Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mějte surfující děti pod kontrolou aneb Potlačte nevhodný obsah webu

aktualizováno 
Víte, jak ve Windows zakázat načítání vybraných internetových stránek? Potřebujete dětskou pojistku, nebo jen chcete surfujícím zaměstnancům omezit přístup na vybrané stránky? Pak zkuste využít poměrně málo známou funkci ve svém internetovém prohlížeči.

Internet je obrovskou zásobárnou informací různého druhu. Lze v něm najít mnoho užitečného. Některé informace však nemusejí být vhodné pro všechny uživatele PC. Zejména dětem školou povinným a mladistvým by měly být odepřeny stránky s pochybným obsahem.

Nevhodné jsou tedy zejména servery obsahující násilí a erotiku. Odepřít přístup k některým stránkám se však může hodit i zaměstnavatelům. Surfující zaměstnanci jsou totiž méně výkonní než-li ti bez internetu. Jak tedy zajistit typ obsahu, ke kterému může počítač získat v internetu přístup?

Co je to Poradce hodnocením obsahu
Možností je samozřejmě několik. Používáte-li k brouzdání aplikaci Internet Explorer (IE), pak můžete vyzkoušet její integrovanou pomůcku Poradce hodnocením obsahu. Jde sice o postup, který nemusí vyhovovat každému uživateli, ale ti, kteří nechtějí hledat další možnosti a instalovat dodatečně jiné programové vybavení, se s ním mohou spokojit. Navíc tento způsob je pro PC nenáročný a nebude vás stát ani korunu. Zapnete-li tedy poradce hodnocením obsahu, bude možné načítat jen ty stránky, jejichž hodnocení splňuje zvolené podmínky.

Jak aktivovat vašeho poradce nevhodného obsahu
Otevřete IE a v hlavní liště vyberte položku Nástroje. Poté klikněte na Možnosti Internetu a přepněte se na záložku Obsah. Klikněte na tlačítko Povolit. Tím otevřete Poradce hodnocením obsahu.

Poradce hodnocením obsahu

Nastavení zámku
Karta Hodnocení slouží k nastavení zobrazovaného obsahu. Její využití je však závislé na souboru systému hodnocení a na tom, zda-li webmasteři serverů stránky zaregistrují u instituce vydávající hodnocení. Standardně se v IE nachází Recreational Software Advisory Council (RSACi). Ta hodnotí stránky podle těchto kritérií: jazyk, nahota, násilí a sex. Stránky se tedy podle předem stanovených kritérií ohodnotí a v prohlížeči se pak nastaví odpovídající známka, která určuje, jaký obsah lze zobrazit. Samozřejmě existují i konkurenční hodnotící systémy. Všechny však mají jedno společné: na českém internetu jsou prakticky nepoužitelné. Nenašli jsme totiž ani jeden server s českým obsahem, který by měl své stránky ohodnoceny. Musíte se tedy spokojit s vlastním nastavením žádoucích a nežádoucích stránek.

Poradce hodnocením obsahu

V praxi to znamená, že se přepnete na kartu Schválené servery a do políčka Povolit tento webový server postupně vložíte URL adresy jak přípustných serverů (tlačítko Vždy), tak nepřípustných serverů (Nikdy). Ohodnotit a zadat větší množství stránek je však téměř nadlidský úkol a časově dosti náročný. Pomoci by snad mohla historie prohlížeče, kde lze nalézt seznam již navštívených stránek. Ale i tak na některé stránky jistě zapomenete, proto můžete zkusit využít kombinovanou metodu.

Poradce hodnocením obsahu

Black list spolupracuje
Nadefinujte si seznam neschválených serverů a přepněte se na kartu Obecné. V oblasti Možnosti uživatelů se nacházejí dvě velmi důležité položky. Druhá určuje, zda se při návštěvě ještě neschváleného serveru má objevit okno s výzvou zadání zvoleného hesla, a první, zda-li uživatelé mohu zobrazovat obsah nevyhodnocených serverů (těch, které ve svém zdrojovém kódu nenesou informace o hodnocení stránky). Zaškrtnutím volby jste tedy povolili zobrazování všech serverů, které jsou uvedeny v tzv. black listu (v kartě Schválené servery) a nemají nastaveno zobrazovat Nikdy.

Poradce hodnocením obsahu

Pro zámek je nyní zapotřebí vytvořit heslo. To provedete v záložce Obecné pod tlačítkem Vytvořit heslo. Do prvního políčka zadejte heslo, do druhého ho zopakujte a do nápovědy vepište text, který vám pomůže přijít na ztracené heslo. Všechny okna potvrďte, čímž funkci zapnete. Při přístupu na zablokovanou stránku se zobrazí výzva k zadání hesla.

Poradce hodnocením obsahu

Poznámka: Aktivujete-li Poradce hodnocením obsahu, pak již nebude možné (uživatelským způsobem) heslo kompletně odstranit.

Poradce hodnocením obsahu

Je tu ještě jeden způsob, jak omezit přístup na web
Abychom zmínili všechny možnosti, tak nesmíme zapomenout na posouzení stránek nezávislými hodnotiteli. Jde o Hodnotící úřady, které servery ohodnotí podle svého uvážení. Nastavení najdete pod kartou Upřesnit. Výsledkem je jakási etiketa, která se umístí na server úřadu a v prohlížeči se nastaví adresa tohoto úřadu. IE se pak při každém načtení stránky obrací na tuto stránku a ptá se jí, zda-li je obsah schválen. Bohužel se nám ani v tomto případě pro český internet nepodařilo najít hodnotící úřad. Pokud se mýlíme, budeme jen rádi, když o něm dáte vědět dalším čtenářům v diskusi.

 Poradce hodnocením obsahu

A co alternativní prohlížeče?
Přestože jsme v článku zmínili pouze nastavení prohlížeče stránek společnosti Microsoft, i konkurenční browsery disponují podobnými rodičovskými zámky.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

Nechte si to spočítat. Účetní systémy pro živnostníky i malé firmy

Ilustrační foto - finance

Zpracování účetnictví je nejvhodnější svěřit někomu znalému v tomto oboru. Pokud si přece jen chcete účetnictví vést...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Najdete na iDNES.cz