Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mějte surfující děti pod kontrolou aneb Potlačte nevhodný obsah webu

aktualizováno 
Víte, jak ve Windows zakázat načítání vybraných internetových stránek? Potřebujete dětskou pojistku, nebo jen chcete surfujícím zaměstnancům omezit přístup na vybrané stránky? Pak zkuste využít poměrně málo známou funkci ve svém internetovém prohlížeči.

Internet je obrovskou zásobárnou informací různého druhu. Lze v něm najít mnoho užitečného. Některé informace však nemusejí být vhodné pro všechny uživatele PC. Zejména dětem školou povinným a mladistvým by měly být odepřeny stránky s pochybným obsahem.

Nevhodné jsou tedy zejména servery obsahující násilí a erotiku. Odepřít přístup k některým stránkám se však může hodit i zaměstnavatelům. Surfující zaměstnanci jsou totiž méně výkonní než-li ti bez internetu. Jak tedy zajistit typ obsahu, ke kterému může počítač získat v internetu přístup?

Co je to Poradce hodnocením obsahu
Možností je samozřejmě několik. Používáte-li k brouzdání aplikaci Internet Explorer (IE), pak můžete vyzkoušet její integrovanou pomůcku Poradce hodnocením obsahu. Jde sice o postup, který nemusí vyhovovat každému uživateli, ale ti, kteří nechtějí hledat další možnosti a instalovat dodatečně jiné programové vybavení, se s ním mohou spokojit. Navíc tento způsob je pro PC nenáročný a nebude vás stát ani korunu. Zapnete-li tedy poradce hodnocením obsahu, bude možné načítat jen ty stránky, jejichž hodnocení splňuje zvolené podmínky.

Jak aktivovat vašeho poradce nevhodného obsahu
Otevřete IE a v hlavní liště vyberte položku Nástroje. Poté klikněte na Možnosti Internetu a přepněte se na záložku Obsah. Klikněte na tlačítko Povolit. Tím otevřete Poradce hodnocením obsahu.

Poradce hodnocením obsahu

Nastavení zámku
Karta Hodnocení slouží k nastavení zobrazovaného obsahu. Její využití je však závislé na souboru systému hodnocení a na tom, zda-li webmasteři serverů stránky zaregistrují u instituce vydávající hodnocení. Standardně se v IE nachází Recreational Software Advisory Council (RSACi). Ta hodnotí stránky podle těchto kritérií: jazyk, nahota, násilí a sex. Stránky se tedy podle předem stanovených kritérií ohodnotí a v prohlížeči se pak nastaví odpovídající známka, která určuje, jaký obsah lze zobrazit. Samozřejmě existují i konkurenční hodnotící systémy. Všechny však mají jedno společné: na českém internetu jsou prakticky nepoužitelné. Nenašli jsme totiž ani jeden server s českým obsahem, který by měl své stránky ohodnoceny. Musíte se tedy spokojit s vlastním nastavením žádoucích a nežádoucích stránek.

Poradce hodnocením obsahu

V praxi to znamená, že se přepnete na kartu Schválené servery a do políčka Povolit tento webový server postupně vložíte URL adresy jak přípustných serverů (tlačítko Vždy), tak nepřípustných serverů (Nikdy). Ohodnotit a zadat větší množství stránek je však téměř nadlidský úkol a časově dosti náročný. Pomoci by snad mohla historie prohlížeče, kde lze nalézt seznam již navštívených stránek. Ale i tak na některé stránky jistě zapomenete, proto můžete zkusit využít kombinovanou metodu.

Poradce hodnocením obsahu

Black list spolupracuje
Nadefinujte si seznam neschválených serverů a přepněte se na kartu Obecné. V oblasti Možnosti uživatelů se nacházejí dvě velmi důležité položky. Druhá určuje, zda se při návštěvě ještě neschváleného serveru má objevit okno s výzvou zadání zvoleného hesla, a první, zda-li uživatelé mohu zobrazovat obsah nevyhodnocených serverů (těch, které ve svém zdrojovém kódu nenesou informace o hodnocení stránky). Zaškrtnutím volby jste tedy povolili zobrazování všech serverů, které jsou uvedeny v tzv. black listu (v kartě Schválené servery) a nemají nastaveno zobrazovat Nikdy.

Poradce hodnocením obsahu

Pro zámek je nyní zapotřebí vytvořit heslo. To provedete v záložce Obecné pod tlačítkem Vytvořit heslo. Do prvního políčka zadejte heslo, do druhého ho zopakujte a do nápovědy vepište text, který vám pomůže přijít na ztracené heslo. Všechny okna potvrďte, čímž funkci zapnete. Při přístupu na zablokovanou stránku se zobrazí výzva k zadání hesla.

Poradce hodnocením obsahu

Poznámka: Aktivujete-li Poradce hodnocením obsahu, pak již nebude možné (uživatelským způsobem) heslo kompletně odstranit.

Poradce hodnocením obsahu

Je tu ještě jeden způsob, jak omezit přístup na web
Abychom zmínili všechny možnosti, tak nesmíme zapomenout na posouzení stránek nezávislými hodnotiteli. Jde o Hodnotící úřady, které servery ohodnotí podle svého uvážení. Nastavení najdete pod kartou Upřesnit. Výsledkem je jakási etiketa, která se umístí na server úřadu a v prohlížeči se nastaví adresa tohoto úřadu. IE se pak při každém načtení stránky obrací na tuto stránku a ptá se jí, zda-li je obsah schválen. Bohužel se nám ani v tomto případě pro český internet nepodařilo najít hodnotící úřad. Pokud se mýlíme, budeme jen rádi, když o něm dáte vědět dalším čtenářům v diskusi.

 Poradce hodnocením obsahu

A co alternativní prohlížeče?
Přestože jsme v článku zmínili pouze nastavení prohlížeče stránek společnosti Microsoft, i konkurenční browsery disponují podobnými rodičovskými zámky.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

Děti a počítač

Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Najdete na iDNES.cz