Sony Cyber-shot DSC-N2

Sony Cyber-shot DSC-N2

Megarecenze: Stylový digitál Sony s velkým dotykovým displejem

  • 23
Sony v podobě nového digitálu Cyber-shot N2 nabízí 10 megapixelů, citlivost až ISO 1600, velký třípalcový dotykový displej a zejména kvalitní objektiv. Máme pro vás pořádnou recenzi.

Nová modelová řada N

Firma Sony představila svoji řadu N modelem Cyber-shot DSC-N1 v říjnu 2005. Tento elegantní fotoaparát s tenkým hliníkovým tělem byl vybavený velkým 3“ dotykovým displejem, 8,1 Mpx CCD HAD čipem, trojnásobným optickým zoomem, 25 MB interní paměti a Li-Ion akumulátorem dodávaným s nabíječkou. Nabídl mnoho nových zajímavých funkcí, které byly ještě více rozšířeny u dalšího modelu N2, kterému se věnuje tato recenze.

Sony Cyber-shot DSC-N1

První model nové řady N: Sony Cyber-shot DSC-N1

Elegantní tenká placička


V září 2006 přišla Sony na trh s dalším nástupcem v řadě N: Sony Cyber-shot DSC-N2. Tato recenze podrobněji rozebírá vlastnosti tohoto nového modelu.


Tělo je lehké, tenké a do kapsičky nebo kabelky se vejde bez problémů. Rozměry 96,7×61,1×22,7 mm a hmotnost 151 g, s baterií a paměťovou kartou 185 g rozhodně nikoho příliš nezatíží.
Na první pohled padne do oka, provedení vypadá kvalitně, vše je hezky slícované a působí odolně. Tělo je kovové z hliníku a relativně pevné.

Příjemně jemně působí i zakulacené rohy. Zepředu upoutá kovově lesklý povrch těla mírně zbarvený dozlatova a kovový objektiv, který se vysouvá ven a není tedy periskopický (skrytý uvnitř) jako u stylové řady T,  jeho čočky jsou ve vypnutém stavu chráněny lamelami. Vedle objektivu se nachází oranžový přisvětlovací paprsek, který je zároveň indikátorem samospouště, nad ním je pak umístěn blesk.


Sony DSC-N2 je prostě designově vydařený kousek a rozhodně si s ním ostudu neuděláte. Přestože je to šperk, který se hodí spíše do ženské malé ruky jako doplněk k šatům či do společnosti, překvapí bohatou funkční výbavou.


Netradičně řešené je ovládání. Pokud však budete hledat funkční tlačítka, tak jich moc nenajdete.

Téměř veškeré ovládání spadá na dotykový displej, který je však patřičně velký a detailní, takže si ho budete pochvalovat. Na ovládání je třeba si chvíli zvykat, po čase mi však přišlo celkem rychlé a přirozené.


Sony N2 zepředu

Pohled zepředu, větší náhled zde.


Fotoaparát je docela tenký, takže nahoře nezbylo moc místa na ovládací tlačítka. Najdete tam akorát netradiční oválnou spoušť, kruhové tlačítko pro zapnutí a vypnutí s hezkým zeleným podsvícením a na pravém rohu také očko na poutko, u levého rohu se nachází mikrofon.


Sony N2 shora 2

Pohled shora, větší náhled zde.


Sony N2 zepředu a prava

Pohled zepředu a zprava, větší náhled zde.


Téměř celou zadní část zabírá velký 3“ (7,6 cm) hybridní dotykový TFT LCD displej. Ovládá se dotykovým perem nebo přímo prsty. Je pevně zabudovaný bez možnosti natáčení. Jeho rozlišení je velmi solidních 230 000 pixelů, i když by pro tak velký displej mohlo být i větší. LCD automaticky nastavuje jas dle okolního osvětlení a pokrývá 100
% snímané scény. Využívá novou technologii pro zvýšení jasu a věrné podání barev Clear Photo LCD Plus. Překvapivě je dobře viditelný i na slunečním světle, což bych u tohoto typu displeje neočekával.


Optický ani elektronický hledáček však u něj nenajdete. Vystačit si tedy budete muset se samotným displejem. Dotykové displeje jsou u Sony běžnou věcí, používá je zejména u svých digitálních videokamer.


Sony N2 zezadu

Pohled zezadu, větší náhled zde.


Napravo od displeje najdete postupně od shora ovládání zoomu objektivu pomocí páčkovitého tlačítka transfokátoru, které slouží i pro zvětšení/zmenšení snímků při prohlížení. Pod ním se nachází posuvný přepínač režimů,  který umožňuje výběr mezi módy Video/Foto/Prohlížení.


Ještě níže leží tlačítko pro aktivaci/deaktivaci menu na displeji a jeho dlouhým stiskem se dostanete do nabídky nastavení fotoaparátu. Úplně dole je pak tlačítko na zapínání a vypínání displeje, které delším stiskem umožňuje změnit jas displeje.


Sony N2 zezadu a zleva

Pohled zezadu a z levého boku, větší náhled zde.


Na levém boku se nachází pouze reproduktor v pěkném stříbřitě kovovém pásu. Zvuk není žádný zázrak, ale vzhledem k rozměrům je jeho výkon obstojný a přirovnal bych ho k hudebním mobilním telefonům.

Sony N2 zleva

Pohled na levý bok, větší náhled zde.


Na pravém boku se kromě háčku na poutko ukrývají zasunovací dvířka, pod nimiž se nalézá slot na paměťovou kartu Memory Stick (Pro) Duo (MS Pro/Duo) a šachta pro Li-Ion akumulátor.


Sony N2 zleva

Pohled na pravý bok, větší náhled zde.


Na spodní části fotoaparátu je umístěn konektor pro univerzální připojovací kabel k počítači, TV nebo napájení ze sítě a také standardní 1/4" kovový závit pro stativ, což musím jen pochválit. Potěší i nápis Made in Japan, který se už dneska moc nevidí. Prostě kvalitě provedení nelze nic významnějšího vytknout. Nevýhodou je pouze samotná ergonomie ovládání a lehkost fotoaparátu, který pak není odolný vůči chvění při zmáčknutí spouště.


Sony N2 zepředu a zdola 2

Pohled na fotoaparát zespodu, větší náhled zde.


Sony N2 zespodu

Opravdu malý a relativně tenký, větší náhled zde.


Objektiv od Zeisse


Objektiv je, jak se stalo u Sony tradicí, značky Carl-Zeiss Vario-Tessarr s průměrnou světelností 2,8-5,4 a trojnásobným optickým zoomem o rozsahu ohniskových vzdáleností 7,9-23,7 mm (ekvivalentní 38-114 mm). O kvalitách Zeiss objektivu není třeba dlouze pochybovat, trochu však zamrzí horší světelnost na dlouhém konci zoomu, která snižuje možnosti ostření za horších světelných podmínek.

Oželet budete také muset optický stabilizátor či možnost osazení adaptéru na předsádky či filtry. To však nikdo od lehkého stylového kompaktu asi stejně neočekával. Při fotografování vyjíždí z těla zhruba na vzdálenost 2,5 cm, která se mírně mění při zoomování.


Sony N2 a objektivem zepředu

Pohled zepředu s vysunutým objektivem, větší náhled zde.


Sony N2 a objektivem zpeředu a zleva

Pohled zepředu a zprava s vysunutým objektivem, větší náhled zde.


Velkého rozsahu zoomu si u tohoto kompaktu neužijete, záběr 38 mm ekvivalentních kinofilmu rozhodně není nijak moc širokoúhlý a navíc vykazuje znatelné soudkovité zkreslení.


Na fotografování krajiny nebo architektury se tedy příliš nehodí. Horší světelnost na konci zoomu prodlouží expoziční časy, což může vést k rozmazaní vlivem třesu rukou. Zatímco modely řady T ve stejné cenové kategorii obsahují optickou stabilizaci, zde narazíte jen na režim zvyšování citlivosti, který má za úkol zkrátit expoziční čas a zamezit tak rozmazání. Je to docela škoda, neb by si účinnou optickou stabilizaci zasloužil. Panasonic předvádí, že to jde i u levných modelů. Za dobrých světelných podmínek při použití minimální clony se však dá naštěstí obejít i bez něj.


Karlov wide

Objektiv na 7,90 mm(ekv. 28 mm kinofilmu), větší náhled zde.


Karlov tele

Objektiv na 23,70 mm(ekv. 114 mm kinofilmu), větší náhled zde.


Kromě optického zoomu nabízí ještě dvojnásobný přesný digitální zoom (tedy celkově 6×zoom) a pomocí funkce Smart zoom (inteligentní transfokátor) v závislosti na klesajícím rozlišení od 3,4 až po 17-násobný zoom v rozlišení VGA. Pouze při rozlišení 10 a 9 megapixelů nelze Smart zoom
použít.


Rozlišení pro fajnšmekry


Osazen byl Super HAD CCD čip s úhlopříčkou 1/1,7“ (14,9 mm) s rozlišením 10,8 megapixelů, efektivně pro obraz bylo použito 10,1 Mpx. Pro tak malé tělo a účely použití je to opravdu více než dost. Potěší i větší čip, než je standardní u většiny kompaktů. Ovšem desetimegapixelové čipy se zatím menší než 1/1,8“ nevyrábí. Ke zpracování obrazu využívá 14 bitové zpracování barev a procesor Real Imaging, pro převod snímků Super Resolution Convertor, Clear Colour NR (Noice Reduction) a Clear Luminance pro redukci šumu.


Maximální rozlišení 3648×2736 (10 Mpx) nabízí v poměru 4:3. Dále je k dispozici také 3264×2448 (8 Mpx), 2592×1944 (5 Mpx), 2048×1536 (3 Mpx), 1632×1224 (2 Mpx) a 640×480 (0,3 Mpx, VGA). Mimo 4:3 si můžete zvolit rozlišení také v poměru 3:2 - 3648×2432 (9 Mpx) či 16:9 1920×1080 určený pro HDTV 1080p.


Snímky se ukládají ve tradičním formátu JPEG ve dvou různých úrovních kvality komprese Fine a Normal. RAW ani bezztrátový TIFF formát zde nehledejte. Při pořízení snímku se ukládá kopie ve VGA rozlišení do oddělené vnitřní paměti určené pro fotoalbum, která pak umožňuje rychlejší prohlížení snímků na displeji. Zůstávají uvnitř fotoaparátu i po vyjmutí paměťové karty nebo přenesení snímků z vnitřní paměti do počítače. Po zaplnění paměti asi 500 VGA snímky dochází k přemazávání nejstarších. 6 MB paměti je rezervovaných pro hudbu na efekty.


Video můžete natáčet v maximálním rozlišení VGA 640×480 ve dvou různých kvalitách s 30 nebo 16,6 snímky za sekundu a 160×112 při 8,3 snímcích za sekundu vhodný pouze pro e-mail. Délka videa je omezená pouze kapacitou paměťové karty. Video se ukládá v kvalitním formátu MPEG-VX. Pro záznam videa v nejvyšší kvalitě videa je potřeba karta Memory Stick Pro Duo.


Ostření je kupodivu rychlé


Zaostřování fotoaparátu je automatické pomocí TTL pětibodového nebo jednobodového autofocusu. Můžete si vybrat, zda využijete jednotlivé ostření pro každý snímek (Single AF) nebo plynulé ostření (Monitor AF).


Pro ostření nabízí tři režimy autofocusu: Multipoint AF – mnohobodový autofocus nabízející zaostření i na objekty mimo střed záběru, Center AF – středový autofocus pro zaostření na objekt ve středu a Flexible Spot AF pro zaostření vybrané zaostřovací oblasti v podobě rámečku. Při snímání videa je nejvýhodnější použít Multipoint autofocus.


Při použití pružného bodového ostření (Free Spot AF) je možné zaostřit na konkrétní bod v záběru, který zvolíte přímým dotykem - fotoaparát zaostří tam, kam mu ukážete na dotykovém LCD. Toto považuji za velkou výhodu dotykového displeje.

Kromě autofocusu nabídne i omezené manuální ostření s volbami zaostření na 0,5, 1, 3, 7 m nebo nekonečno, který najde využití zejména v případech, kdy selže standardní autofocus.


Fotoaparát ostří v rozsahu 50 cm až nekonečno. V režimu Makro umožňuje zaostření už od 6 cm na krátkém konci a 34 cm na dlouhém konci zoomu. Za špatných světelných podmínek se rozsvítí přisvětlovací paprsek autofocusu asi na 1 sekundu, který má dosah až 3 metry a umožní na omezenou vzdálenost dobře zaostřit i v šeru nebo dokonce ve tmě.


jehličí

Jehličí na stromě, větší náhled zde.


sedmikrásky

Sedmikrásky, větší náhled zde.


sedmikráska

Detail sedmikrásky v makru, větší náhled zde.


větvička

Hloubka ostrosti na 7,90 mm (ekv. 38 mm) při cloně F8,0 a přesnost zaostření na větvičku, větší náhled zde.


Tendence k tmavším snímkům


Fotoaparát používá tři různé režimy měření expozice: celoplošné vícebodové (Multi-pattern), se zvýhodněným středem (Center-weighted) a bodové (Spot) měření. Nabízí možnost ruční korekce expozice od
-2EV do +2EV s krokem 1/3 EV. Navíc je možné automatickou expozici při snímání zablokovat. K dispozici máte i bracketing (vějíř) expozice 3 snímků s volitelným krokem +/- 0,3/0,7/1,0 EV.


Interval mezi jednotlivými snímky vějíře je přibližně 1 s. Na snímku dole je vidět, že celoplošné měření si nevede vyloženě špatně, ale dynamický rozsah čipu na prokreslení snímků v protisvětle bohužel příliš nestačí, stíny jsou tmavé (mírně podexponované) a obloha je zase příliš světlá (mírně přeexponovaná).

Potěší však, že se snímek vyhnul vysloveným přepalům. Částečně je to možné zachránit v počítači nebo pomocí expozičního bracketingu a pak složit výsledný snímek ze 3, to lze však použít pouze při snímání ze stativu a na statické snímky, kde nejsou pohyblivé objekty.


kostel

Celoplošné měření si s expozicí poradilo pouze průměrně, větší náhled zde.


Fotoaparát nabízí kromě Auto módu též programový P a plně manuální režim M. Expoziční časy jsou v rozsahu 1/2000-1/8 s v automatickém, 1/2000-1 s v programovém a 1/1000-30 s v plně manuálním režimu v 1/3 EV krocích. Při výběru clon již tak štědrý není, na širokoúhlém konci nabídne clonová čísla 2,8, 4 a 8 a na telezoomu pak 5,4, 8 a 16. Zejména poslední volba clony 16 je u kompaktů vysloveně vzácností. Režimy priority clony a času zde však nenajdete.


Jak je na tom se šumem?


Citlivost se nastavuje automaticky nebo ručně
volbou mezi ISO 100, 200, 400, 800 a 1600. Šum narůstá zvolna od ISO 100, kdy je velmi jemný přes jemný na ISO 200 až na střední u ISO 400, na ISO 800 výrazněji přibývá barevný šum a ISO 1600 již trpí velmi silným barevným šumem a ztrátou kresby.

Do ISO 400 je kresba dobrá a šum je snesitelný.

Nouzově lze ještě použít ISO 800, ISO 1600 bych však už nedoporučoval. Automatická redukce šumu je provedena ještě na nezpracovaná data před konverzí na JPEG, nicméně ztrátě kresby stejně nezabrání. Také je vidět mírný barevný posun ve vyvážení bílé na ISO 800 a 1600 oproti ISO 100.


značka šum

Šum v barvě při různých citlivostech snímacího čipu.


šum obloha

Šum oblohy při různých citlivostech snímacího čipu.


šum stín

Šum ve stínech při různých citlivostech snímacího čipu.


Prima funkce a režimy


Kromě automatického, programového a manuálního režimu je k dispozici také 8 scénických režimů: Krajina, Pláž, Sníh, Ohňostroj, Vysoká citlivost, Soumrak, Portrét za soumraku a Zamlžení. Dále si užijete digitálních programů pro editaci fotografií, videosekvencí, digitální lupy, možnosti nahrání zvukových poznámek a také automatické digitální redukce červených očí.


Ve fotoaparátu je tedy možné upravovat nejen fotografie, ale také video. Použít lze i digitální filtry pro nastavení ostrosti, kontrastu, jasu a barevné saturace. Nechybí ani režimy sépie a černobílého snímání.


Pleťové podání není zcela přesné, ale nenáročným bude stačit. Barevné podání si zaslouží pochvalu, neboť zachová velmi věrně barvy za denního světla, což není u stylových kompaktů zvykem. U většiny z nich mají barvy poněkud živější tóny, které jsou však méně věrné skutečnosti.


ruka bez blesku

Pleťové podání bez blesku, větší náhled zde.


ruka blesk

Pleťové podání s bleskem, větší náhled zde.


Vyvážené barvy


Pro správné barevné vyznění potřebujete správné vyvážení bílé, zde je kromě automatického režimu možné vybrat z dalších pěti předvolených: Slunečno, Zataženo, Žárovka, Zářivka a Blesk. Ruční nastavení bohužel chybí, což se projevilo jako velký nedostatek.


Automatika vyvažuje bílou za denního světla velmi dobře. Při umělém osvětlení je však patrný barevný posun a to hlavně u žárovkového světla, se kterým si dobře neporadila ani automatika ani vestavěný režim Žárovka.


Ruční vyvážení bohužel není možné, takže barevná korekce je nutná až v počítači. To trochu zamrzí. Při záblesku si však automatika poradí opět dobře a to jak při kombinaci s denním světlem, tak se žárovkovým světlem, dokonce to zvládá lépe než přednastavený režim blesku, kterému n
ejspíše dělá problémy doplňují žárovkové světlo, které nedokáže zcela odstínit.


vyvážení bílé

Vyvážení bílé za denního osvětlení je poměrně přesné s bleskem i bez blesku, větší náhled zde.


barvy žárovky

Vyvážení bílé při žárovkovém světle bez blesku a s bleskem.


Šestnáct fotek v rychlé sérii


Rychlost sériového snímání není nijak velká, pouze 0,85 snímků/sekundu a v plném rozlišení nabídne max. 3 snímky v nejvyšší kvalitě. K dispozici však máte MultiBurst mód, který umožňuje pořídit rychlý sled 16 snímků o velikosti 1 Mpx, které se na počítači zobrazí do jednoho souboru v matici 4×4. Interval mezi jednotlivými snímky lze volit mezi 1/30, 1/15 a 1/7,5 sekundy. Při sériovém snímání nelze použít blesk. Samospoušť je 2 nebo 10 s.

MultiBurst

Série 16 snímků s rychlostí 30 snímků/s, větší náhled zde.


Malý, ale výkonný blesk


Vestavěný blesk je poměrně malý a protáhlý. Přesto nabízí na svoji velikost velmi slušný výkon. Dosah blesku je dle parametrů 0,2-5 metrů (při ISO 100), což je pro tak malý kompakt velmi solidní a testy potvrdily běžný dosah 3-5 m. Používá měření E-TTL a 5 různých režimů: Automat, Proti červeným očím, Vypnutý, Stále zapnutý a Pomalá synchronizace. Červené oči redukuje pomocí série předzáblesků.


Ne vždy je však úspěšný, naštěstí je lze snadno odstranit dodatečně digitálně pomocí editoru v menu. Korekce intenzity záblesku je možná pouze ve 3 úrovních. Konektor a sáňky na externí blesk u něj nehledejte, to nelze ale tomuto střízlíkovi vyčítat. Nabíjení blesku trvá okolo 3 sekund.

blesk

Blesk je opravdu malý, ale zato překvapivě výkonný.


Paměti je málo


Sony dodává tento fotoaparát bohužel bez paměťové karty, případné rozšíření nechává tedy na prodejci či kupujícím. Obsahuje pouze 25 MB vnitřní paměti, což je na 10 Mpx fotoaparát žalostně málo.


V plném rozlišení a nejlepší kvalitě uložíte pouhých 5 snímků. Je tedy třeba dokoupit paměťovou kartu typu MS: Memory Stick Pro Duo standardní, vysokokapacitní nebo vysokorychlostní, případně Memory Stick Duo. Maximální v současnosti dostupné kapacity jsou 8 GB. Starší typ dlouhých karet Memory Stick není již podporován.


 Memory Stick Duo

Paměťové karty Memory Stick Duo


Rychlostí příjemně překvapí


Změřené rychlosti provozu a snímání jsou odvozeny na základě testu a průměrování. Za jiných podmínek a v případě použití jiného typu paměťové karty se tedy mohou lišit a je třeba je brát s rezervou.

Všechny testy byly prováděny pouze s vnitřní pamětí, neb k fotoaparátu nebyla dodána žádná paměťová karta, a po krátkou dobu testů jsem bohužel Memory Stick Duo kartu neměl k dispozici. To považuji za nevýhodu, neb si musíte k celkové ceně připočíst ještě náklady na paměťovou kartu. Doporučuji minimálně 1 GB a nejlépe vysokorychlostní Memory Stick Pro Duo, aby jste mohli natáčet video v plné kvalitě.


Fotoaparát překvapí svou svižností, zapnutí trvá zhruba 1,2 s a vypnutí do zhasnutí displeje jen o trochu déle. Rozsvícení displeje a načtení fotografie z paměti v režimu prohlížení čas mírně prodlouží.


Zoomování je však celkem rychlé, do dvou sekund přejede celý rozsah tam nebo zpět. Mezi kompakty potěší i solidní doba pořízení prvního fota za 1,6 s, za horších světelných podmínek je však třeba počítat s delší dobou okolo 2 s a stejně tak i při použití blesku, který je třeba nejdříve nabít. Blesk se nabíjí zhruba 3 až 4 s. Zobrazení fota na displeji přidá ještě zhruba sekundu. Při velké snaze jste schopni vyfotit druhý snímek už za 3,5 s od zapnutí.


Foto bez namáčknutí v režimu Auto pořídíte za dobrých podmínek s prodlevou asi 0,3 s, za horších světelných podmínek to trvá zhruba dvakrát déle, pokud ovšem nenastanou problémy s autofocusem.

Při použití manuálního režimu a přednastaveného ostření je čas samozřejmě úměrně kratší. Velmi dobré je pořízení snímku po namáčknutí spouště za dobrého světla, kterou lze nazvat téměř okamžitou odezvou 0,01 s či mírně delší.


Sekvenční rozlišení není nikterak svižné a v maximálním rozlišení je rychlost pouze 0,85 snímku za sekundu (frames per second = fps). Tedy interval mezi snímky zhruba 1,2 s. Pro zachycení rychlého pohybu ve sledu lze tedy využít MultiBurst mód s rychlostí až 30 snímků za sekundu. Podrobný přehled operačních časů udává tabulka níže.


Režim

Délka (s)

Zapnutí pro foto

1,2

Vypnutí z foto

1,9

Zapnutí pro prohlížení

2,9

Vypnutí z prohlížení

2,1

Zoomování do tele

1,8

Zoomování zpět

1,6

První foto od zapnutí

1,6

První foto k zobrazení

2,5

Druhé foto od zapnutí

3,5

Foto s autofocusem a AE

0,3-0,7

Foto s namáčknutím

0,01-0,04

Sekvenční snímání

1,2 (0,85 fps)


Snímek v maximálním rozlišení a kvalitě se ukládá necelé 4 s, nicméně to nebrání dalšímu snímání.

Jeho velikost je okolo 5 MB. Fotografické soubory nesou název DSC0****.JPG, kde **** jsou nahrazeny číslem a vynulují se po vyjmutí a vymazání paměťové karty či vnitřní paměti nebo překročení 10 000 snímků.


Jak je na tom s výbavou a příslušenstvím?


Standardně je dodávána Li-Ion akumulátor NP-BG1 typu G, s kapacitou 960 mAh, hmotnosti 26,8 g a dobíječka BC-CSGB, která baterii dobije za 4,5-5,5 h, dále dotykové pero a řemínek na zápěstí, USB/AV/DC-IN kabel (vše v jednom).

Dokoupit je možné s baterií bíle sladěnou nabíječku baterií BC-TRG nebo dokovací stanici CSS-TNA s dálkovým ovládáním, k dispozici je dokonce i podvodní pouzdro vodotěsné až do hloubky 40 m Marine Pack MPK-NA. K dispozici jsou i dva typy externích blesků HVL-FSL1A/B, různá pouzdra a další příslušenství.

podvodní pouzdro

Podvodní pouzdro Marine Pack


Jak je na tom s výdrží?

Akumulátor Li-Ion NB-BG1 je vybaven technologií STAMINA pro zlepšení výkonu a efektivity dodávané energie. Podle standardu CIPA by měl vydržet 300 snímků, v praxi ale raději počítejte i s nižší výdrží.

Jeho kapacita je 3,4 Wh energie. Výdrž je tedy mírně nadprůměrná mezi podobně malými kompakty. Bohužel se nejedná o verzi InfoLithium, takže neumožňuje zjistit odhad zbývajících minut do vybití jako u některých jiných modelů Sony. Nepotěší ani dlouhá doba nabíjení do plného stavu celých 270 minut (4,5 hodiny).

Sony N2 baterie

Pod dvířky se skrývá šuplík na baterii a slot pro paměťovou kartu, větší náhled zde.

Testování kvality obrazu


Pro test vad a rozlišení byl použit testovací obrazec ISO 12233 a USAF 1951. Testováno bylo jen pro základní představu o kvalitě obrazu na obou koncích zoomu, použité obrázky neslouží tedy k interpretaci přesných laboratorních výsledků.

Na krátkém (širokoúhlém) konci (ekvivalentním 38 mm na kinofilmu) vykazoval objektiv soudkovité zkreslení asi 1,0 %, na dlouhém (odpovídající 114 mm na kinofilmu) naopak poduškovité zkreslení asi 0,3 %. Na krátkém konci zoomu je zkreslení patrnější i na snímcích a přináší jistá omezení, jinak je zkreslení relativně dobré.

Kresba je poměrně dobrá, klesá však znatelněji směrem k rohům. První číslo v tabulce níže udává číslo skupiny/trojice čar nejmenší rozlišené čáry ve vertikální a horizontální poloze. V rozích zaznamenáte také nižší ostrost a horší rozlišení.

Ohnisko a rozlišení

Vertikální čáry

Horizontální čáry

4,68 mm, střed (F2,8)

2/1

2/1

4,68 mm, roh (F2,8)

1/6

1/6

84,24 mm, střed (F5,4)

2/1

2/1

84,24 mm, roh (F5,4)

1/6

1/6


Na okrajích snímku se nejvíce projevuje barevná vada. Zatímco na krátkém konci zoomu je barevná vada poměrně nízká, na dlouhém konci je to horší, nicméně stále přijatelné a v reálných testech se příliš negativně neprojevila, což je pozitivní.

Barevná vada se projevuje zejména na kontrastních hranách, ale oproti ultrazoomům je znatelně nižší. Vinětace je viditelná zejména na širokoúhlém ohnisku při nejnižší cloně jako mírné ztmavení v oblasti rohů.

Objektiv od Zeisse prokázal svoje kvality, optické vady jsou v rámci mezí a žádná výrazněji nevyniká. Pokud se omezíte na oblast v okolí středu, tak se působení vad z velké části vyhnete.

test wide

f = 7,90 mm (38 mm ekv. kinofilmu), ISO 160, F2,8, 1/40 s, větší náhled zde.

test tele

f = 23,70 mm (114 mm ekv. kinofilmu), ISO 250, F5,4, 1/50, větší náhled zde.

střed 7,90 mm

Rozlišení horizontální a vertikální na ohnisku 7,90 mm (38 mm ekv. kinofilmu), větší náhled zde.

střed 23,70 mm

Rozlišení horizontální a vertikální na ohnisku 23,70 mm (114 mm ekv. kinofilmu), větší náhled zde.

roh 7,90 mm

Rozlišení horizontální a vertikální na ohnisku 7,90 mm (38 mm ekv. kinofilmu) - roh, větší náhled zde.

roh 23,70 mm

Rozlišení horizontální a vertikální na ohnisku 23,70 mm (114 mm ekv. kinofilmu) - roh, větší náhled zde.

panenky

Panenky - kresba na širokém konci zoomu, větší náhled zde.

kresba panenky

Kresba vlasů panenky je poměrně dobrá, větší náhled zde.

portál

Kresba mozaiky a portálu, větší náhled zde.

barevná vada 9,0 mm

Přijatelná barevná vada na ohnisku 9,00 mm (ekv. 43 mm kinofilmu) ve výřezu 1:1 z 2 Mpx snímku.

barevná vada 114 mm

Zřetelná barevná vada na hranách na max. zoomu (ekv. 114 mm kinofilmu) ve výřezu 1:1 z 2 Mpx snímku.


Jednoduché ovládání a bohatá nabídka menu


Ovládání vyžaduje šikovné prsty nebo dotykové pero a nejlépe obě ruce, ale jinak je velice snadné, neb téměř vše se ovládá pomocí dotykové obrazovky.


Menu je svižné a rychlé, rozdělené max. na 8 základních položek ve dvou sloupcích. Nabídne výběr mezi režimem Auto, Programový P a Manuál M, které vyberete dotekem vlevo nahoře. Pod ním lze volit korekci expozice, dále režim autofocusu a nakonec je v levém sloupci vstup do detailnějšího menu, v pravém sloupci pak najdete odshora režimy blesku, samospoušť, režim makra a rozlišení.


V podrobnějším menu lze nastavit podsvícení a kalibraci displeje, zvuk, jazyk, hodiny a další funkce.


V režimu snímání se při detailním náhledu v manuálním režimu v levém horním rohu zobrazuje zbývající kapacita akumulátoru pouze graficky, indikátor automatické expozice a autofocusu, režim záznamu, vyvážení bílé, scénický režim, expoziční režim, režim blesku, velikost zoomu, redukce jevu červených očí a další režimy.


V pravém horním rohu pak najdete informaci o velikosti snímku (rozlišení), kvalitě komprese, zbývající kapacitě vnitřní paměti nebo paměťové karty, počtu snímků a dob
y nahrávání u videa, režim sériového snímání, samospoušť, citlivost ISO a hodnotu intervalu expozice.


V levém dolním rohu objevíte reálný histogram, režim redukce šumu, hodnotu expozice, clony a rychlosti závěrky (expoziční čas) a v pravém dolním rohu jsou ikonky makra, režimu autofocusu a indikátor rámečku rozsahu zaostření či nastavená hodnota vzdálenosti zaostření.


Uprostřed displeje se zobrazuje rámeček autofocusu a nitkový kříž v případě bodového měření expozice či ostření.


Při prohlížení snímků si můžete nechat zobrazit zmenšeniny obrázků, kterou mohou být tříděny dle data v kalendáři a je možné si k nim nechat zobrazit detailnější informace a dokonce i histogram, možnosti tisku nebo si pustit sérii snímků za sebou ve formě prezentace (Slideshow). Při nich je možné zvolit jeden ze čtyř prolínacích efektů a pustit při tom hudbu na pozadí. Na výběr máte jednu ze čtyř volitelných melodií, které lze navíc změnit dohráním nové ve formátu MP3 z počítače.


K dispozici je i základní editace fotografií ve fotoaparátu jako je změna jasu, kontrastu, saturace, ořezu, redukce červených očí ad.


Potěší i další zajímavá funkce, díky které můžete pomocí dotykového pera ke každému snímku kreslit obrázky, text nebo umisťovat razítka, která se ukládají v extra souboru, díky čemuž se snímek nepoškodí. Nelze je však použít pro snímky v sérii, videosekvence nebo VGA snímky v albu.


K fotoaparátu je na CD přiložen Picture Motion Browser na prohlížení a editaci snímků a videosekvencí a Music Transfer pro přenos hudebních souborů do fotoaparátů.



Shrnutí výhod a nevýhod



Na závěr si v tabulce shrneme všechny důležité plusy a mínusy testovaného fotoaparátu.

Plusy (Pozitiva)

Mínusy (Negativa)

elegantní tělo

kvalitní kovové provedení

malé rozměry a hmotnost

kovový závit na stativ

dotykový displej

dobré rozlišení displeje

velký a přehledný displej

dobrá čitelnost displeje na přímém slunci

10 megapixelové rozlišení

formáty snímků v poměru  4:3, 3:2 a 16:9

citlivost až ISO 1600

režim vysoké citlivosti proti rozmazání snímků

kvalitní videozáznam ve formátu MPEG-VX

manuální expoziční režim

nastavení vzdálenosti zaostření

možnost volby zaostřovacího bodu dotykovým perem

rozsah expozičních časů od 1/2000-30 s

maximální clonové číslo 16

rychlé zapnutí

rychlé pořízení snímků

poměrně reálné barevné podání za denního světla

velmi rychlé Multiburst sériové snímání s rychlostí až 30 snímků za sekundu v 1 Mpx rozlišení pro 16 snímků

překvapivý výkon blesku

přisvětlovací paprsek autofocusu

jemný šum na ISO 100 a 200

solidní kresba objektivu okolo středu

dobré rozlišení v celém rozsahu zoomu

zanedbatelná barevná vada na krátkém konci zoomu

zcela zakrytý a chráněný objektiv

reálný i náhledový histogram

dobrá výdrž standardního akumulátoru

rychlé fotoalbum v paměti až na 500 snímků

možnost kreslení poznámky ke snímku

dotykové pero

podpora USB 2.0 připojení

zajímavá doplňková výbava včetně

podvodního pouzdra

efektní prezentace s efekty a hudbou

horší ergonomie držení

displej se může snadno umazat prsty

závislost ovládání na displeji

malá vnitřní paměť jen 25 MB

chybí paměťová karta v balení

drahé paměťové karty Memory Stick (Pro) Duo

chybí optický hledáček

vysoký barevný šum od ISO 800

neumí RAW ani TIFF formát

protišumový filtr vyhlazuje detaily

viditelná soudkovitost na širokém konci zoomu

zřetelná barevná vada na telezoomu

horší světelnost na telezoomu

pomalé sériové snímání v plném rozlišení

nezobrazuje zbývající výdrž baterie

nepřesné vyvážení bílé při žárovkovém světle

chybí ruční nastavení vyvážení bílé

videosekvence 640×480 při 30 snímcích/s jen při použití Memory Stick Pro Duo karty

pouze 3 různá volitelná clonová čísla

chybí plynulé ruční ostření

hodil by se optický stabilizátor jako u řady T

makro na telezoomu až od 34 cm

velmi měkká kresba a neostrost v rozích

viditelná vinětace na širokém konci

zoomu při otevřené cloně

dlouhá doba dobíjení akumulátoru v nabíječce



V následující tabulce je orientační hodnocení kvality obrazu. Zvolil jsem váhování dle vlastního uvážení a hodnocení od 0 do 10. Po přepočtení jsem získal jednotlivé procentní body. Celková známka udává kvalitu obrazu.

Kvalita obrazu

Kritérium

Hodnocení

Procenta bodů

Kresba (10 %)

7/10

7

Rozlišení (10 %)

8/10

8

Ostrost (10 %)

7/10

7

Dynamický rozsah (20 %)

7/10

14

Šum (20 %)

7/10

14

Zkreslení (10 %)

7/10

7

Vinětace (10 %)

7/10

7

Barevná vada (10 %)

7/10

7

Celkem

7/10

71 %



V celkovém hodnocení fotoaparátu byl kladen největší důraz na kvalitu obrazu, rychlost a ergonomii ovládání. V tabulce jsou opět hodnocení od 0 do 10 a procentuální váha přepočtená na procentní body v závorkách.

Celkové hodnocení fotoaparátu

Kritérium

Hodnocení

Procenta bodů

Vzhled, design (5 %)

10/10

5

Velikost, hmotnost (5 %)

10/10

5

Kvalita provedení (5 %)

10/10

5

Ovládání a ergonomie (15 %)

6/10

9

Kvalita obrazu (30 %)

7/10

21

Výbava(10 %)

6/10

6

Funkce (5 %)

6/10

3

Provozní rychlost (15 %)

8/10

12

Výdrž na baterie (5 %)

7/10

3,5

Příslušenství (5 %)

7/10

3,5

Celkem

7/10

73 %



Poslední tabulka shrnuje nejdůležitější údaje k této recenzi.

Shrnutí: Sony Cyber-shot DSC-N2

Kategorie

stylový kompakt

Určení

rodina, kultura, styl, zábava

Třída

vyšší amatérská

Hodnocení

velmi dobrý fotoaparát

Proč koupit?

elegantní kovové tělo, kvalitní velký 3“ dotykový displej, solidní provozní rychlost, 10 Mpx rozlišení, kvalitní objektiv, překvapivý výkon blesku, menu v češtině

Proč nekoupit?

vysoký šum od ISO 800, horší ergonomie držení a ovládání, závislost ovládání na displeji, malá vnitřní paměť, dodáván bez paměťové karty, chybí ruční vyvážení bílé

Doporučená cena

11 490 Kč

Běžná cena

10 890 Kč

Doporučená cena/výkon (Kč/%)

157

Běžná cena/výkon  (Kč/%)

149

Od kdy v prodeji?

říjen 2006



Vyplatí se ho koupit?


Na závěr si shrneme, zda je dobré si ho koupit.


Pro koupi:

Tento model je důkazem, že i v malém elegantním těle může být poměrně kvalitní fotoaparát. Jeho výhodou jsou malé rozměry, kvalitní objektiv a solidní rozlišení 10 Mpx čipu. Také bohatá nabídka funkcí, poměrně rychlý provoz a dobrý výkon blesku je u  stylového kompaktu spíše překvapením. Oceníte také velký dotykový displej a menu v češtině.


Proti koupi:

Ne každému bude vyhovovat ovládání dotykovým displejem a horší ergonomie držení. Také se musíte smířit s vysokým šumem od ISO 800, malou vnitřní pamětí a drahými paměťovými kartami Memory Stick (Pro) Duo.


Konkurence

Sony patří mezi krále stylových fotoaparátu a potvrzuje to zejména řadou T a N, do jisté míry i W. Ovšem i jiní výrobci nabízejí v této řadě podařené kousky. Jako výhodu Sony považuji kvalitní zpracování, objektiv od Zeisse, rychlý provoz, solidní baterie a kvalitní velké displeje. Nevýhodou může být vyšší cena a drahé paměťové karty, také ovládání nemusí každému vyhovovat.


Vybrané konkurenční modely:


Canon Digital Ixus 900 Ti
: 10 Mpx čip, 3×zoom, odolné titanové tělo, pouze automatická expozice, vyšší rozlišení videa, cena okolo 10 000 Kč

Canon Digital Ixus 900 Ti

Canon Digital Ixus 900 Ti

Casio Exilim EX-Z1000/1050: 10 Mpx čip, 3×zoom, velký nedotykový displej, bohatá nabídka režimů, rychlý provoz, digitální stabilizace obrazu vyšší citlivostí, cena okolo 8 000 Kč

Casio Exilim EX Z1050

Casio Exilim EX-Z1050

Kodak EasyShare V1003: 10 Mpx čip, 3×zoom, pouze automatický režim, horší rozlišení displeje, barevná provedení, cena okolo 7 000 Kč

Kodak Easyshare V1003

Kodak Easyshare V1003

Olympus Mju 1000: 10 Mpx čip, 3×zoom, odolné hliníkové tělo, pouze automatická expozice, bohaté funkce, digitální stabilizace obrazu, cena okolo 10 000 Kč

Olympus Mju 1000

Olympus Mju 1000

Panasonic DMC-LX-2: 10 Mpx čip, 3×zoom, širokoúhlý čip 16:9, manuální režimy expozice, optický stabilizátor obrazu, vysoké rozlišení videosekvencí, ISO až 3200, cena okolo 12 000 Kč

Panasonic Lumix DMC-LX2

Panasonic Lumix DMC-LX-2

Pentax Optio A20/A30: 10 Mpx čip, 3×zoom, manuální režimy expozice, optická stabilizace obrazu, cena okolo 8 000/8 500 Kč

Pentax Optio A30

Pentax Optio A30

Samsung Digimax S1000/1050: 10 Mpx čip, 3×zoom, automatický režim expozice, digitální stabilizace videosekvence, nízká cena okolo 6 000/7000 Kč

Samsung Digimax S1050

Samsung Digimax S1050

Samsung Digimax NV10/11: 10 Mpx čip, 3×/5×zoom, automatický režim expozice, digitální stabilizace obrazu, cena okolo 8000/9000 Kč

Samsung NV11

Samsung Digimax NV11

Sony Cyber-shot DSC-T20(T25)/T100: 8 Mpx čip, periskopický interní objektiv s 3×/5×zoomem, optická stabilizace obrazu, kovové tělo, automatický režim expozice, ISO až 3200, cena okolo 9000(11 500 Kč)/11500 Kč

Sony Cyber-shot DSC-T100

Sony Cyber-shot DSC-T100

Sony Cyber-shot DSC-W200: 12 Mpx čip, 3×zoom, kvalitní objektiv, optická stabilizace obrazu, automatický režim expozice, ISO až 6400, cena okolo 12 000 Kč

Sony Cyber-shot DSC-W200

Sony Cyber-shot DSC-W200


Závěr

Konečný výběr a rozhodnutí je na každém z Vás, také uvažte, zda potřebujete tak vysoké rozlišení a nepořídíte si levnější model z některé řady s nižším rozlišením. Vyšší šum a horší dynamický rozsah je daní těchto malých čipů s vysokým počtem světlocitlivých buněk malé velikosti. Navíc pro vysoké rozlišení potřebujete také větší kapacity paměťových karet. V ceně okolo 10 000 Kč se dá pořídit i řada vyspělých fotoaparátů typu ultrazoom nebo pokročilých kompaktů s lepší výbavou a možnostmi ovládání, nenabídnou však tak dobré kapesní rozměry a hmotnost.

Sony Cyber-shot DSC-N2 se opravdu povedl, jedná se o kvalitní kousek s vyváženou kvalitou obrazu, provedením a nabídkou funkcí. Ve své třídě stylových kompaktů do společnosti se řadí mezi nejlepší. Pokud si zvyknete na ovládání dotykovým displejem a budete ochotni za kvalitu připlatit, tak Vás nejspíše nezklame. Navíc v některých internetových obchodech se dá sehnat i za cenu nižší než 10 000 Kč a to už stojí za zvážení.

: 10 Mpx čip, 3×zoom, odolné titanové tělo, pouze automatická expozice, vyšší rozlišení videa, cena okolo 10 000 Kč