic nabízí více modelů v řadě SD. Na rozdíl od ostatních kamer, které obsahují záznamovou mechaniku (MiniDVD, HDD, DVD), ukládají videozáznam nebo snímky na paměťovou kartu SD/SDHC (Secure Digital/High Capacity). Jsou odolnější vůči možnému poškození mechaniky nárazem, což může vést až k případné ztrátě dat. Pouze model SDR-S10 je patřičně malý, kapesní a navíc odolný.

První vlaštovka odolných malých kamer

Uvedením malé videokamery SDR-S10 se trh videokamer rozšiřuje o miniaturní odolné modely. Také jeho předchůdci z řady S (S100 a S150) nabízely ukládání na paměťové karty.

SDR-10 - pisek a sutry 

Odolná videokamera Panasonic SDR-S10, větší náhled zde.

Videokamera je vodotěsná vůči postříkání, zamokření a provlhnutí. Neznamená to však, že je určena pro použití pod vodou. Dále je odolná vůči pádům, obstála při zkoušce pádu z výšky 1,2 metru. Při nárazu však přesto může dojít k porušení vodotěsnosti a poškrábání nebo vnějšímu poškození. Kamera je prioritně určena lidem s aktivním životním stylem. Na cestách, v přírodě a při sportování se nemusíte bát, že by ji vadila voda, sníh, prach či mráz. Je na ně dobře připravena. Snese také poměrně extrémní teploty. Díky malým rozměrům si ji můžete přibalit téměř k čemukoliv a díky dobré odolnosti skoro kamkoliv. Navíc její cena mírně nad 10 000 Kč jistě potěší. Navíc je balení standardně obsažena 2 GB paměťová karta.

SDR-10 - pisek a sutry zeshora 

K odolnosti stvořená, větší náhled zde.

Kapesní rozměry, odolné tělo

Rozměry kamery jsou 31 x 63 x 114 mm a hmotnost bez dodané baterie a karty SD pouhých 182 g. Tím se řadí mezi nejmenší a nejlehčí videokamery na trhu vůbec. Provedení je v černé barvě.

Zepředu se nachází objektiv, senzor pro vyvážení bílé a vestavěný stereo mikrofon. Přední část je navíc orámována kovově lesklým lemem. Zezadu najdete výklopnou část monitoru LCD, stavový indikátor, tlačítko nahrávání a držák řemínku.

SDR-10 - zepředu 

Pohled na kameru zepředu, větší náhled zde.

Nahoře je pak kolébka zoomu objektivu sloužící navíc při přehrávání pro ovládání hlasitosti.

SDR-10 - v dlani 

Pohled zepředu a seshora, větší náhled zde.

Zespodu najdete vpředu upevňovací šroub na adaptér stativu, kontrolku přístupu na paměťovou kartu, kryt paměťové karty a baterie zabezpečený zámkem. Pod ním se nachází prostor pro akumulátor a slot pro paměťovou kartu.

SDR-10 - závit na static 

Pohled zespodu, větší náhled zde.

SDR-10 - baterie a SD karta 

Pohled na paměťovou kartu a akumulátor, větší náhled zde.

 

Po odklopení displeje se objeví pole ovládacích tlačítek. K dispozici máte tlačítko pro mazání, volby režimu Auto (automatický)/Manual (ruční) s autofocusem nebo manualfocusem (automatickým či ručním ostřením). K volbě nabídky v menu slouží otočný volič a směrová tlačítka, pro volbu menu je zde tlačítko Menu, pro původní nastavení je možné použít nulovaní tlačítko Reset.

SDR-10 - ovladace 

Ovládací tlačítka a kolečko, větší náhled zde.

SDR-10 - detail ovladacu 

Detail ovladačů, větší náhled zde.

Na druhé straně pak najdete kryt konektorů se zámkem, po jehož otevření se ukáže výstupní konektor A/V (audio/video), dále pak USB rozhraní a vstupní konektor napájení DC IN. Vzadu ještě objevíte tlačítko nahrávání Sub pro ztížené natáčení např. od pasu.

SDR-10 - konektory 

Konektory, větší náhled zde.


SDR-10 - rear s displejem 

Pohled na displej a kameru zezadu, větší náhled zde.

Držení kamery je nepohodlné a snadno proklouzne v ruce. Je vhodné použít speciální poutko, které držení usnadní, ani poté však není ergonomie příliš dobrá. Kromě tlačítka záznamu a zoomování se veškerá další tlačítka nacházejí uvnitř a záznam také můžeme sledovat pouze na LCD displeji, neboť digitální EVF nebo optický hledáček zcela chybí. To se dalo u tak malé kamery ovšem očekávat. Na držení kamery bez výstupků, schopných gripů či madel si musí člověk chvíli zvykat. Vzhledem k rozměrům se počítá s ovládáním jedním prstem, což mi příliš nešlo a musel jsem trochu přehmatávat, časem si však na ovládání nejspíše zvyknete. Tlačítka se mačkají trochu hůře a jsou poměrně tuhá. Uvítal bych u nich větší vystouplost a lepší tvarování pro prsty, aby na nich prsty lépe seděly. Otočné kolečko je vroubkované a otáčí se docela dobře, čtyřsměrné tlačítko mohlo být však více vystouplé. Také velikost a počet tlačítek vzhledem k prostoru pod displejem mohly být vyšší.

SDR-10 - front 

Držení kamery s otevřeným displejem, větší náhled zde.


Co však ztrácí na ergonomii a držení si vynahradí odolností, mobilitou a tedy snadnou přenositelností díky malým rozměrům a nízké hmotnosti.

SDR-10 - voda 

Voděodolná je také, větší náhled zde.



Objektiv ničím nepřekvapí

Objektiv značky Panasonic je zapuštěný uvnitř těla a nevysouvá se ven. Také bohužel neobsahuje žádnou krytku a to ani lamelovou. Chrání ho pouze krycí průhledné sklíčko a to jak před prachem a tak i vlhkostí, může se však velmi snadno poškrábat. Poskytuje desetinásobný optický zoom s reálným rozsahem ohniskových vzdáleností objektivu 2,3 až 23 mm, které odpovídají 44,1 až 441 mm ekvivalentu kinofilmu ve formátu 4:3 nebo 44,4 až 444 mm ve formátu 16:9 při natáčení videa a 43,4 až 434 mm ve formátu 4:3 při fotografování. Nejnižší clonové číslo a s ním související světelnost je F1,8 až 2,4 v závislosti na ohniskové vzdálenosti odpovídající zoomu objektivu. K dispozici je clona až F16. Ostření je možné od 4 cm do nekonečna na nejkratším ohnisku nebo od 1 metru do nekonečna na nejdelší ohniskové vzdálenosti.

zoom 

Rozsah zoomu je desetinásobný s ohniskovými vzdálenostmi 2,3 až 23 mm ekv. 43,4 až 434 mm kinofilmu, větší náhled zde.

Kromě optického zoomu je k dispozici také digitální zvětšení (zoom), které je možné zapnout až do hodnoty 25x nebo 700x. Její použití je však vzhledem k použitému snímacímu čipu a rozlišení spíše jen reklamním trikem a doporučuji se mu raději vyhnout. 

Pouze průměrný displej

Displej je tradičně nedotykový širokoúhlý polykrystalický aktivní TFT LCD o velikosti úhlopříčky 2,7" (6,9 cm) a přibližně 123 000 pixely. Je ukrytý na boku kamery, který snadno odklopíte rukou, neboť je připevněn na výklopném a otočném kloubu. Displej je tak možné vyklopit až o 90 stupňů a pak přetáčet směrem k objektivu nebo od něj na obě strany až o dalších 90 stupňů. Úplné přetočení ani překlopení však možné není. Není tak možné natáčet sebe a současně se vidět dobře na displeji. Obraz na něm můžete mít v poměru 4:3 nebo 16:9 dle zvoleného formátu natáčení nebo snímání. Monitor LCD se automaticky rozsvítí při otevření jeho odklopného krytu a při jeho zaklopení zase zhasne. V menu je možné nastavit jas a úroveň barev.

Pokud mám hodnotit kvalitu displeje, tak bych ji dal spíše mezi mírný podprůměr, rozlišením neoslní, pozorovacími úhly, jasem a čitelností na přímém slunci také ne, nicméně ani nezklame. Dražším kamerám a digitálním fotoaparátům se kvalita displeje nevyrovná, ale vysloveně to není propadák a pro běžné účely poslouží více než dobře. Čitelnost textu a sledování obrazu na displeji je pohodlné a natáčení v ose také příjemné, navíc se velmi rychle rozevře a zase zaklapne, neb neklade pohybu žádný větší odpor.

Malý čip, malé rozlišení

Kamera obsahuje malý 1/6“ CCD senzor, který je prokládaný a obsahuje celkem 800 000 pixelů, účinných bodů je však u videozáznamu pouze 400 000 (pro formát 4:3), resp. 350 000 (u formátu 16:9). Statické snímky využívají 410 000 pixelů a jsou ve formátu 4:3 a s rozlišením 640x480 ve formátu JPEG a dvou úrovních komprese.

Velikost obrazu videa je v rozlišení 704x576 (PAL) a MPEG2 formátu (vyhovujícím standardu SD-Video) v DVD kvalitě, datový tok je variabilní (VBR, Variable Bit Rate) a přizpůsobuje se náročnosti scény. V zásadě odpovídá zhruba následujícím rychlostem datového toku v jednotlivých režimech: 10 Mbps (XP), 5 Mbps (SP) nebo 2,5 Mbps (LP). Nový MPEG2 Engine nabízí velmi dobrou kvalitu obrazu a zvuku a ve všech režimech 50 snímků za sekundu, což dále zlepšuje přesnost a plynulost nahraného videozáznamu. Zaznamenaný zvuk je stereo ve formátu MPEG1-Layer2. Videonahrávky se ukládají v souborech s příponou MOD (podobně jako u kamer JVC).

Fotografie se zaznamenávají v JPEG formátu s EXIF 2.2 ve formátu 4:3 a rozlišení 640x480. Na dodávanou 2 GB kartu lze zaznamenat zhruba 13820 snímků ve vyšší a 27640 v nižší kvalitě komprese nebo různé délky záznamu videa dle jeho kvality, ve vysoké kvalitě XP 25 minut, v normální SP 50 minut a v nejnižší pro dlouhé nahrávání LP pak 1 hod 40 minut. V případě 4 GB karty a LP kvality se dostanete nejvíce na 3 hodiny a 20 minut. Musíte však počítat s tím, že výdrž akumulátoru bude pravděpodobně kratší.

Kamera umí také přehrávat video ve formátu MPEG2, ve kterém se též ukládá na kartu. Mimo to podporuje také standard SD-Video. Při přehrávání je možné nastavovat hlasitost pomocí tlačítek transfokátoru nahoře.

Videosekvence i snímky je možné mazat nebo uzamknout proti smazání, podporuje také DPOF (Direct Print Order Format) zápis formátu o tisku snímku nebo PictBridge pro přímý výtisk snímků na tiskárně.

Scénické a manuální režimy

Kamera nabízí též 5 scénických režimů: Sport, Portrét, Šero (při nízkém osvětlení), Reflektor (pro bodové osvětlení) a Surf a sníh (u přesvětlených scén). 

K dispozici je také manuální ostření a nastavení vyvážení bílé, které lze měnit mezi automatickým, vnitřním osvětlením, venkovním osvětlením a manuálním (ručním) vyvážením, kdy je třeba nejdříve změřit neutrální bílou či šedou. Potěší také možnost nastavení rychlosti závěrky (expozičního času) a clony. Závěrku je možné měnit od 1/50 až 1/8000 s v režimu videa a 1/50 až 1/500 s v režimu fotografování, clona se mění od F2,0 do 16, případně ji je možné zcela otevřít a ještě nastavit hodnotu elektronického zesílení od 0 do 18 dB.

expozice 

Jas snímku lze měnit pomocí změny clony, digitálního zesílení nebo expozičního času, větší náhled zde.

Příslušenství je průměrné

Videokamera je dodávána s bohatým příslušenstvím, které obsahuje 2 GB SD kartu, akumulátor, síťový adaptér, síťový kabel, AV kabel, dvojúčelový řemínek, USB kabel a CD-ROM se softwarem.

Ke kameře je dodáván dvojúčelový řemínek, který slouží jednak jak upínací pásek pro lepší držení a jednak jako adaptér na stativ.

Paměťové karty

Pro ukládání videozáznamu nebo statických fotografií používá kamera SD karty. Podporuje klasické SD karty s formátováním FAT12 nebo FAT16 až do kapacity 2 GB a SDHC karty s formátováním FAT32 kapacity 4 GB. Pravděpodobně bude možné použít i nové 16 GB SDHC karty. MultimediaCard (MMC karty) však nepodporuje. K dispozici jsou vysokorychlostní karty od Panasonicu typu Pro High Speed, Super High Speed a High Speed. Videosekvence se zaznamenávají v normě PAL s 625 řádky.

Doplňkové funkce

Vyrovnání obrazu pomůže nastavení vodítek obrazu ve formě pomocných řádků. K dispozici je i volba poměru stran 4:3 nebo 16:9. Kamera obsahuje také stabilizátor obrazu, který eliminuje chvění obrazu způsobené otřesy kamery při nahrávání. Bohužel jde jen o elektronickou stabilizaci E.I.S., což výrazně omezuje účinnost jejího použití. Navíc u lehké kamery je obtížnější udržet ji pevně v rukou. Digitální elektronický stabilizátor obrazu není příliš účinný a již při malém otáčení kamery je znatelné menší rozmazání, stejně tak chvění na maximálním zvětšení objektivu.

Mikrofon je stereofonní s funkcí zoomu. Pro přehrávání je k dispozici jeden okrouhlý reproduktor. Kvalita zvuku je překvapivě velmi dobrá. Stejně jako u jiných kamer je zde omezení hluku větru (tzv. větrný filtr).

Minimální požadované osvětlení je přibližně 12 lx (luxů) v režimu Low light se závěrkou 1/50 s nebo při použití funkce Barevné Noční Snímání pak dokonce 2 lx. Úplného nočního snímání se však nedočkáte.

USB připojení je vysokorychlostní standardu USB 2.0 s konektorem Mini B.

Dodávané akumulátory a výdrž

Napájení je řešeno pomocí Li-Ion akumulátoru nebo pomocí elektrické zásuvky a vstupu DC-IN. Dodávaný akumulátor VW-VBJ10 má kapacitu 1 000 mAh a napětí 3,6 V, nabíjí se zhruba 2 hodiny a 10 minut dle vybití a dalších podmínek. Umožní zaznamenat na jedno nabití až 1 hod a 10 minut záznamu, v testech se potvrdila výdrž maximálně kolem 1 hodiny, běžně však jen okolo 45 minut, což není nijak oslňující. Stav nabití baterie se zobrazuje na displeji v 5 úrovních. Těsně před vybitím akumulátoru začne symbol baterie blikat.

Rychlý start a pohotovost

Zapnutí trvá sice déle (okolo 5 sekund), ale kamera nabízí rychlý start, který umožňuje natáčet video již 1,7 sekundy po zapnutí videokamery. Po odklopení displeje lze pořídit okamžité záběry. Rychlostí tedy potěší.

Při natáčení nebo fotografování lze plně využívat optický transfokátor v rozsahu 1 až 10 násobného zvětšení. Doba přejezdu mezi oběma polohami se pohybuje okolo 3 sekund. Na nejkratší ohniskové vzdálenosti objektivu kamera ostří od 4 cm (funkce makro) a u nejdelší ohniskové vzdálenosti pak zhruba od 1 metru. Podobný zoom je i pro mikrofon, který umožňuje zesílit vzdálený zvuk v závislosti na zoomu objektivu.

Režim Délka (s)

Zapnutí pro foto

5,0

Zapnutí pro video 5,7
Zapnutí pro prohlížení fota 4,6
Zapnutí pro prohlížení videa 5,1
Vypnutí 3,2
Zoomování do tele 3,1
Zoomování zpět 3,2
První foto od zapnutí 5,4
Druhé foto od zapnutí 7,0
Foto s autofocusem a AE 0,15-0,40


Ovládání zvládnete rychle

Jazyk menu je také v češtině včetně nápovědy pro vysvětlení dané funkce či ikony.

Otočný volič nabízí volbu několika režimů: Video (pro záznam videa), přehrávání videa (pro přehrávání videa), režim záznamu snímků (pro záznam statických fotografií), režim přehrávání snímků (pro přehrávání fotografií) a režim vypnutí OFF.

V menu se pohybujete pomocí čtyřsměrového tlačítka s potvrzovacím tlačítkem uprostřed.

V režimu záznamu videa je k dispozici kompenzace protisvětla, efekt zatmívání a roztmívání a režim nápovědy, dále je možné zapnout barevné noční snímání nebo režim Soft skin (Jemné pleti) pro natáčení obličejů, v ručním režimu je navíc možné měnit vyvážení bílé, hodnotu clony nebo elektrického zesílení a rychlost závěrky, případně ručně ostřit. Ovládání je to trochu krkolomné a pomalé, ale lze si na něj zvyknout. Více přímých tlačítek by neuškodilo a místo na ně rozhodně je.


Při natáčení videa se na obrazovce zobrazuje režim záznamu, zbývající doba záznamu (hodiny a minuty) a uplynulá doba záznamu (hodiny, minuty, sekundy).

V režimu přehrávání videa se zobrazí klasické šipky pro přehrávání (Play), pozastavení (Pause), konec, úplné zastavení (Stop), přeskok vpřed a vzad, rychlé převinutí vpřed a vzad nebo pomalé po snímcích při pozastavení.

V režimu záznamu statických snímků je možné použít téměř všechny funkce jako u videa mimo efektu roztmívání a zatmívání a při prohlížení pak spustit prezentaci nebo zobrazit miniatury a mezi nimi procházet jednotlivé snímky. Na obrazovce se objevuje ikona velikosti statických snímků, zbývajícího počtu a kvalitě statických snímků. Kvalitu snímků lze volit dle komprese na vysokou a normální. K dispozici je také desetisekundová samospoušť a blikající indikátor jejího zapnutí.

Tlačítko Menu nabízí další nastavení, které se dělí na základní, pokročilé, obecná nastavení a nastavení jazyka. Kamera zaznamenává datum a čas pořízení záznamu.

Při barevném nočním snímání se výrazně prodlouží expoziční čas a zvýší citlivost, čímž se však sníží počet snímků za sekundu. Kamera tak proti trhanému a neplynulému obrazu bojuje tím, že mezi jednotlivé snímky vkládá prolínaný snímek, čímž se obraz stává poněkud nezvyklým, ale je to lepší řešení než mít obraz sekaný.

Soft skin má tendenci zjemňovat pleťové odstíny, což bylo při snímání a natáčení patrné, na druhou stranu to pak trochu rozmazává detaily.

Možnosti připojení

Pomocí A/V kabelu je možné kameru připojit k televizi a videosekvence nebo snímky přehrávat na ní.

Přenos videozáznamu nebo fotografií do počítače je velice snadný, stačí zabudovaná čtečka karet a můžete přímo prohlížet zaznamenaná videa a snímky. Panasonic kromě snadného sdílení dat s počítačem nabídne též možnost sdílení se svými dalšími SD videokamerami, DVD rekordéry DIGA, plazmovými televizory VIERA, ale samozřejmě i dalšími přístroji umožňujícími číst SD a SDHC karty ve formátech záznamu videokamery.

Na dodávaném CD ke kameře naleznete MOTION STUDIO 1.2E pro editaci a střih videa. Jde o poměrně povedený program s jednoduchým ovládáním a možností přímého vypalování DVD v počítači. Samotný střih lze provést i přímo v kameře.

Kvalita obrazu

Kvalita obrazu kamery je průměrně dobrá, pokud nejste příliš nároční. Díky pohyblivému obrazu není na kvalitu objektivu kladen takový důraz jako u fotoaparátu. Musíte však počítat s pomalejším a méně přesným automatickým vyvážením bílé a vyšším šumem za horších světelných podmínek. Navíc se prodlouží expoziční čas a může docházet k trhaným záběrům. obrazu. V nejvyšší kvalitě XP a za dobrých světelných podmínek je obraz poměrně dobrý a kvalitní, u SP záznamu se občas může objevit jemná pixelizace a při kvalitě LP a za horších světelných podmínek se pixelizace, horší rozlišení a kresba obrazu projeví znatelně nejvíce. Ostrost navíc klesá rychle směrem k rohům a celkově obraz postrádá detaily a to nejen díky nižšímu rozlišení. Navíc je při otevřené cloně patrná i výrazná vinětace (ztmavení rohů). Dynamický rozsah také není nikterak velký a patří spíše k podprůměru. Ve své třídě však kvalitou obrazu nejspíše nezklame.

barevná vada 

Barevná vada, větší náhled zde.

budova 

Budova a zkreslení, větší náhled zde.

paneláky 

Paneláky a zkreslení, větší náhled zde.

soudkovitost 

Soudkovitost na širokém konci zoomu je dosti patrná, větší náhled zde.

barvy 

Barvy a jejich věrnost, větší náhled zde.

dynamický rozsah 

Dynamický rozsah je omezený, větší náhled zde.

hloubka ostrosti 

Hloubka ostrosti je velká, větší náhled zde.

kameny 

Kameny a odlesky na hladině, větší náhled zde.

 kresba

Kresba tašek na střeše, větší náhled zde.

květy 

Květy, větší náhled zde.

makro 1 

Makro, větší náhled zde.

stromy 

Stromy, větší náhled zde.

vinětace 

Vinětace (ztmavení rohů), větší náhled zde.

protisvětlo 

Přímé protisvětlo a odlesky, větší náhled zde.

protisvětlo 2 

Nepřímé protisvětlo, větší náhled zde.

wide 

Kresba a zobrazení na nejkratším ohniskové vzdálenosti (wide) 2,3 mm ekv. 43,4 mm kinofilmu, větší náhled zde.

tele 

Kvalita a zobrazení na nejdelší ohniskové vzdálenosti (tele) 23 mm ekv. 434 m, větší náhled zde.

 vyvážení bílé

Vyvážení bílé je možné měnit, větší náhled zde.

Ukázkové videosekvence:

1. ukázka

2. ukázka

3. ukázka

4. ukázka

5. ukázka


Jednotlivé ukázy si můžete stáhnout v originálním formátu zde (13,5 MB), zde(13 MB), zde(33,5 MB), zde(6,5 MB) a zde(22,25 MB). 


Shrnutí výhod a nevýhod

Na závěr si v tabulce shrneme všechny důležité plusy a mínusy testovaného fotoaparátu.


Plusy (Pozitiva) Minusy (Negativa)
skladnost

mobilita

malé rozměry

nízká hmotnost

odolnost vůči nárazům a pádu

voděodolnost

desetinásobný zoom

manuální ostření

rozsáhlá volba clony

možnost nastavení expozičních časů

elektronické zesílení

pohotové zapnutí a vypnutí

rychlá připravenost k nahrávání

manuální vyvážení bílé

podpora SD/SDHC karet

3 režimy kvality natáčení
režim jemné pleti
režim protisvětlo

volba formátu videa 4:3 nebo 16:9

poměrně kvalitní zvuk

větrný filtr a zoom mikrofon

2 GB karta v základním balení

české menu a nápověda

E.I.S. stabilizátor obrazu

dvojité tlačítko nahrávání USB 2.0 připojení

kvalitní software na editaci videa
plastové tělo

horší ergonomie

nepohodlné ovládání

tuhý stisk tlačítek

málo přímých ovládacích tlačítek

displej má malé rozlišení

displej nejde přetočit ani překlopit

horší kvalita obrazu

viditelné optické zkreslení

horší ostrost v rozích

horší kresba a ztráta detailů

nepřesné vyvážení bílé

pomalejší autofocus za horších světelných podmínek

nedostatečně účinný elektronický stabilizátor obrazu

nižší kapacita akumulátoru

fotografie jen v rozlišení 640x480

nestandardní závit pro stativ

chybí závit na objektivu

nemožnost osazení předsádek či filtrů na objektiv

chybí funkce telemakra a noční režim

chybí EVF a optický hledáček

V následující tabulce je orientační hodnocení kvality obrazu. Zvolil jsem váhování dle vlastního uvážení a hodnocení od 0 do 10. Po přepočtení jsem získal jednotlivé procentní body. Celková známka udává kvalitu obrazu.

Kvalita obrazu
Kritérium Hodnocení Procenta bodů
Kresba (10 %) 4/10 4
Rozlišení (10 %) 4/10 4
Ostrost (10 %) 5/10 5
Dynamický rozsah (20 %) 5/10 10
Šum (20 %) 6/10 12
Zkreslení (10 %) 7/10 7
Vinětace (10 %) 5/10 5
Barevná vada (10 %) 7/10 7
Celkem 5/10 54 %

V celkovém hodnocení videokamery byl kladen největší důraz na kvalitu obrazu, rychlost a ergonomii ovládání. V tabulce jsou opět hodnocení od 0 do 10 a procentuální váha přepočtená na procentní body v závorkách.

Celkové hodnocení fotoaparátu

Kritérium Hodnocení Procenta bodů
Vzhled, design (5 %) 6/10 3
Velikost, hmotnost (5 %) 7/10 3,5
Kvalita provedení (5 %) 7/10 3,5
Ovládání a ergonomie (15 %) 6/10 9
Kvalita obrazu (30 %) 5/10 15
Výbava (10 %) 7/10 7
Funkce (5 %) 6/10 3
Provozní rychlost (15 %) 8/10 12
Výdrž na baterie (5 %) 6/10 3
Příslušenství (5 %) 4/10 2
Celkem 6/10 61 %

Poslední tabulka shrnuje nejdůležitější údaje k této recenzi.

Shrnutí: Panasonic SDR-S10EP-K
Kategorie odolná amatérská videokamera
Určení rodina, sport, rekreace, příroda
Třída amatérská
Hodnocení dobrá videokamera
Proč koupit? voděodolné a nárazuvzdorné malé tělo, dobrý zvuk, podpora SD karet, manuální ostření a nastavení, české menu, 2 GB SD karta v balení
Proč nekoupit? horší kvalita obrazu, foto jen 640x480, stabilizátor obrazu jen elektronický, horší ergonomie držení, nižší výdrž na baterie
Doporučená cena 12 295 Kč
Běžná cena 10 490 Kč
Doporučená cena/výkon (Kč/%) 202
Běžná cena/výkon (Kč/%) 172
Od kdy v prodeji? květen 2007

Chcete si ji koupit?

Chcete si ji koupit, tak čtěte souhrn pro a proti.

Pro koupi:
Videokamera je mobilní, malá, lehká a odolná vůči vodě a nárazům nebo pádu. Zaujme velmi dobrou kvalitou zvuku a přijatelnou kvalitou obrazu. Potěší rychlostí startu, poměrně snadným ovládáním a záznamem na SD kartu. Pokročilejším fotografům nabídne manuální funkce jako nastavení expozičního času, clony, ručního vyvážení bílé a ostření. Příjemná je i nízká cena na úrovni 10 000 Kč a kvalitní dodávaný software.

Proti koupi:
Hlavní nevýhodu vidím hlavně v horší ergonomii a přístupnosti ovládacích prvků. Na obojí se dá do určité míry zvyknout. Kvalita obrazu a displeje také nepatří k nejlepším, ale za danou cenu je pochopitelná a v dané třídě také dostačující. Trochu zklamal nedostatečný elektronický stabilizátor obrazu E.I.S. a nemožnost přetočení displeje. Fotografie lze bohužel zaznamenat pouze v rozlišení 640x480, což je nedostačující k tisku fotografií. Pro připojení na stativ je potřeba redukce na řemínku. Kapacita akumulátoru je bohužel také jen průměrná. Nabídka příslušenství je omezená a ani výdrž akumulátoru nepotěší.

Konkurence:

Konkurence téměř žádná přímá není. Tato kamerka je unikátní svoji velikostí, odolností a nabízenými funkcemi. Nejblíže jí je asi videokamera Samsung VP-X300L.

Samsung XP-X300L: 10-násobný optický zoom, 800 000 pixelů čip, MPEG-4 záznam, ukládání na SD/MMC karty, 2" displej s 230 000 pixely, 5 funkcí v jednom zařízení, není však odolná, hmotnost 150 g, cena okolo 11 000 Kč

Samsung VP-X300XL 

Samsung VP-X300XL, větší náhled zde.

Závěr

Panasonic přinesl na trh velmi zajímavý produkt, který posouvá řadu videokamer mezi malé a zároveň odolné modely. Stává se ideálním mobilním společníkem na cesty i do terénu. Ve své cenové kategorii a třídě nabízí solidní kvalitu videa a možnost pokročilejších nastavení. Velkou výhodu vidím v snadné přenositelnosti, jednoduchém ovládání a rychlosti. Záznam na SD kartu se ukázal jako velmi dobrou volbou. Vzhledem k rozměrům, hmotnosti a ceně však nelze očekávat příliš dobrou ergonomii a držení ani větší vymoženosti po stránce funkcí či výbavy. Režim pro snímání fotografií je zde vzhledem k rozlišení spíše nouzově. Jako záznamník videa z cest však poslouží více než dobře.